Anatis rathvoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anatis rathvoni[1]
(LeConte, 1852)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Anatis

Gatunek

Anatis rathvoni

Synonimy
  • Myzia rathvoni LeConte, 1852

Anatis rathvonigatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1852 roku przez Johna Lawrence’a LeConte pod nazwą Myzia rathvoni. Jako miejsce typowe wskazano Sacramento w Kalifornii[2][3]. Epitet gatunkowy nadano na cześć Simona Snydera Rathvona[4]. Do rodzaju Anatis przeniósł go w 1873 roku George Robert Crotch[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o owalnym, wydłużonym, wypukłym ciele długości od 7,5 do 10,2 mm i szerokości od 6,5 do 9 mm[2]. Przedplecze jest czarne z białawymi znakami, przy czym boczne jego krawędzie zawsze pozostają jasne. Tło pokryw może mieć barwę od żółtej po brązowoczerwoną[4][2]. Na tym tle występują małe czarne plamki, które mogą być niewyraźnie jasno obwiedzione, a mogą również całkiem zanikać. Boczne brzegi pokryw są silnie rozpłaszczone i przed środkiem długości kątowo załamane. Przedpiersie jest pośrodku silnie wypukłe. Odnóża środkowej i tylnej pary mają po dwie ostrogi na goleni. Pazurki stóp mają duże zęby u nasady[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owady te zasiedlają lasy i zadrzewienia. Bytują na drzewach (arborikole), zwłaszcza drzew iglastych. Często spotykane są na sosnach. Polują na owady o miękkim oskórku, w tym na mszyce (afidofagi), gąsienice motyli i larwy rośliniarek[4].

Gatunek nearktyczny, rozprzestrzeniony od Kolumbii Brytyjskiej i Alberty[5][2] przez Waszyngton, Oregon i Idaho po Nevadę i Kalifornię[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anatis rathvoni, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g Robert D. Gordon. The Coccinellidae (Coleoptera) of America North of Mexico. „Journal of the New York Entomological Society”. 93 (1), s. 1-912, 1985. New York Entomological Society. 
  3. J.L. LeConte. Remarks upon the Coccinellidae of the United States. „Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia”. 6, s. 129-145, 1852. 
  4. a b c Eric R. Eaton: Species Anatis rathvoni - Flying Saucer Lady Beetle. [w:] BugGuide [on-line]. Iowa State University. [dostęp 2021-03-12].
  5. John Acorn: Ladybugs of Alberta. University of Alberta Press, 2007.