Alfred Potocki (1786-1862)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alfred Wojciech Potocki
Ilustracja
Herb
Pilawa
Rodzina Potoccy
Data i miejsce urodzenia 03/04.03.1785
Paryż
Data i miejsce śmierci 23.12.1862
Łańcut
Ojciec Jan Potocki
Matka Julia Lubomirska
Żona

Jozefina Maria Czartoryska

Dzieci

z Jozefiną Marią Czartoryską:
Artur Potocki
Alfred Józef Potocki
Julia Ewa von Liechtenstein
Zofia Ewa Potocka

Alfred Wojciech Potocki herbu Pilawa (ur. 4 marca 1786 w Paryżu, zm. 23 grudnia 1862 w Łańcucie), hrabia I ordynat łańcucki, marszałek Stanów Galicyjskich. Syn Jana, pisarza i podróżnika i Julii Lubomirskiej, brat Artura, ojciec Alfreda Józefa Potockiego. Właściciel dóbr majątkowych: Krzeszowice, Łańcut, Leżajsk i Uładówka. Był oficerem armii Księstwa Warszawskiego oraz tajnym radcą austriackim. Został ranny w bitwie pod Borodino. Był też ochmistrzem wielkim galicyjskim.

Pełnił wiele funkcji państwowych nadanych w tytularnym królestwie Galicji i Lodomerii. Jego największą zasługą dla Łańcuta było utworzenie ordynacji z zasadą niepodzielności, niezbywalności i nieobciążalności dóbr. Ich dziedzicem mógł być wyłącznie najstarszy syn ordynata. W przypadku wygaśnięcia zaś rodu połowa majątku miała być przeznaczona na wsparcie uczącej się młodzieży, a druga dla wojskowych w stanie spoczynku.

Alfred Potocki w dniu 21 czerwca 1814 ożenił się z Józefiną Marią z Czartoryskich, córką Józefa Klemensa Czartoryskiego. Po I ordynacie do naszych czasów dotrwały przede wszystkim park w angielskim stylu krajobrazowym oraz kryta ujeżdżalnia w stylu klasycystycznym.

Dał początek gałęzi łańcuckiej i krzeszowickiej rodu Potockich, tzw. pierwszemu szczepowi Srebrnej Pilawy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]