Ambrosina bassii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ambrosina bassii
ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

żabieńcowce

Rodzina

obrazkowate

Podrodzina

Aroideae

Rodzaj

Ambrosina
Bassi

Gatunek

Ambrosina bassii

Nazwa systematyczna
Ambrosina bassii L.
Gen. Pl. ed. 6: 517 (1764)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Ambrosina bassii L. – gatunek wieloletnich geofitów, należący do monotypowego rodzaju Ambrosina z plemienia Ambrosineae w rodzinie obrazkowatych, pochodzący ze środkowego i środkowo-zachodniego rejonu Morza Śródziemnego, zasiedlający lasy i zarośla położone na zboczach wapiennych wzgórz w północnej Algierii, południowych Włoszech oraz na Sardynii, Sycylii i południowej Korsyce.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Niska roślina zielna o wysokości od 3,5 do 9,5 cm.
Łodyga
Kłączasta bulwa o długości od 4 do 8 cm.
Liście
Roślina tworzy od 2 do 4 gładkich, rozwartych liści o długości od 2 do 4 cm, przylegających do podłoża.
Kwiaty
Roślina jednopienna. Pojedynczy kwiatostan, typu pseudancjum, składa się z położonej poziomo, przylegającej do podłoża pochwy okrywającej kolbę. Pochwa jest w kolorze zielonym z czerwono-purpurowymi plamami i kończy się wąskim, haczykowatym wierzchołkiem. Pokryta podobnymi do włosków strukturami gruczołowymi kolba jest przyczepiona do wewnętrznej ściany pochwy, tworząc dwie podłużne komory oddzielające kwiaty męskie (w dolnej komorze) od pojedynczego kwiatu żeńskiego w górnej, otwartej komorze. Kwiaty położone są po przeciwnych stronach kolby. Kwiat żeński składa się z jednego owocolistka; długa szyjka słupka jest położona zgodnie z kierunkiem osi kolby; w pojedynczej komorze zalążni słupka znajduje się wiele zalążków. Kwiaty męskie składają się z od 16 do 24 pylników, ułożonych w mniej więcej dwóch podłużnych rzędach. Na powierzchni pylników znajdują się kuliste twory, wyglądające jak struktury gruczołowe, o nieznanej funkcji. W okresie kwitnienia, w czasie zrzucania pyłku, dyskoidalne znamię słupka ściśle przylega do powierzchni kolby. Pyłek wydostaje się przez wąskie szczeliny w ścianie pochwy.
Owoce
Jagody. Nasiona zawierają elajosom, dzięki czemu są rozprzestrzeniane przez mrówki.

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Toponimia nazwy naukowej
Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od nazwiska włoskiego botanika Giacinto Ambrosini[4]; nazwa gatunkowa została nadana na cześć włoskiego botanika Ferdinando Bassi.
Synonimy taksonomiczne[5]
Ambrosina nervosa (Lam.), Ambrosina maculata (Ucria), Ambrosina reticulata (Tineo), Ambrosina velutina (Blume ex Heynh.), Ambrosina bassii var. maculata (Nyman), Ambrosina bassii var. reticulata ((Tineo) Nyman), Ambrosina proboscidea (T.Durand & Schinz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-05-20] (ang.).
  3. Ambrosina bassii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. Umberto Quattrocchi: CRC World Dictionary of Plant Names: Common Names, Scientific Names, Eponyms, Synonyms, and Etymology. CRC Press, 2000. ISBN 0-8493-2673-7. [dostęp 2010-05-24].
  5. : R. Govaerts i D.G. Frodin: World Checklist and Bibliography of Araceae (and Acoraceae). The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew, 2002. [dostęp 2010-05-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]