Aprilia SR 50

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aprilia SR 50 – włoski skuter marki Aprilia o sportowym zacięciu. Występował w różnych wersjach zarówno silnikowych, jak i nadwozia, a także o różnych pojemnościach skokowych (50 cm³ i 125 cm³).

Do Aprilii SR można znaleźć wiele części tuningowych - zarówno pod kątem mechanicznym, jak i optycznym. Cechuje się ona stosunkową bezawaryjnością oraz niewielkim zużyciem paliwa (seryjne części); najmniejszym w wersji na wtrysku - nawet 2,2l/100km. Za to jednostki po tuningu mogą spalać nawet 5-8l/100km.

W każdej wersji silnikowej SR była pojazdem 2T. Dzięki temu jest ona bardziej podatna na tuning mechaniczny, także czynności serwisowe są prostsze i łatwiejsze do wykonania nawet dla niewykwalifikowanej osoby. Z drugiej strony skraca to żywotność silnika do ok. 30 000km. Po tym czasie należy wykonać honowanie cylindra oraz zamontować nowy tłok.

W czerwcu 2011 roku zaprezentowano nowy model Aprilia SR Max, będącym sportowym maksiskuterem z czterosuwowym silnikiem o pojemności 150 cm³ oraz 300 cm³. [1]

Pierwsza generacja (1992 - 1996)[edytuj]

Aprilia SR 50
ApriliaSrReplicaMinarelliVertical.jpg
Producent Włochy Aprilia
Premiera 1992
Okres produkcji 1992 - 1996
Klasa skuter
Silnik 49 cm³
Skrzynia biegów automatyczna CVT
Ogumienie 130/60-13
Długość 1770 mm
Szerokość 800 mm (z lusterkami)
Wysokość 1230 mm (z lusterkami)
Rozstaw kół 1260 mm
Wysokość siodła 795 mm
Pojemność baku 6 l (w tym 2 l rezerwy)
Masa własna 82 kg (masa "sucha")

Modele do 1993 roku były wyposażone w silniki typu Minarelli CW 50 z cylindrem stojącym. Od 1994 roku wprowadzono nowe silniki z cylindrem umieszczonym poziomo, typu Minarelli MY 50 chłodzonym powietrzem oraz Minarelli MA 50 chłodzonym cieczą.


Druga generacja (od 1997 r.)[edytuj]

Aprilia SR 50
Aprilia SR 50 Street
Aprilia SR 50 Racing
Aprilia SR 50 Racing
Okres produkcji 1997 - 2004
2006 - 2016 (model Street)
Ogumienie 130/60-13
Długość 1790 mm
Szerokość 720 mm
Wysokość 1160 mm
Rozstaw kół 1250 mm
Wysokość siodła 830 mm
Pojemność baku 8 l (w tym 2 l rezerwy)
Masa własna 94 - 99 kg
Modele
bliźniacze
Aprilia SR 125
Podobne Gilera Runner, Aprilia Area51, Yamaha Aerox

W nowym modelu zmieniono całkowicie wygląd skutera. Skuter jest wyraźnie większy.Poprawiono także aerodynamikę. Pojawiły się wersje z hamulcem tarczowym na tylnej osi.

W okresie od 1999 do 2002 roku dostępne były bliźniacze modele z silnikami o pojemności 125 cm³ i 150 cm³ pochodzącymi od Piaggio. Silniki są chłodzone powietrzem oraz wyposażone w bębnowy hamulec na tylnej osi, co nie szło w parze ze sportową charakterystyką modelu. Poważną wadą tych modeli było wysokie zużycie paliwa. Wady tej nie miały podobne skutery Aprilia Leonardo wyposażone w silnik czterosuwowy.

W 2000 roku zastąpiono silniki Minarelli silnikami produkcji Franco Morini. Dokonano liftingu, m.in. zmieniono zestaw wskaźników, zastosowano białe klosze kierunkowskazów, zmieniono niektóre plastikowe obudowy nadwozia. Wraz ze zmianą silnika z kierownicy zniknęła dźwignia ssania, każdy model został wyposażony w hamulec tarczowy na tylnej osi.

W tym samym czasie wprowadzono model "DiTech" z elektronicznym bezpośrednim wtryskiem paliwa, umożliwiającym redukcję zużycia paliwa do 2 l/100 km, redukcję zużycia oleju o 60%, a także wzrost mocy i uzyskanie normy emisji spalin EURO 2 [2]. Jednocześnie model ten znany jest z problemów z układem wtryskowym oraz utrudnioną naprawą. Większość tych problemów jest spowodowana nieprawidłową eksploatacją oraz brakiem wiedzy na temat diagnostyki i brakiem specjalistycznych narzędzi.

