Polkowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Polkowice (ujednoznacznienie).
Polkowice
Ratusz i poewangelicki kościół, obecnie rzym.-kat., pw. św. Barbary
Ratusz i poewangelicki kościół, obecnie rzym.-kat., pw. św. Barbary
Herb Flaga
Herb Polkowic Flaga Polkowic
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat polkowicki
Gmina Polkowice
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1291–1945 i od 1967
Burmistrz Wiesław Wabik
Powierzchnia 23,74 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

22 525[1]
948,8 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 76
Kod pocztowy 59-100 i 59-101
Tablice rejestracyjne DPL
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Polkowice
Polkowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polkowice
Polkowice
Ziemia51°30′04″N 16°04′03″E/51,501111 16,067500
TERC
(TERYT)
5020216044
SIMC 0954165
Hasło promocyjne: Gmina na przyszłość
Urząd miejski
ul. Rynek 1
59-100 Polkowice
Strona internetowa

Polkowice (czes. Polkwis, łac. Polkovitium[2], niem. Polkwitz) – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Polkowice. Położone przy trasie E65 (droga krajowa nr 3) i drodze wojewódzkiej nr 331, na południowo-wschodnim skraju Wzgórz Dalkowskich w kierunku Doliny Szprotawy. Stanowi jeden z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Na terenie miasta znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W części miejscowości Polkowice Dolne działało państwowe gospodarstwo rolne „Polkowice”, a obecnie znajduje się fabryka silników pojazdów samochodowych koncernu Volkswagen[3].

Położenie[edytuj]

Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 23,74 km²[4].

W latach 1945–1967 osiedle typu miejskiego, od 1967 ponownie miasto. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. legnickiego.

Toponimia[edytuj]

Nazwa Polkwice wśród innych nazw śląskich miejscowości w urzędowym pruskim dokumencie z 1750 roku wydanym w języku polskim w Berlinie[5].

Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Bolko, które jest staropolskim derywatem słowiańskiego imienia męskiego Bolesław będącym imieniem dynastycznym w polskiej dynastii Piastów, oraz czeskiej Przemyślidów.

Według pierwszych zapisków Bolesław I Wysoki z dynastii Piastów wybudował w lesie na miejscu dzisiejszego miasta dwór myśliwski zwany Bolkowicami. Miano to ulegało z biegiem czasu modyfikcjom – Bolkewice, Pulkowice, Polkowice, by dostosować się do wymowy niemieckiej poprzez formę Bolckowitz, i ostatecznie Polkwitz. Miejscowość została zapisana w łacińskim dokumencie wydanym w 1333 roku we Wrocławiu w zlatynizowanej staropolskiej formie Polcovicz[6]. W 1475 roku w łacińskich statutach Statuta Synodalia Episcoporum Wratislaviensium miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Polkewicze oraz Polkowice[7].

W dziele Matthäusa Meriana pt. „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae” z 1650 roku miasto zanotowane jest pod dwiema nazwami Bolkowitz oraz Polckwitz[8].

Polską nazwę Bolkowice oraz niemiecką Polkwitz w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa[9]. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany pod koniec wieku XIX podaje dwie polskie nazwy miejscowości – Polkwice i jako starszą – Bolkowice oraz niemieckie Polkwitz, Pulkwitz, Bolkowitz, Bolkwitz[10].

Po dojściu do władzy narodowych socjalistów zmieniono nazwę miasta w latach 1937–1945 na całkowicie niemiecką Heerwegen. W 1945 r. administracja polska wybrała jako polską nazwę miasta dawną formę Polkowice[11].

Historia[edytuj]

Rynek – pierzeja północna
Deptak w centrum Polkowic

Losy ziemi polkowickiej były od wczesnego średniowiecza związane z losami politycznymi całego Śląska. W szczególności utworzonego w połowie XIII w. Księstwa głogowskiego.

Na długo przed uzyskaniem praw miejskich Polkowice były osadą targową – leżały na szlaku handlowym między grodem Dziadoszan – Głogowem a Trzebowian – Legnicą. Oprócz uprawy roli, mieszkańcy zajmowali się też handlem i obsługą karawan kupieckich. Gdy w 1223 r. książę Henryk Brodaty oddał Sychową opatowi Cystersów z Lubiąża; Guntherowi, mieszkańców jako łazęków[12] poddał pod jurysdykcję starosty Bogdana z Polkowic wymienionym po łacinie jako Bogdan de Polkovic[12]. Prawa miejskie nadał Polkowicom książę głogowski Konrad I przed 1272 r. prawdopodobnie w 1265 r. Pierwsza wzmianka jako o „civitas” z 1291 r. Od lokacji miasta na prawie niemieckim do końca XIV w. w imieniu księcia miastem rządzili dziedziczni wójtowie. W 1406 r. mieszczanie powołali Radę Miejską, a w 1407 miasto wykupiło dziedziczne wójtostwo, a władzę w mieście przejęła Rada Miejska z burmistrzem na czele. w 1457 r. miasto doszczętnie spłonęło. Ponowne zniszczenia i wyludnienie miasta nastąpiło w czasie wojny trzydziestoletniej (1618–1648) oraz epidemii dżumy w 1680 r.

