iWork

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
iWork
Pakiet biurowy
Autor Apple Inc.
Platforma sprzętowa Macintosh
System operacyjny OS X
Pierwsze wydanie 11 stycznia 2005
Aktualna wersja stabilna iWork 2013 (21 listopada 2013)
Licencja komercyjny
Strona internetowa

iWork to pakiet złożony z trzech aplikacji biurowych: Pages, Keynote i Numbers stworzonych przez firmę Apple i dostępna tylko dla systemów OS X oraz iOS. Premiera pierwszej wersji pakietu: iWork 05 miała miejsce 11 stycznia 2005 na wystawie MacWorld. Wersja iWork'08 weszła na rynek 7 sierpnia 2007 roku. Następna wersja iWork '09 miała premierę 6 stycznia 2009 roku podczas konferencji Macworld Expo. Najnowsza wersja została wydana w 2013 roku.

  • Pages: to typowy program do obsługi tekstu z możliwościami niewymagającego DTP. Jest to spadkobierca pakietu AppleWorks. Część funkcji została ograniczona - natomiast zwiększono możliwości programu poprzez dodanie szablonów zaprojektowanych przez Apple umożliwiających druk ulotek czy folderów na potrzeby małej firmy. Pages w wersji 2 ma już prosty arkusz kalkulacyjny wbudowany w funkcje tabeli. Pages umożliwia także tworzenie wykresów i zamieszczanie szeregu multimediów w pliku. Program używa własnego rozszerzenia ".pages" lecz możliwe jest również eksportowanie do takich formatów jak: ".doc", ".rtf", ".txt", ".html" oraz Adobe PDF a także do formatu programu Keynote.
  • Keynote: to program do tworzenia multimedialnych prezentacji - jest odpowiednikiem programu Microsoft PowerPoint. Duża integracja programu z innymi aplikacjami firmy Apple pozwala na bardzo łatwe i intuicyjne tworzenie prezentacji. Poza zwykłymi prezentacjami tekstu mogą one zawierać pliki zdjęciowe, filmowe czy muzyczne. Keynote jest zintegrowany z Pages oraz pakietem iLife firmy Apple. Aplikacja używa swojego własnego formatu ".key". Możliwe jest także zdalne sterowanie Keynote na Macu za pomocą specjalnej aplikacji na iPhone i iPod touch - Keynote Remote.
  • Numbers: to arkusz kalkulacyjny - jest odpowiednikiem programu Microsoft Excel.