iWork

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
iWork
Rodzaj Pakiet biurowy
Autor Apple Inc.
System operacyjny OS X, iOS
Pierwsze wydanie 11 stycznia 2005
Aktualna wersja stabilna iWork (20 września 2016; 2 lata temu)
Licencja komercyjny
Strona internetowa

iWorkpakiet biurowy stworzony przez firmę Apple dla systemów OS X oraz iOS. Dostępny jest również na inne platformy za pośrednictwem iCloud.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja pakietu, iWork '05, została zaprezentowana 11 stycznia 2005 na wystawie MacWorld w San Francisco[1]. Do sprzedaży trafiła 22 stycznia 2005 w Stanach Zjednoczonych i 29 stycznia w pozostałej części świata i kosztował 79 dolarów. Na stronie internetowej Apple udostępniono również 30-dniową wersję próbną pakietu. Początkowo prawo do nazwy iWork posiadała firma IGG Software[2]. Wersja iWork'08 weszła na rynek 7 sierpnia 2007 roku. Następna wersja iWork '09 miała premierę 6 stycznia 2009 roku podczas konferencji Macworld Expo. W 2013 roku Apple ogłosił reorganizację wydawania iWork zarówno dla OS X, jak i iOS. Każda aplikacja została udostępniona osobno w App store i Mac App Store.

Aplikacje[edytuj | edytuj kod]

Pages[edytuj | edytuj kod]

Program do obsługi tekstu z możliwościami niewymagającego DTP. Jest to spadkobierca pakietu AppleWorks. Część funkcji została ograniczona - natomiast zwiększono możliwości programu poprzez dodanie szablonów zaprojektowanych przez Apple umożliwiających druk ulotek czy folderów na potrzeby małej firmy. Pages w wersji 2 ma już prosty arkusz kalkulacyjny wbudowany w funkcje tabeli. Pages umożliwia także tworzenie wykresów i zamieszczanie szeregu multimediów w pliku. Program używa własnego rozszerzenia ".pages" lecz możliwe jest również eksportowanie do takich formatów jak: ".doc", ".rtf", ".txt", ".html" oraz Adobe PDF a także do formatu programu Keynote.

Numbers[edytuj | edytuj kod]

Arkusz kalkulacyjny - jest odpowiednikiem programu Microsoft Excel.

Keynote[edytuj | edytuj kod]

Program do tworzenia multimedialnych prezentacji - jest odpowiednikiem programu Microsoft PowerPoint. Duża integracja programu z innymi aplikacjami firmy Apple pozwala na bardzo łatwe i intuicyjne tworzenie prezentacji. Poza zwykłymi prezentacjami tekstu mogą one zawierać pliki zdjęciowe, filmowe czy muzyczne. Keynote jest zintegrowany z Pages oraz pakietem iLife firmy Apple. Aplikacja używa swojego własnego formatu ".key". Możliwe jest także zdalne sterowanie Keynote na Macu za pomocą specjalnej aplikacji na iPhone i iPod touch - Keynote Remote.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apple Unveils iWork ’05 (ang.). apple.com. [dostęp 2016-11-06].
  2. Apple to Announce ‘iWork’ Office Suite? (ang.). daringfireball.net, 2005-01-03. [dostęp 2016-11-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]