W wyniku wojen śląskich (1740–1763) Polkowice wraz z całym księstwem głogowskim przeszły z monarchii Habsburgów austriackich we władanie Prus (w 1741 r.). Wraz z nową państwowością, wprowadzono na Śląsku zmiany administracyjne: Śląsk podzielono na dwa departamenty i ich władze administracyjne w postaci kamer wojenno-dominalnych, z siedzibą we Wrocławiu (dla Śląska Środkowego i Górnego) oraz w Głogowie (dla Śląska Dolnego), oraz na powiaty – departament kamery głogowskiej obejmował 16 powiatów, wrocławskiej – 32, na ich czele stali starostowie. Rada Miejska przestała mieć wpływ na miejskie wydatki, na które zgodę wydawała Królewska Izba Skarbowa w Głogowie. Urzędników miejskich mianowali urzędnicy królewscy. Wybory do Rady Miejskiej odbyły się dopiero w 1809 r., po ogłoszonych w 1808 r. reformach w organizacji samorządów miejskich (w ramach wielkich reform państwa pruskiego, po klęskach w wojnach z napoleońską Francją). Mieszkańcy wybierali Radę, która wybierała członków magistratu i burmistrza. Wybory musiały być zatwierdzone przez króla. Wojny napoleońskie doprowadziły miasto do ruiny gospodarczej.

Druga połowa XIX w. była okresem wzmożonego rozwoju miasta. W latach 1852–1853 zbudowano nowy ratusz (do dziś istniejący). W 1900 r. Polkowice uzyskały połączenie kolejowe z resztą kraju, w 1901 – połączenie telefoniczne, 1907 – elektryczne oświetlenie ulic. W latach 1937–1945 miasto nosiło nazwę Heerwegen.

W wyniku II wojny światowej i zmiany granic miejscowość znalazła się w 1945 pod polską administracją i uzyskała nazwą Polkowice. Tutejsza niemiecka ludność została wysiedlona w nowe granice Niemiec. Ze względu na niewielkie rozmiary Polkowice po wojnie nie zostały zakwalifikowane do rzędu miast. 1 stycznia 1967 r. Polkowice ponownie otrzymały prawa miejskie. 1 stycznia 2005 do miejscowości została dołączona pobliska wieś – Polkowice Dolne.

Najważniejsze wydarzenia w historii Polkowic:

 • 1265 – nadanie praw miejskich
 • 1291 – nadanie herbu
 • 1406 – pierwsza Rada Miejska
 • 1490 – przejście pod panowanie Czech
 • 1741 – przejście pod panowanie Prus
 • 1936 – zmieniono nazwę na Heerwegen
 • 1945 – włączenie miasta do Polski pod nazwą Polkowice
 • 1946 – odebrano Polkowicom prawa miejskie
 • 1967 – ponowne nadanie praw miejskich
 • 1999 – Polkowice uzyskały status miasta powiatowego
 • 2005 – do Polkowic została przyłączona pobliska wieś – Polkowice Dolne
 • 2007 – nadanie pierwszych honorowych obywatelstw oraz premiera hejnału miasta – kompozycja Jana Kantego Pawluśkiewicza

Zabytki[edytuj]

Ruiny zabytkowego młyna – wiatraka

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[13]:

 • obręb Starego Miasta – Rynek polkowicki, z 1265 r.
 • kościół par. pw. św. Michała Archanioła, z XV/XVI w., XVII w., XX w.
 • kościół ewangelicki, obecnie rzym.kat. pw. św. Barbary, Rynek, z k. XIX w.
 • ratusz (stary i nowy), z XV w., XVIII w., XX w.
 • młyn – wiatrak holender, ul. Głogowska, z k. XIX w.

Polkowice Dolne

 • park, z k. XIX w.

inne zabytki w Polkowicach:

 • willa Morgenrothów, obecnie pozostałości na strychu budynku Straży Miejskiej
 • lokomotywa Graf Recke Vollmerstein, obecnie nie istnieje.

