Alexandre-Antonin Tache

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexandre-Antonin Tache
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 czerwca 1823
Saint-Patrice de la Rivière-du-Loup

Data śmierci

22 czerwca 1894

Arcybiskup Saint-Boniface
Okres sprawowania

7 czerwca 1853–22 czerwca 1894[1]

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Inkardynacja

oblaci

Prezbiterat

12 października 1845

Nominacja biskupia

12 czerwca 1850

Sakra biskupia

23 listopada 1851

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

23 listopada 1851

Konsekrator

St. Eugène-Charles-Joseph de Mazenod OMI

Współkonsekratorzy

Joseph Hippolyte Guibert OMI
John Prince

Alexandre-Antonin Tache (ur. 23 czerwca 1823 w Saint-Patrice de la Rivière-du-Loup, zm. 22 czerwca 1894) – misjonarz katolicki, biskup St. Boniface (Manitoba), polityk działający w XIX wieku w Kanadzie. Niezwykle zasłużony w walce o prawa Frankofonów Katolików i Metysów w Manitobie.

Gdy w 1841 Oblaci zostali zaproszeni przez Kompanie Zatoki Hudsona do prowadzenia akcji misyjnej na terenach Ziemi Ruperta Tache miał zaledwie osiemnaście lat. W 1844 jako diakon towarzyszył ojcu Pierre Aubert do Assiniboia w dzisiejszej Manitobie. 12 października 1845 otrzymał święcenia kapłańskie, a już w 1850 został biskupem. W cztery lata później objął swoją diecezję w St. Boniface.

Począwszy od 1867, po włączeniu Ziemi Ruperta do Kanady jako Terytoria Północno-Zachodnie, biskup Tache został powołany do rady rządowej Dystryktu Assiniboia, w której urzędował przez dziewięć lat. Od początku był także orędownikiem praw Metysów. Bezskutecznie próbował zwrócić uwagę rządowi w Ottawie, na specyfikę swego regionu, a gdy wybuchła w nim rebelia znana jako rebelia nad Rzeką Czerwoną pod wodza Louisa Riela stał się mediatorem Metysów i ich największym adwokatem. On też był autorem czwartej wersji listy postulatów, która stała się podstawa wynegocjowanego porozumienie pomiędzy kolonistami znad Rzeki Czerwonej a rządem federalnym Kanady. Wynikiem tych negocjacji było utworzenie nowej prowincji Kanady Manitoba.

Tache aktywnie uczestniczył w życiu politycznym nowej prowincji. Brał udział w ustalaniu jej podziału administracyjnego prowincji, oraz był twórca ustawy o prawie szkolnym sankcjonującym podwójny protestancki I katolicki system szkolny.

Tache pozostał w kontakcie z Louisem Riel, przebywającym na emigracji w USA, powstrzymując go od powrotu do Kanady. Gdy Riel ponownie wypłynął jako przywódca rebelii północno-zachodniej Biskup nie poparł go. Gdy ten jednak został ujęty o skazany na śmierć, bezskutecznie domagał się jego ułaskawienia.

Biskup Tache prowadził intensywne działania na rzecz katolickiego osadnictwo w Manitobie. Prowadził akcje informacyjna nie tylko w Qebecu, lecz także we frankofońskich krajach europejskich Francji, Belgii i Szwajcarii. Akcja ta skończyła się połowicznym sukcesem, a do Manitoby zaczęli napływać w większości emigranci z Wielkiej Brytanii i Europy Środkowej.

W 1980, gdy rząd federalny Kanady, zlikwidował dwoistość systemy szkolnego, wywołując tym ostry spór znany jako kryzys szkolny w Manitobie, Biskup Tache stanął na czele ruchu walczącego od odzyskanie utraconych przywilejów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W latach 1853–1871 jako biskup, a następnie, po podniesieniu diecezji do rangi archidiecezji, jako arcybiskup.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]