Siri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siri
Inteligentny osobisty asystent
Logo Siri
Logo programu
Autor Apple Inc.
Platforma sprzętowa iPhone (4S i nowsze), iPod Touch (5 generacji), iPad (3 generacji i nowsze) Macintosh
System operacyjny iOS 5 i nowsze Mac Os Sierra
Aktualna wersja stabilna 9.0.1
Strona internetowa

Siri – inteligentny osobisty asystent i nawigator wiedzy, który działa na systemie operacyjnym Apple iOS i MacOS Sierra. Aplikacja odpowiada na pytania i zalecenia oraz wykonuje działania poprzez przekazanie żądania do mikrofonu. Siri została wprowadzona jako aplikacja iOS dostępna w App Store przez Siri Inc., która została przejęta przez przedsiębiorstwo Apple 28 kwietnia 2010 roku.

W wydaniu iOS 6 Siri został dodany do trzeciej generacji iPada, iPhone 5, piątej generacji iPod Touch oraz iPad mini.

Siri obsługuje następujące języki: angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, japoński, chiński, kantoński, włoski i koreański[1].

Historia[edytuj]

Aplikacja na iPhone[edytuj]

Pierwsza wersja Siri pojawiła się jako aplikacja w App Store przedsiębiorstwa Siri Inc. Została zintegrowana z usługami takimi jak OpenTable[2], Google Maps[3] (do iOS 5), MovieTickets i TaxiMagic[4]. Korzysta z technologii rozpoznawania mowy od Nuance Communications[styl do poprawy]. Użytkownicy mogą dokonać rezerwacji w określonych restauracjach, kupić bilety do kina lub zadzwonić po taksówkę dyktując instrukcję w języku[5]. Siri została przejęta przez przedsiębiorstwo Apple w dniu 28 kwietnia 2010 r[6][7].

Integracja z iOS[edytuj]

4 października 2011 Apple wprowadził iPhone 4S z Siri, który jest zintegrowany z systemem iOS i oferuje wiele interakcji z wieloma aplikacjami, w tym przypomnień, pogodą, akcjami, wiadomości, e-mailami, kalendarzem, kontaktami, notatkami, muzyką oraz mapami.

Po ogłoszeniu, że Siri jest dołączone do iPhone 4S, Apple usuwa istniejący Siri w App Store.

Apple TV[edytuj]

Asystentka Siri została dodana do nowej generacji Apple TV. Jest ona dostępna pod przyciskiem Siri na pilocie urządzenia. Siri potrafi wyszukiwać filmy po nazwach, kategoriach czy występujących w nich aktorach.[8]

MacOS Sierra[edytuj]

Asystentka Siri została dodana w roku 2016 do systemu MacOS Sierra (wcześniej OS X). Ikona pojawia się w górnym pasku i docku. W tym systemie pojawia się też wiele plików i zdarzeń mówiących o tym, iż Siri będzie dostępna w języku polskim.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]