Dzielnice[edytuj]

Miasto dzieli się na[potrzebny przypis]:

Demografia[edytuj]

Liczba ludności Polkowic na przestrzeni lat 1885–2009.

Według danych z 31 marca 2011 miasto miało 22 730 mieszkańców[14].

Piramida wieku mieszkańców Polkowic w 2014 roku[1].
Piramida wieku Polkowice.png

Edukacja[edytuj]

Żłobki

 • Żłobek Miejski „KRASNAL” nr 1

Przedszkola

 • Przedszkole miejskie nr 2
 • Przedszkole miejskie nr 3
 • Przedszkole miejskie nr 4 im. Misia Uszatka
 • Przedszkole miejskie nr 5
 • Przedszkole miejskie nr 6

Szkoły podstawowe

 • Szkoła podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego
 • Szkoła podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego
 • Szkoła podstawowa nr 3 im. Arkadego Fiedlera

Gimnazja

 • Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II
 • Gimnazjum nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Zespoły Szkół

 • Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy

Szkoły Wyższe

Kultura[edytuj]

Imprezy kulturalne organizuje Polkowickie Centrum Animacji. Najważniejsze z nich to:

 • Polkowickie Dni Teatru
 • Dni Polkowic
 • Polkowickie Lato Kulturalne
 • Festiwal Muzyki Organowej
 • W kręgu CUltur – miedziowe spotkania z kulturą...

Oprócz wyżej wymienionych wydarzeń kulturalnych odbywają się różne wystawy, konkursy, przeglądy itp. (Występy Grupy Teatralnej „Antrakt”, występy Grupy Teatralnej „A-DE-TE” działających na terenie PCA)

Religia[edytuj]

Na terenie miasta działalność religijną prowadzą następujące wspólnoty religijne:

Administracja[edytuj]

Burmistrzowie miasta:

Sport i rekreacja[edytuj]

Zdjęcie przedstawiające trzy zewnętrzne zjeżdżalnie w parku wodnym

Polkowickie zespoły sportowe:

W mieście zlokalizowany jest Aquapark Polkowice, który składa się z zespołu basenów oraz pływalnię, 5 zjeżdżalń (w tym jednej wewnętrznej), spa, sauny, siłownię, kręgielnię, stoły bilardowe, salę fitness, jaskinię solną, solarium, kriokomorę. Znajdują się tam też dwa inne baseny – Niekryty basen Grzybek, otwierany tylko w okresie letnim i kryty basen sportowy przy Szkole Podstawowej nr 3. Niedawno został zbudowany stadion lekkoatletyczny, na którym trenować będzie LKS Polkowice.

Droga świętego Jakuba[edytuj]

Przez miasto przebiega Dolnośląska Droga św. Jakuba odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Miejscowości partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b http://www.polskawliczbach.pl/Polkowice, w oparciu o dane GUS.
 2. OpenStreetMap | Węzeł: ‪Polkowice‬(‪598619294‬), OpenStreetMap [dostęp 2016-09-03].
 3. Dz.U. z 1966 r. Nr 47, poz. 294.
 4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. „Powierzchnia i Ludność w Przekroju Terytorialnym”, 2013-07-26. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 5. Pruski dokument z roku 1750 ustalający urzędowe opłaty na Śląsku – „Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska, Podług ktorego tak Auszpurskiey Konfessyi iak Katoliccy Fararze, Kaznodzieie i Kuratusowie Zachowywać się powinni. Sub Dato z Berlina, d. 8. Augusti 1750”.
 6. Colmar Grünhagen 1854 ↓, s. 191.
 7. Franz Xaver Seppelt, „Die Breslauer Diözesansynode vom Jahre 1446”, Franz Goerlich, Breslau 1912, s. 19 oraz 97. – tekst łaciński statutów w wersji zdigitalizowanej.
 8. Matthäusa Meriana, „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae”, Frankfurt am Main 1650.
 9. Józef Lompa, „Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej”, Głogówek 1847, s. 15.
 10. Polkwice – Słownik geograficzny Królestwa Polskiego.
 11. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
 12. a b Colmar Grünhagen 1866 ↓, s. 118.
 13. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2012-09-28]. s. 141.
 14. Ludność 2012.
 15. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 15 stycznia 2017.
 16. Encyklopedia Ziemi Głogowskiej – Zeszyt 11.

Bibliografia[edytuj]

 • Colmar Grünhagen: Codex Diplomaticus Silesiae T.22 Regesten zur schlesischen Geschichte 1327-1333. Breslau: E. Wohlfarth’s Buchhandlung, 1903.

Linki zewnętrzne[edytuj]