Alexander Graf Lambsdorff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alexander Graf Lambsdorff
Lambsdorff, Alexander Graf-1912.jpg
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1966
Kolonia
Przynależność polityczna FDP

Alexander Sebastian Léonce von der Wenge Graf Lambsdorff (ur. 5 listopada 1966 w Kolonii) – niemiecki polityk i dyplomata, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj]

Po uzyskaniu dyplomu z historii, w latach 1991–1993 w ramach stypendium Fulbrighta studiował stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Georgetown. Był stażystą w Komisji Europejskiej, następnie pracownikiem Fundacji im. Friedricha Naumanna w Tallinnie. Po odbyciu szkolenia dyplomatycznego, od połowy lat 90. pozostawał zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pełnił m.in. funkcję attaché prasowego w Ambasadzie Niemiec w Waszyngtonie. Należał do założycieli niemieckiej Inicjatywy Atlantyckiej i Fundacji Niemcy-Turcja.

Został działaczem Wolnej Partii Demokratycznej, zasiadł też we władzach Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów. W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. W PE VI kadencji został w 2007 wiceprzewodniczącym Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. W 2009 i w 2014 skutecznie ubiegał się o reelekcję.

Bibliografia[edytuj]