Od 2003 r. w wyniku włączenia firmy Aprilia do koncernu Piaggio rozpoczęto montaż nowych silników produkcji Piaggio. Od lipca 2003 roku zastąpiono jednostkę napędową DiTech jednostką napędową Purejet, stosowanym również w Piaggio NRG Purejet oraz Gilera Runner Purejet. Model z silnikiem DiTech nadal jest produkowany na eksport do USA.

Model ten jest wciąż produkowany z pewnymi zmianami pod nazwą SR 50 Street. [3]


Trzecia generacja - SR 50 R (od 2005 r.)[edytuj]

Aprilia SR 50 R
Aprilia SR 50 R Factory
Aprilia SR 50 R Factory (model z wtryskiem paliwa)
Aprilia SR 50 R Factory (model z wtryskiem paliwa)
Okres produkcji od 2005
Silnik Piaggio C364M (gaźnik)
Piaggio C361M (wtrysk)
Aprilia Ditech (eksport USA)
Ogumienie 130/60-13" 53J
Długość 1860 mm
Szerokość 705 mm
Wysokość 1120 mm
Rozstaw kół 1290 mm
Wysokość siodła 795 mm
Pojemność baku 7 l (w tym 1,2 l rezerwy)
Masa własna 108 kg (gotowy do jazdy)
Podobne Yamaha Aerox, Derbi GP1, Peugeot JetForce
Aprilia SR50 Malossi biorąca udział w wyścigach skuterów

Ostatnia generacja modelu charakteryzuje się niezwykłym sportowym designem, pochodzącym wprost z motocykli sportowych Aprilia. W połączeniu z dynamicznymi i niezawodnymi silnikami Piaggio, doskonałym prowadzeniem oraz modnym malowaniem, model ten można zaliczyć do klasy najlepszych sportowych skuterów.

W stosunku do poprzednika wprowadzono kilka nowinek technicznych. Wprowadzono nowy analogowo-cyfrowy zestaw wskaźników z czerwonym podświetleniem, dużym analogowym prędkościomierzem, elektronicznym czujnikiem prędkości oraz przyciskiem sterującym umieszczonym na lewym zespole przełączników kierownicy. Widoczny na wyświetlaczu klucz przypomina o konieczności wykonania przeglądu serwisowego co 4000 km. Na prawym zespole przełączników w każdej wersji umieszczony jest awaryjny wyłącznik pracy silnika. W nowym modelu ułatwiono dostęp do wymiany żarówek przedniego reflektora. Podczas eksploatacji może denerwować dostęp do zbiornika oleju silnikowego, umieszczonego w przedniej części skutera, wokół główki ramy. W celu uzupełnienia poziomu należy odkręcić plastikową osłonę umieszczoną pod kierownicą.

W przypadku modelu Factory, wyposażonego we wtrysk paliwa dodatkowo dokonano kilku zmian. Miejsce analogowego prędkościomierza zajął obrotomierz. Zestaw wskaźników wyposażono w graficzny wyświetlacz, po przekręceniu stacyjki prezentuje animację, umożliwia także wyświetlanie dodatkowych funkcji. Możliwa jest kontrola błędów sterownika wtrysku w trybie serwisowym przy pomocy dżojstika umieszczonego na prawym zespole przełączników kierownicy. Wprowadzono immobilizer wbudowany w zestaw wskaźników, z możliwością programowania kluczy przez użytkownika (wymagane hasło) lub w trybie serwisowym. Czujnik ciśnienia atmosferycznego wbudowano bezpośrednio w sterownik wtrysku. Światła włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika. Filtr powietrza ozdobnie połączono z plastikową nakładką pokrywy przekładni napędowej. Silnik i katalizator został przygotowany do przyjęcia norm emisji spalin EURO 3. Zastosowano większy akumulator o pojemności 9 Ah w celu zminimalizowania problemów z rozruchem silnika.

W wyniku problemów występujących z modelami wyposażonymi we wtrysk paliwa, firma Aprilia opracowała kilka dodatkowych rozwiązań. Seryjnie w modelu 2005 zastosowano nowe dokładniejsze filtry paliwa (dostępny zestaw dla starszego modelu) oraz świecę zapłonową z platynową elektrodą.

Bibliografia[edytuj]

Przypisy