Anna Chęćka-Gotkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Chęćka-Gotkowicz
Państwo działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 21 lutego 1975
Lębork
doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: estetyka i filozofia muzyki
Alma Mater Akademia Muzyczna w Gdańsku
Doktorat 2005 – filozofia
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Habilitacja 2014 – filozofia
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
wykładowczyni, pianistka
Uczelnia Uniwersytet Gdański
Jednostka Wydział Nauk Społecznych - Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa
Stanowisko profesor nadzwyczajny

Anna Chęćka-Gotkowicz (ur. 21 lutego 1975 w Lęborku) – doktor habilitowana nauk humanistycznych (estetyka i filozofia muzyki), pianistka, literatka, pedagog, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa - Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego[1].

Wykształcenie muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wejherowie, by ją kontynuować w klasie Waldemara Wojtala w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1993[2]. Studia pianistyczne kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Waldemara Wojtala, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1998. W latach 1998-99, jako stypendystka Rządu Francuskiego, przebywała w Paryżu, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne pod kierunkiem Bernarda Ringeissena.

Jest laureatką II nagrody na XIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (1990)[3], II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym, Ragusa Ibla (1993) oraz laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na stypendia artystyczne TiFC, Warszawa (1994).

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 2005 na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii, specjalność: estetyka za pracę pt. „Wartościowanie muzyki. Z zagadnień metakrytyki wykonania utworu muzycznego”[4]. Obecnie jest adiunktką w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa - Zakład Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie zajmuje się estetyką muzyczną, filozofią sztuki oraz związkami między literaturą i muzyką. Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych: m.in. w konferencji Koła teoretyków Literatury Uniwersytetu Gdańskiego „Chopinowskie Rezonanse”, gdzie wygłosiła referat pt. „Niewinne słuchanie Chopina, czyli o tym, czego wykonawca może się nauczyć od melomana”. Natomiast na Ogólnopolskiej Konferencji Literackiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku pt. "Koniec" przedstawiła pracę pt. "Da capo al fine".

W 2014 otrzymała na UMCS habilitację z filozofii za rozprawę Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki[5]. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jest autorką przekładów tekstów filozoficznych i literackich z angielskiego i francuskiego[6].

Inna działalność[edytuj | edytuj kod]

Jest nauczycielem w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie prowadzi klasę fortepianu[7].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Książki:

 • Dusza, wyd. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, 2002, seria: Punkt po Punkcie
 • Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego, Gdańsk, 2008, słowo/obraz terytoria[8]
  • Nagrody: Rektora UG oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego[6]
 • Grzech (praca zbiorowa)[9], wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk, 2008, seria: Punkt po Punkcie. Rozdział – Grzeszne oko i bezgrzeszne ucho: „Tezy o bezgrzeszności muzyki”.
 • Ucho i umysł: szkice o doświadczaniu muzyki, wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk, 2012.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Strona internetowa Uniwersytetu Gdańskiego – Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa. [dostęp 2012-05-20].
 2. Strona internetowa Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu – Absolwenci klasy fortepianu. [dostęp 2012-05-20].
 3. Strona internetowa XIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie – lista laureatów. [dostęp 2012-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-17)].
 4. Dr hab. Anna Chęćka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-05-20].
 5. Dr hab. Anna Chęćka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-07-16].
 6. a b dr hab. Anna Chęćka, prof. UG - Wydział Nauk Społecznych, wns.ug.edu.pl [dostęp 2018-07-16] (pol.).
 7. Strona internetowa Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu – Nauczyciele. [dostęp 2012-05-20].
 8. Iwona Nowak: Kłopoty z krytyką. W: Recenzja książki „Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego” [on-line]. Ruch Muzyczny, Nr 8/2012. [dostęp 2012-05-20].
 9. „Grzech” – spis treści. Strona internetowa: onet.pl czytelnia. [dostęp 2012-05-20].