André Ochodlo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
André Ochodlo
Ilustracja
André Ochodlo, fot. Piotr Dłubak
Data i miejsce urodzenia

1963
Plauen

Zawód

reżyser, pieśniarz

Strona internetowa

André Ochodlo (ur. 1963 w Plauen[1]) – pieśniarz, reżyser teatralny i scenograf. Popularyzator kultury jidysz, założyciel w 1989 i dyrektor Teatru Atelier (od 1997 Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie), inicjator sopockiego festiwalu Lato Teatralne (1994), dyrektor Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską (od 2006).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował teatrologię praktyczną (dramat/teatr/media) na Uniwersytecie w Gießen pod kierunkiem prof. Andrzeja Wirtha. Uczestniczył w kursach aktorskich w Wyższej Szkole Teatralnej w Lipsku. Ukończył Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni (specjalizacja – piosenka aktorska u prof. Haliny Mickiewiczówny). Odbył wielomiesięczny staż w Teatrze na Tagance w Moskwie i w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Pieśni jidysz[edytuj | edytuj kod]

André Ochodlo jest laureatem Grand Prix na festiwalu 11. Tage des Chansons we Frankfurcie (1992). Był trzykrotnie zapraszany do udziału w Festiwalu Klezmerskim w Safedzie (Izrael). Należy obecnie do najwybitniejszych współczesnych interpretatorów pieśni jidysz. Występował w niemal całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Izraelu. Nagrał programy dla niemieckich, polskich, czeskich, amerykańskich i izraelskich stacji telewizyjnych. Największą pasją André Ochodlo są pieśni jidysz do tekstów wybitnych poetów, częściowo zapomnianych, pochodzących najczęściej z ziem dawnej Polski i piszących w języku jidysz. André Ochodlo i grono współpracujących z nim artystów włożyli ogromny wysiłek w dotarcie do ich twórczości. Znakomita poezja jidysz w bogatej nowoczesnej oprawie muzycznej autorstwa współczesnych polskich kompozytorów i nowych, świeżych aranżacjach znakomicie przemawia do współczesnej publiczności, przybliża kulturę jidysz percepcji dzisiejszego odbiorcy, nadając twórczości poetów jidysz wymiar ogólniejszy, uniwersalny, wpisując ją w szeroki nurt kultury europejskiej.

Yiddishland[edytuj | edytuj kod]

Najnowszą propozycją artystyczną André Ochodlo jest projekt Yiddishland – Nowe pieśni jidysz z Polski, dwuczęściowa kolekcja nowych pieśni jidysz skomponowanych przez polskich kompozytorów do wszystkich dotychczasowych recitali André Ochodlo.

Pierwsza część to 12 albumów CD zawierających 120 nowych pieśni jidysz. Drugą częścią projektu Yiddishland jest wydawnictwo książkowe, opublikowane przez Słowo/obraz terytoria[2] z tekstami wierszy w trzech językach (w jidysz, po polsku i angielsku) i prezentacją biografii ich twórców, oraz dwa tomy kompletów nut ze wszystkimi kompozycjami polskich kompozytorów.

Kolekcja powstaje we współpracy z wybitnymi twórcami (muzykami, aranżerami i reżyserami dźwięku) z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Białorusi, Rosji, USA i Izraela.

Twórczość teatralna[edytuj | edytuj kod]

Równie ważną sferą działań artystycznych André Ochodlo jest reżyseria teatralna i scenografia (tu: jako André Hübner-Ochodlo), które szerzej opisane są na stronie Wikipedii dotyczącej Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. André Ochodlo. [w:] teraz teatr [on-line]. [dostęp 2020-04-05].
  2. słowo/obraz terytoria.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]