Archiloch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Papirus z fragmentem dzieła Archilochosa

Archiloch (stgr. Ἀρχίλοχος Archilochos) – poeta grecki, pochodził z Paros. Żył w 1. połowie VII wieku p.n.e. Obok Safony i Alkajosa był najwybitniejszym przedstawicielem greckiej poezji lirycznej.

Pisał elegie, epigramy, hymny. Jednak najbardziej znany jest jako autor złośliwych wierszy pisanych w jambach. Już w starożytności uznany został za twórcę poezji jambicznej. Jego utwory mają ton krytyczny, satyryczny, pełne są osobistych inwektyw. Z jego twórczości zachowały się fragmenty. Od jego imienia wziął nazwę wiersz archilijski.

Istnieje legenda o Archilochu[1], która mówi, że został on oszukany przez swojego niedoszłego teścia Likambesa. Archiloch zaręczył się z jego córką Neobulą, jednakże Likambes potem zerwał zaręczyny i nie dopuścił do ślubu tych dwojga. Podobno Archiloch tak mścił się swoimi złośliwymi jambami, że doprowadził do samobójczej śmierci zarówno Likambesa, jak i Neobulę oraz jej siostry. Ponieważ zachowały się bardzo nieliczne fragmenty jego dzieł, nie można wyrokować o prawdziwości tej historii.

W wierszach tego poety po raz pierwszy pojawia się termin tyran[2]. Jest też autorem jednego z najstarszych znanych w literaturze opisów fellatio[3].

Przypisy

  1. Strona o Archilochu
  2. Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka, 2005, Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, str. 55, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ISBN 83-85719-84-9.
  3. Max Nelson, The Barbarian's Beverage