iLife

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
iLife
Pakiet programów
Autor Apple Inc.
System operacyjny OS X
Pierwsze wydanie styczeń 2003
po targach MacWorld
Aktualna wersja stabilna iLife '11
(20 października 2010; 6 lat temu)

iLife to pakiet programów do manipulacji mediami cyfrowymi zaprojektowany przez firmę Apple dla systemu OS X. Pakiet umożliwia obsługę cyfrowych plików multimedialnych: zdjęć, muzyki, filmów a także tworzenie własnych stron WWW. Aplikacje wchodzące w skład to: GarageBand, iDVD, iMovie, iPhoto oraz dodana w 2006 iWeb. W wersji iLife '08 zrezygnowano z dodawania w pakiecie programu iTunes - jednak wciąż możliwe jest darmowe pobranie go ze strony Apple. Cały pakiet jest dołączany do nowych komputerów Apple, poza tym dostępny jest także w sprzedaży w wersji pudełkowej oraz w sklepie internetowym Mac App Store. Po raz pierwszy iLife zaprezentowano w styczniu 2003 na targach MacWorld. Pakiet jest ściśle zintegrowany z systemem OS X oraz innymi programami dostępnymi na tę platformę m.in. iWork. Cechą programów zawartych w pakiecie jest ich ścisła współpraca i wymiana danych (np. zdjęcia i slajdy w iPhoto mogą być obrabiane w iMovie z użyciem muzyki przygotowanej w GarageBand i iTunes, a dalej przetwarzane na format DVD w programie iDVD).

Aplikacje pakietu[edytuj]

  • GarageBand: to program do samodzielnego tworzenia muzyki. Bardzo prosty interfejs umożliwia przeciąganie gotowych sampli muzyki do linii czasu i ich miksowanie. Program w wersji 3 umożliwia tworzenie własnych podcastów.
  • iPhoto: umożliwia zarządzanie oraz edytowanie plików graficznych - przede wszystkim cyfrowych zdjęć. Program umożliwia zarządzanie zdjęciami od momentu pobrania ich z aparatu poprzez ich edycję i katalogowanie aż po archiwizowanie i nagrywanie na płytach, budowanie własnych pokazów slajdów czy zamieszczanie na stronach WWW w formie photocastów. Możliwe jest także zamówienie u Apple drukowanych albumów stworzonych przez iPhoto. Od wersji iLife '05 poza podstawowymi formatami jak ".jpg", ".png" czy ".tiff" możliwe jest zarządzanie plikami RAW.
  • iMovie: aplikacja do tworzenia cyfrowych filmów video. Umożliwia pobieranie danych poprzez FireWire z kamer cyfrowych, aparatów czy kamery iSight a następnie ich montaż oraz eksport do innych formatów wideo. Możliwe jest także dodawanie efektów specjalnych oraz muzyki.
  • iDVD: to program do nieprofesjonalnego authoringu DVD - umożliwia przede wszystkim nagrywanie płyt DVD we współpracy z innymi aplikacjami pakietu iLife. Program ten nie jest dołączony do pakietu iLife'11, stąd podejrzenia, że Apple ma zakończyć wspieranie tego produktu.
  • iWeb: po raz pierwszy wprowadzony w pakiecie iLife '06 to prosty i intuicyjny program do tworzenia prostych stron WWW opartych o szablony. Możliwe jest dodawanie podcastów, photocastów oraz synchronizacja z MobileMe. Program ten również nie został dołączony do pakietu iLife'11. Wiele ludzi uważa, że Apple przestanie wspierać ten produkt.