Alojzy Bryl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alojzy Bryl
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1946
Gostyń
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Alojzy Jan Bryl (ur. 4 czerwca 1946 w Gostyniu) – polski polityk, przedsiębiorca, wykładowca akademicki, poseł na Sejm PRL VIII i IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na UAM w Poznaniu (ukończył studia w 1969), później pracował jako asystent w Instytucie Geografii. Od 1971 był członkiem Stronnictwa Demokratycznego (zasiadał m.in. od 1976 w Centralnym Komitecie partii, w tym od 1981 w jego prezydium). Działał też w Zrzeszeniu Studentów Polskich i w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zasiadał w Naczelnym Komitecie Frontu Jedności Narodu i w Radzie Wojewódzkiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Był posłem SD na Sejm PRL VIII i IX kadencji oraz wicewojewodą poznańskim (1985–1987)[1]. Współtworzył prywatny bank i przedsiębiorstwo obsługi naziemnej na lotnisku Ławica w Poznaniu. Wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd wojewody w Poznaniu: od X wieku do współczesności (oprac. Zbigniew Dworecki [et al.]; pod red. Stanisława Sierpowskiego), Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Poznań 1997, s. 203
  2. Lista odznaczonych, „Kurier Polski”, nr 75 z 17 kwietnia 1989, s. 2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]