Apple Watch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Apple Watch

Apple Watchsmartwatch stworzony przez firmę Apple i wypuszczony do sprzedaży 24 kwietnia 2015 roku. Polska premiera urządzenia odbyła się 9 października 2015 roku[1]. Posiada dedykowany system operacyjny WatchOS, który bazuje na systemie iOS stosowanym w iPhone, iPod oraz iPad. Pozwala, między innymi, na wyświetlanie komunikatów z telefonu, odbieranie przychodzących rozmów, kontrolowanie muzyki czy aparatu. W App Store można znaleźć aplikacje do pobrania na Apple Watch, które rozszerzają jego funkcjonalność. Jest kompatybilny z urządzeniami iPhone od modelu iPhone 5 z oprogramowaniem powyżej wersji iOS 8, z którymi łączy się za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth[2].

Do 2016 roku Apple Watch dostępny był w trzech wersjach: Apple Watch Sport – wykonany z aluminium, Apple Watch – wykonany ze stali oraz Apple Watch Edition – wykonany ze złota (żółtego lub różowego). Każda z tych wersji dostępna jest z ekranem o przekątnej 38 mm lub 42 mm oraz z jednym z 6 modeli pasków. W chwili rozpoczęcia sprzedaży w Polsce, w zależności od konfiguracji, cena zegarka wynosiła od 1 699 do 80 000 zł[2].

W 2016 roku sprzedawane wersje zegarka zmieniły się. Pozbyto się nazwy Sport z aluminiowego modelu, a złota obudowa wersji Edition została zastąpiona ceramiczną. Zegarek od teraz dzielono na dwie wersje sprzętowe: Series 1 (różniącą się od wcześniejszej wersji szybszym, dwurdzeniowym procesorem) oraz Series 2 (różniącą się od Series 1 wodoodpornością do 50 m, jaśniejszym wyświetlaczem i modułem GPS)

12 października 2017 roku na konferencji Apple Specjal Events[3] zaprezentowana została nowa generacja zegarków Apple. Podobnie jak w poprzednim roku pojawiły się dwa nowe modele: Apple Watch Series 3 GPS oraz Apple Watch Series 3 GPS+LTE[4]. Model Series 3 GPS charakteryzuje się w porównaniu do Series 2 - szybszym procesorem oraz wsparciem łączności satelitarnej GLONASS, która uzupełnia system GPS. Model Series 3 GPS + LTE dodatkowo został wyposażony w modem 3g/LTE dzięki któremu zegarek w pewnych sytuacjach może działać niezależnie od telefonu. Wbudowana karta eSIM pozwala zegarkowi łączyć się z internetem oraz siecią GSM. Dodatkowo model ten wyposażony został w dwukrotnie większą pamięć, tzn. 16GB.

Podobnie jak poprzednie modele, Apple Watch Series 3 sprzedawany jest w dwóch rozmiarach koperty - 38mm i 42mm. Do wyboru mamy koperty z aluminium, stali oraz ceramiczne w różnych kolorach.

System watchOS, na którym pracuje zegarek, dostał trzy aktualizacje: watchOS 2 (w 2015 roku), watchOS 3 (w 2016 roku), watchOS 4 (w 2017 roku).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polska premiera. imagazine.pl. [dostęp 2016-02-01].
  2. a b Strona producenta. www.apple.com. [dostęp 2016-01-31].
  3. Watch the Apple Special Event, Apple [dostęp 2017-10-03] (ang.).
  4. Apple Watch Series 3, Apple [dostęp 2017-10-03] (ang.).