Altefähr (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Altefähr
Ilustracja
Peron
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Meklemburgia-Pomorze Przednie
Miejscowość Altefähr
Lokalizacja Am Bahnhof[1]
Zarządca

DB Station&Service

Data otwarcia 1883
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Altefähr”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Altefähr”
Ziemia54°19′22″N 13°08′28″E/54,322778 13,141111
Strona internetowa
Portal Transport szynowy

Altefähr (niem. Bahnhof Altefähr) – stacja kolejowa w Altefähr, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w Niemczech, na wyspie Rugia. Od miejscowości Stralsund jest to pierwszy przystanek na Rugii. Do 1967 zaczynał się tu odcinek Rügenschen Kleinbahn do Putbus. Według DB Station&Service ma kategorię 6[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa znajduje się około kilometra na południowy wschód od centrum Altefähr. Strelasund znajduje się około 200 metrów od obiektu. Następną stacją kolejową na kontynencie jest Stralsund Rügendamm, oddalona o około trzy kilometry, na wyspie, sześć kilometrów dalej, przystanek Rambin. Bundesstraße 96 number.svg i Landstraße 29 graniczą z lokalizacją operacyjną.

Linie kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna stacja promowa, która w tamtych czasach jeszcze nazywała się Altefähre, znajdowała się na północny wschód od dzisiejszej stacji. 1 lipca 1883 stacja została uruchomiona wraz z otwarciem linii kolejowej do Sassnitz. Początkowo istniały dwa baseny promowe i punkty załadunku dla ruchu pasażerskiego i towarowego. W sumie centrum operacyjne składało się z trzech torów, peronu, recepcji i drugiego budynku. Była też parowozownia z obrotnicą.

W 1896 otwarto stację wąskotorową, która znajdowała się na wschód od stacji normalnotorowej. Przeprawa przez Strelasund trwała około 40 minut statkiem. Aby usprawnić połączenie, powstał plan zastąpienia linii promowej nasypem kolejowym. Szczecińska Dyrekcja Kolei Rzeszy przebudowała stację normalnotorową w związku z budową grobli Rugii. Nowa stacja znajduje się cztery metry wyżej niż otoczenie ze względu na wysokość grobli Rugii. Aby móc dotrzeć do peronów, zbudowano schody. 5 października 1936 rozpoczął się ruch na tamie. Stacja wąskotorowa również musiała zostać przebudowana dalej na wschód i nieco wyżej, ponieważ grobla częściowo przebiegała przez obszar poprzedniej stacji.

Stacja stała się szczególnie ważna po wysadzeniu mostu Ziegelgraben i grobli w dniach 1-3. maja 1945. Wszystkie towary i ludzi trzeba było ponownie przewozić wykorzystując stare doki promowe. Kolejka wąskotorowa otrzymała również tymczasowy tor wzdłuż drogi do starego molo promowego. Po zainstalowaniu tymczasowego mostu, od 15 października 1947 przez groblę wznowiono ruch kolejowy.

Dawny budynek stacji kolejki wąskotorowej i ulicy załadunkowej

W czasach NRD Altefähr był punktem przeładunkowym drewna. Stacja zyskała na znaczeniu jako stacja odbiorcza na końcu jednotorowego odcinka przeprawy przez Strelasund. 23 września 1967 zamknięto kolejkę wąskotorową do Putbus. Następnie został rozebrany - poza budynkiem wejściowym do stacji wąskotorowej. W 1989 roku linia do Sassnitz została zelektryfikowana.

Po upadku muru nie przeprowadzono większych remontów. Jednak ruch promowy w Sassnitz i Mukran znacznie się zmniejszył. Z tego powodu rampy i bocznice nie były już potrzebne na stacji w Altefähr, więc tory 3, 4 i 5 zostały zamknięte i częściowo zdemontowane około 2005 roku.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworca z dostępem do peronu normalnotorowego

Perony i tory[edytuj | edytuj kod]

Na dworcu normalnotorowym między torami 1 i 2 zbudowano peron wyspowy. Był też dodatkowy peron jednokrawędziowy, który później zdemontowano. Utworzono także nowe tory ładunkowe i ładunkowe. Stacja wąskotorowa również miała kilka torów ale miała tylko jeden peron. Był tam również osobny budynek stacji i parowozownia.

Budynek dworca[edytuj | edytuj kod]

Budynek stacji znajduje się między torami. Tutaj była nastawnia i pokój dyżurnego ruchu.

Stary budynek stacji[edytuj | edytuj kod]

Stary budynek stacji znajdował się na zachód od dzisiejszej stacji przy Strelasund. Po wybudowaniu grobli na Rugii budynek był wykorzystywany do różnych celów. Na przełomie kwietnia i maja 2014 został zburzony, choć rozważano wpisanie go na listę zabytków. Konserwator zabytków próbował wówczas postawić właściciela przed sądem[3].

Technologia bezpieczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Zanim uruchiomono LCS (ESTW), w Altefähr były dwie nastawnie. Nastania dysponująca znajdowała się w budynku stacji, nastawnia wykonawcza przy wyjeździe w kierunku Samtens. W 2007 roku wyłączono z użytku nastawnie i od tego czasu linia miała ESTW.

Stacja wąskotorowa[edytuj | edytuj kod]

Wymieniony budynek usługowy (po prawej) kolejki wąskotorowej na południowy wschód od stacji

Po wybudowaniu grobli na Rugii nowa stacja wąskotorowa została zbudowana na południowy wschód od stacji normalnotorowej. Tory załadunkowe znajdowały się w północno-wschodniej części stacji. Do stacji przeładunkowej prowadził również tor. Mały dworzec kolei wąskotorowej (Am Bahnhof 10), zbudowany w 1936, został zachowany. Do budynku stacji przylega dwustanowiskowa parowozownia (Am Bahnhof 14), również zbudowana w 1936 r. Oba budynki oraz dawne budynki kolejarzy (Am Bahnhof 5) objęte są ochroną zabytków.

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Altefähr jest obsługiwany co godzinę przez regionalną linię ekspresową RE 9, która kursuje ze Stralsund do Sassnitz lub Binz. Stacją początkową jest Rostock, pociągi kursują w takcie 2-godzinnym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Altefähr (niem.). bahnhofe.de. [dostęp 2022-23-02].
  2. Bahnhofskategorie (niem.). Deutsche Bahn. [dostęp 2022-23-02].
  3. Fährbahnhof: Strafanzeige nach Abriss. In: Ostsee-Zeitung, Ausgabe Rügen, 3. Juni 2014

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Altefähr
Linia 6321 Stralsund – Sassnitz (229,450 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Stralsund Rügendamm
BSicon BHFq.svg
Linia 6982 Altefähr – Putbus – Göhren (0,000 km)
BSicon KBHFl.svg
BSicon STRq.svgBSicon STRq.svgBSicon KBHFr.svgNesebanz