Lightning (złącze)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lightning
Ilustracja
Hot plugging tak
Zastosowanie
Interfejs komunikacyjny urządzeń firmy Apple (iPhone 5, 5S i 5C, 6, 6 plus, 6S, 6S plus, SE, 7, 7 plus, 8, 8 plus, X, Xs, Xs Max, Xr,iPad (czwartej generacji), iPad Air, iPad mini, iPad mini retina, iPod touch (piątej i szóstej generacji), iPod nano (siódmej generacji)

Lightning – złącze firmy Apple służące do podłączania urządzeń korzystających z systemu od iOS 6 do iOS 12, zaprezentowane 12 września 2012 roku wraz z premierą iPhone 5 i nowej linii iPodów[1].

Używając zaledwie 8 pinów, zamiast trzydziestu, Lightning jest o wiele bardziej smukły, mały, a przede wszystkim jest to złącze dwustronne, co za tym idzie nie da się go błędnie podłączyć. Mimo to nie jest palindromem, układ elektroniczny rozpoznaje umieszczenie i odpowiednio zamienia sygnały. Choć jest niekompatybilne z poprzednim złączem, dostępna jest przejściówka na złącze 30-stykowe. Lightning jest aktualnie używany w urządzeniach iPhone 5, 5S, 5C, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, Xs, Xs Max, Xr, iPod touch (piątej i szóstej generacji), iPod nano (siódmej generacji), iPad (czwartej generacji), iPad Air i iPad mini (2012 i 2013-Retina).

Przewód ze złączem Lightning na USB (MD818)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]