iLife

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
iLife
Pakiet programów
Autor Apple Inc.
System operacyjny OS X
Pierwsze wydanie styczeń 2003
po targach MacWorld
Aktualna wersja stabilna iLife '11
(20 października 2010)

iLife to pakiet programów do manipulacji mediami cyfrowymi zaprojektowany przez firmę Apple dla systemu OS X. Pakiet umożliwia obsługę cyfrowych plików multimedialnych: zdjęć, muzyki, filmów a także tworzenie własnych stron WWW. Aplikacje wchodzące w skład to: GarageBand, iDVD, iMovie, iPhoto oraz dodana w 2006 iWeb. W wersji iLife '08 zrezygnowano z dodawania w pakiecie programu iTunes - jednak wciąż możliwe jest darmowe pobranie go ze strony Apple. Cały pakiet jest dołączany do nowych komputerów Apple, poza tym dostępny jest także w sprzedaży w wersji pudełkowej oraz w sklepie internetowym Mac App Store. Po raz pierwszy iLife zaprezentowano w styczniu 2003 na targach MacWorld. Pakiet jest ściśle zintegrowany z systemem OS X oraz innymi programami dostępnymi na tę platformę m.in. iWork. Cechą programów zawartych w pakiecie jest ich ścisła współpraca i wymiana danych (np. zdjęcia i slajdy w iPhoto mogą być obrabiane w iMovie z użyciem muzyki przygotowanej w GarageBand i iTunes, a dalej przetwarzane na format DVD w programie iDVD).

Aplikacje pakietu[edytuj]

  • GarageBand: to program do samodzielnego tworzenia muzyki. Bardzo prosty interfejs umożliwia przeciąganie gotowych sampli muzyki do linii czasu i ich miksowanie. Program w wersji 3 umożliwia tworzenie własnych podcastów.
  • iPhoto: umożliwia zarządzanie oraz edytowanie plików graficznych - przede wszystkim cyfrowych zdjęć. Program umożliwia zarządzanie zdjęciami od momentu pobrania ich z aparatu poprzez ich edycję i katalogowanie aż po archiwizowanie i nagrywanie na płytach, budowanie własnych pokazów slajdów czy zamieszczanie na stronach WWW w formie photocastów. Możliwe jest także zamówienie u Apple drukowanych albumów stworzonych przez iPhoto. Od wersji iLife '05 poza podstawowymi formatami jak ".jpg", ".png" czy ".tiff" możliwe jest zarządzanie plikami RAW.
  • iMovie: aplikacja do tworzenia cyfrowych filmów video. Umożliwia pobieranie danych poprzez FireWire z kamer cyfrowych, aparatów czy kamery iSight a następnie ich montaż oraz eksport do innych formatów wideo. Możliwe jest także dodawanie efektów specjalnych oraz muzyki.
  • iDVD: to program do nieprofesjonalnego authoringu DVD - umożliwia przede wszystkim nagrywanie płyt DVD we współpracy z innymi aplikacjami pakietu iLife. Program ten nie jest dołączony do pakietu iLife'11, stąd podejrzenia, że Apple ma zakończyć wspieranie tego produktu.
  • iWeb: po raz pierwszy wprowadzony w pakiecie iLife '06 to prosty i intuicyjny program do tworzenia prostych stron WWW opartych o szablony. Możliwe jest dodawanie podcastów, photocastów oraz synchronizacja z MobileMe. Program ten również nie został dołączony do pakietu iLife'11. Wiele ludzi uważa, że Apple przestanie wspierać ten produkt.