Anthon Dolmuss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anthon Dolmuss, w rzeczywistości Anton, Hermann, Diedrich Dalmus (zm. 1973) – niemiecki inżynier, major Luftwaffe, główny energetyk budowy podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. Urodzony w 1890 lub 1895 roku w Meiderich (obecnie dzielnica Duisburga). Członek NSDAP. W 1919 r. wziął ślub z Charlottą z domu Ladewig. Mieli 3 dzieci.

Mówił o sobie a właściwie pisał w różnych życiorysach (a miał ich sporo), że w czasie I wojny światowej był żołnierzem w armii austriackiej, następnie pracował jako inżynier w firmie Siemens. W rzeczywistości służył w armii niemieckiej (podczas I wojny światowej był odznaczony krzyżem żelaznym) i nie pracował w koncernie Siemens.

W 1940 został powołany do wojska, służył we Francji, a następnie dla Organizacji Todta w Jedlinie-Zdroju.

W 1945 r. brał udział w likwidacji budowy tajemniczych sztolni w Górach Sowich, po czym pozostał w Głuszycy na Dolnym Śląsku. Także w 1945 r. wziął ślub ze swoją współpracownicą Martą Sacher (był bigamistą). W latach 1945-1948 pracował dla Ministerstwa Odbudowy w przedsiębiorstwie Budomat (dawne niemieckie przedsiębiorstwo Baustoff). Potem pracował dla założonego przez wojsko i bezpiekę (wywiad) Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych oraz dla Przedsiębiorstwa Budowlanego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (kierownik utajnionej bazy Kolce-Olszanka). Następnie, w 1950 r. został głównym energetykiem w Państwowych Zakładach Przemysłu Bawełnianego w Głuszycy, gdzie pracował do grudnia 1953 roku. W styczniu 1954 roku podjął pracę w Państwowych Zakładach Przemysłu Bawełnianego w Prudniku na Opolszczyźnie. W czerwcu 1960 roku wyjechał do Nordhausen (NRD), skąd na początku 1961 r. został przerzucony do RFN. W styczniu 1973 r. zmarł w Wesel koło Duisburga. Od 1953 do 1959 roku był tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa publicznego PRL.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lamparska, J.: "Strażnik olbrzyma". W: Tygodnik "Wprost", Nr 1233 (30 lipca 2006)
  • Lamparska, J.: "Tajemnice ukrytych skarbów" 1995
  • Kowalski J.M., Kudelski R., Rekuć Z.: "Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera". Biuro Odkryć, 2000.
  • Garba D.: "Tajny projekt III Rzeszy. FHQu Riese". Technol 2012