Skuter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy pojazdu. Zobacz też: Scooter – niemiecki zespół muzyczny.
Skuter Piaggio X9
Skuter w Holandii
Skuter (z lewej) i motocykl (z prawej)

Skuter (ang. scooter) – lekki, obudowany motorower lub motocykl, który prowadzi się bez obejmowania go nogami, z silnikiem i zbiornikiem paliwa najczęściej umieszczonymi pod kanapą. Posiada stałe osłony nóg, obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie, a zamiast podnóżków podesty dające oparcie całej stopie. Najlżejsze, z silnikiem do 50 cm³, są zaliczane do motorowerów. Przy budowie skutera na pierwszym miejscu stawia się wygodę i praktyczność przed osiągami. Małe koła i niska prędkość maksymalna, sprawiają, że skutery są użyteczne w ruchu miejskim, a rzadko sprawdzają się w terenie. Obecnie wśród skuterów można wyróżnić podgrupę maxi-skuterów które wyposażone są w duże silniki (do 800 cm³) i prawnie uznawane są za motocykle. Największymi producentami skuterów są obecnie: Piaggio, Peugeot, Aprilia, Yamaha, Suzuki, Honda, PGO, TGB, Kymco, a importerami w Polsce: Romet, Keeway, Motobi, Benzer, Zipp i Kingway.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze skutery powstały w latach dwudziestych np. DKW – Lomos z 1922, ale popularność zdobyły po II wojnie światowej dzięki Vespie oraz Lambretcie. W Polsce seryjnie był produkowany skuter Osa. W Polsce największą popularność uzyskały w około 1960 roku. Dzięki niewielkiemu zużyciu paliwa, niskiej cenie i dużej mobilności w mieście są alternatywą dla samochodów.

Każdy nowoczesny skuter wyposażony jest w automatyczne sprzęgło, automatyczną bezstopniową skrzynię biegów oraz prawie zawsze w bagażnik pod fotelem. Istnieją liczne modyfikacje, pozwalające na znaczną poprawę osiągów. Szczególnie popularne jest to w grupie skuterów należących do motorowerów. Te małe pojazdy zyskują coraz więcej zwolenników. Nowy skuter produkowany w Chinach można kupić już za 2 – 3 tysiące złotych[1]. Jakość tych pojazdów jest bardzo zróżnicowana, jednak dzięki niskiej cenie sprzedają się w ogromnych liczbach. Największe produkowane skutery mają pojemności nawet 800 cm³ i moc 75 KM, co pozwala osiągać prędkości zbliżone do 200 km/h. Jednakże takie skutery kosztują do 40 tysięcy złotych[2] i wymagają motocyklowego prawa jazdy. Są produkowane skutery o pojemności mniejszej niż 50 cm³ oraz z blokadą uniemożliwiającą rozwijanie prędkości powyżej 45 km/h. Wystarczy od 14 lat prawo jazdy kategorii AM lub inną kategorie upoważniającą do kierowania pojazdem mechanicznym. W obu tych wypadkach skuter musi być zarejestrowany i mieć aktualne ubezpieczenie. Od dnia 7 lipca 2009, skutery o pojemności 50ccm muszą przechodzić obowiązkowe badania techniczne. Badania robi się raz na 2 lata.

Bardzo popularny w ostatnim czasie[kiedy?] stał się tuning skuterów czyli zwiększanie ich mocy i osiągów oraz zmiana wyglądu, tak by skuter wyglądał okazalej i odróżniał się od innych. Powoduje to jednak w większości przypadków wykroczenie poza granice prawnie wyznaczone dla motorowerów jakimi najczęściej są te skutery, co zmienia ich klasyfikację prawną i nie jest dozwolone bez zmiany kategorii w dokumentach z motoroweru na motocykl.

Błędem jest utożsamianie skuterów z motorowerami. Skuter to specyficzna konstrukcja jednośladów, może być zgodnie z prawem zarejestrowany zarówno jako motorower jak i motocykl.

Marki i miejsca produkcji[edytuj | edytuj kod]

Współczesne

Historyczne

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]