Anioł przy moim stole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anioł przy moim stole
An Angel at My Table
Gatunek biograficzny, dramat, psychologiczny
Data premiery 20 września 1990
Kraj produkcji  Australia
 Wielka Brytania
 Nowa Zelandia
Język angielski
Czas trwania 158 min
Reżyseria Jane Campion,
Scenariusz Laura Jones
Główne role Kerry Fox,
Alexia Keogh,
Karen Fergusson,
Iris Churn,
Glynis Angell
Zdjęcia Stuart Dryburgh
Scenografia Jackie Gilmore,
Grant Major
Produkcja Bridget Ikin,
Grant Major

Anioł przy moim stole (ang. An Angel at my Table) - nowozelandzki film z 1990 w reżyserii Jane Campion, filmowa adaptacja autobiografii nowozelandzkiej pisarki Janet Frame. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Kerry Fox.

Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 47. MFF w Wenecji oraz wyróżnienie za najlepszy film zagraniczny na Independent Spirit Awards w San Francisco. Anioł przy moim stole uznawany jest za jeden z najlepszych filmów Jane Campion.

Film przedstawia historię pisarki od urodzenia aż po wiek dojrzały. Samotność i poczucie nieatrakcyjności doprowadziły ją do załamania nerwowego. Po kilku próbach samobójczych, uznana za schizofreniczkę, trafia na 8 lat do szpitala psychiatrycznego. Dopiero dzięki nagrodzie literackiej przyznanej za zbiór opowiadań może opuścić szpital. Dalej opiekę nad jej talentem literackim sprawuje znany nowozelandzki pisarz Frank Sargeson. Dzięki jego zachętom opuszcza kraj i udaje się w podróż do Europy. Po powrocie wydaje kolejne powieści i opowiadania, które przynoszą jej coraz większe uznanie w Nowej Zelandii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]