Ambystoma paskowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ambystoma paskowana
Ambystoma opacum[1]
(Gravenhorst, 1807)
Ambystoma paskowana
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy ogoniaste
Podrząd Salamandroidea
Rodzina ambystomowate
Rodzaj Ambystoma
Gatunek ambystoma paskowana
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Ambystoma paskowana (Ambystoma opacum) — gatunek płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych, rozpowszechniony na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Dorasta do 12 cm. Ogon charakterystyczny, gruby, wałkowaty. Grzbiet czarny, ozdobiony srebrzystobłękitnymi, poprzecznie wydłużonymi i nieregularnymi plamami, połączonymi ze sobą na bokach tułowia i ogona. Ogon pokryty jest na przemian szerokimi ciemnymi i wąskimi jasnymi plamami.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje rozmaite środowiska lądowe, zarówno na nizinnych podmokłych terenach jak i w miejscach suchych, pagórkowatych. Najczęstsza na zalesionych stokach w pobliżu rzek i stawów. Jako dzienne kryjówki wykorzystuje głównie różne ziemne zakamarki, czasem nisko położone dziuple w drzewach. Aktywna tylko nocą.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Zjada głównie dżdżownice i stonogi, rzadziej owady i ślimaki.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

W odróżnieniu od innych ambystom gody odbywa jesienią (wrzesień-październik), oraz składa jaja wyłącznie na lądzie. Samiec w tym okresie ma bardzo jaskrawe ubarwienie. Występuje zapłodnienie wewnętrzne za pomocą spermatoforów. Jaja są składane na terenach lesistych, w płytkich wilgotnych jamkach w ziemi lub ściółce. Skrzek ma postać kilku oddzielnych gródek zawierających od 50 do 200 jaj o średnicy 4,2–5 mm. Samica opiekuje się nimi do momentu gdy jamka nie wypełni się wodą opadową, wtedy zarodki zaczynają się szybko rozwijać i wkrótce wykluwają się larwy o długości 19–25 mm. Mają one dobrze wykształcone skrzela zewnętrzne. Przeobrażają się wczesną wiosną przy długości 6,5-7,5 cm, dojrzewają płciowo zaś po 15-17 miesiącach. W przypadku niewypełnienia się jamki wodą samica opiekuje się jajami aż do wiosennych opadów, chroniąc je przed wyschnięciem wydzieliną własnej skóry. W tej sytuacji larwy przeobrażają się w czerwcu.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje na obszarze od południowych terenów Nowej Anglii do północnej Florydy, na zachodzie aż do Illinois i Teksasu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ambystoma opacum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ambystoma opacum. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).