Anti-Flag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anti-Flag
Ilustracja
Wokalista Justin Sane na koncercie w Perthu
Rok założenia 1988
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek punk rock, melodyjny hardcore, hardcore punk, political punk, pop punk, rock alternatywny, street punk[potrzebny przypis]
Strona internetowa

Anti-Flagamerykański zespół punkrockowy mocno zaangażowany politycznie, o przekazie ukierunkowanym lewicowo, a nawet socjalistycznie, czego wyrazem są teksty piosenek. Powstał w roku 1988 w Pittsburghu za sprawą Justina Sane'a i Lucy Fester. Ich muzyka oscyluje między punk rockiem a hardcore punkiem. Melodyjne utwory oraz charakterystyczny głos wokalisty Justina powodują, że styl zespołu trudno porównać do jakiegokolwiek innego.

Historia grupy[edytuj | edytuj kod]

Początkowo zespół zagrał tylko jeden koncert, po czym nastąpił jego rozpad. Ponowne powstanie zespołu nastąpiło w 1993 roku, kiedy to do Justina dołączył grający na basie Andy Flag oraz perkusista Pat Thetic. W 1996 r. wytwórnia New Red Archives wypuściła ich pierwszy album Die for the Government. W tymże roku zespół opuścił Andy z powodu nieporozumień między muzykami.

W następnym roku pozycję basisty objął Chris Head, po czym przeniósł się na gitarę, a jego miejsce zajął Jamie Cock. Ostatnia zmiana składu nastąpiła w roku 1999. Basistą grupy został Chris #2. W tym czasie Anti-Flag nagrał albumy w wytwórniach Go Kart Records oraz Fat Wreck Chords przy współudziale własnej wytwórni A-F Records. Album Underground Network nagrany w Fat Wreck przez legendarnego punkowego producenta Mass Giorgini jest uważany za płytę która ukształtowała oblicze zespołu.

Teksty Anti-Flag przekazują lewicowe i postępowe idee polityczne oraz mocno sprzeciwiają się faszyzmowi i nacjonalizmowi. Często są one mocno patetyczne, co jest świadomym zamierzeniem autorów. Według grupy amerykański militaryzm oraz kapitalizm są zagrożeniem dla świata.

8 października 2004 roku, Jim McDermott, amerykański członek Izby Reprezentantów w swoim przemówieniu przedstawił zespół jako przykład godnej postawy do naśladowania przez młodzież, która powinna troszczyć się o losy kraju oraz uczestniczyć w wyborach. (Tutaj można przeczytać oryginalną treść przemówienia)

W 2005 r. Anti-Flag podpisali dwupłytowy kontrakt z jedną z największych wytwórni płytowych, RCA. Ich własna wytwórnia nadal pozostała niezależna. Ich nowy album, For Blood and Empire, ukazał się 21 marca.

Wytwórnia RCA należy do koncernu Sony BMG, jednej z największych korporacji świata. Część fanów uważa ich decyzję za objaw hipokryzji w stosunku do ich antykapitalistycznych i promujących niezależną kulturę tekstów. Według samych członków zespołu, to najlepsza droga do tego, aby ich przesłanie było szeroko słyszane.

Członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsi członkowie grupy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Inne nagrania[edytuj | edytuj kod]

Składanki z udziałem Anti-Flag[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]