Arnold Busch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arnold Busch (ur. 1876 r. w Grünenplan, zm. 1951 r. w Cismarze) – niemiecki malarz i grafik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1876 w Grünenplan (obecnie część Delligsen) w Dolnej Saksonii. Od dzieciństwa kształcił się w dziedzinie kierunków plastycznych, dochodząc do otrzymania w 1912 tytułu profesora na Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Uczestniczył w działaniach wojennych w latach 1914–1918. Zajmował się wtedy portretowaniem wysokich oficerów armii cesarskiej. W 1918 kupił dom w Sokołówce koło Polanicy-Zdroju, do którego przeprowadził się z rodziną po rozwiązaniu Akademii Sztuki i Rzemiosła, a z uwagi na niebezpieczeństwo nalotów mieszkał w nim na stałe w latach 1940–1946.

Uprawiał malarstwo pejzażowe i portretowe, uczestniczył w wielu wystawach we Wrocławiu, Berlinie, Hamburgu, Dortmundzie i Wiedniu. Od 1939 był członkiem Kłodzkiej Grupy Artystycznej.

Po przegranej przez Niemcy II wojny światowej, musiał opuścić dom w Sokołówce. Przeprowadził się do Cismaru, położonego w powiecie Ostholstein (kraj związkowy Szlezwik-Holsztyn), niedaleko kąpieliska Grömitz nad brzegiem Zatoki Meklemburskiej, gdzie zmarł w 1951.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]