Antemiusz z Tralles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antemiusz z Tralles
Ανθέμιος ο Τραλλιανός
Data urodzenia

ok. 474

Data śmierci

ok. 534

Praca
Budynki

Kościół św. Sergiusza i Bakchusa, Kościół Świętych Apostołów, Hagia Sofia

Antemiusz z Tralles (gr.: Ἀνθέμιος από τις Τράλλεις,ur. ok. 474, zm. ok. 534) – bizantyjski inżynier, architekt, fizyk i matematyk. Pochodził z miasta Tralles w zachodniej Anatolii, z rodziny zamożnego lekarza – Stefana[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Aleksandrii, a w Konstantynopolu był profesorem geometrii. Ponadto był tam, wraz z Izydorem z Miletu, głównym architektem stolicy. Pełniąc tę funkcję, uczestniczył między innymi w budowie kościoła św. Sergiusza i Bachusa, rekonstrukcji kościoła Świętych Apostołów oraz, prawdopodobnie, naprawie cysterny Filoksenosa (tzw. cysterny 1001 kolumn). Najbardziej znany jest jednak z prac przy kościele Mądrości Bożej, a zwłaszcza przy jego kopule[2].

Poza działalnością w dziedzinie architektury znane były jego badania nad zwierciadłami zapalającymi, konstrukcją elips i paraboli, a nawet machiny parowej. Do naszych czasów zachowały się jedynie fragmenty jego pracy[3]. Antemiusz był bratem Aleksandra z Tralles, słynnego lekarza i autora dzieł medycznych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. Krupczyński [w:] Encyklopedia Kultury Bizantyńskiej, Warszawa 2002, s. 36
  2. P. Krupczyński [w:] Encyklopedia Kultury Bizantyńskiej, Warszawa 2002, s. 36-37
  3. P. Krupczyński [w:] Encyklopedia Kultury Bizantyńskiej, Warszawa 2002, s. 37
  4. Robert Browning, Cesarstwo bizantyjskie, Państwowy instytut Wydawniczy, Warszawa 1997 (wydanie oryginalne 1980), s. 36

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]