Anthony Asquith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anthony Asquith
Ilustracja
Anthony Asquith (2 z lewej) zdjęcie z ok. 1938
Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1902
Londyn

Data i miejsce śmierci

20 lutego 1968
Londyn

Zawód

reżyser

Anthony W.L. Asquith (ur. 9 listopada 1902 w Londynie, zm. 20 lutego 1968 tamże) – brytyjski reżyser filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn premiera Wielkiej Brytanii z czasów I wojny światowej sir Herberta Henry'ego Asquitha i Margot Asquith. Studiował w Winchester College i Balliol College w Oksfordzie.

Jako reżyser zadebiutował już w 1927, ale jego pierwszym docenionym przez krytykę i publiczność filmem był Pigmalion (Pygmalion) z 1938, oparty na prozie George'a Bernarda Shawa, nakręcony przy współpracy z aktorem Lesliem Howardem. Kolejne filmy Asquitha to m.in. znane w Polsce: Kadet Winslow (The Winslow Boy) z 1948, Cień człowieka (The Browning Version) z 1951 czy Rozkaz: zabić (Orders to Kill) z 1958.

Asquith nigdy nie był żonaty. Jego środowisko postrzegało go jako delikatnego i wrażliwego człowieka. Dla wszystkich szokiem było, gdy jego nazwisko pojawiło się w tzw. skandalu Profumo, gdy do prasy wyciekły informacje o gejowskich spotkaniach wśród elity z wyższych sfer. Do dziś nie udowodniono, by Asquith rzeczywiście brał w nich udział; udowodniono z kolei homoseksualizm reżysera[1][2].

W wieku 65 lat zmarł w wyniku komplikacji spowodowanych chłoniakami złośliwymi.

Od 1969 BAFTA przyznaje nagrodę jego imienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Źródło: Anthony Asquith w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. Stephen Bourne, "Behind the masks: Anthony Asquith and Brian Desmond Hurst", British Queer Cinema, str. 37. Routledge, Oxford, 2006.