Aron Ralston

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aron Lee Ralston
Ilustracja
Aron Ralston (2008)
Data i miejsce urodzenia

27 października 1975
Indianapolis

Aron Lee Ralston (ur. 27 października 1975 w Indianapolis) – amerykański wspinacz, który zwrócił na siebie uwagę światowej opinii publicznej w maju 2003, kiedy został zmuszony do amputacji własnego przedramienia za pomocą scyzoryka w celu uwolnienia się spod głazu, który podczas wspinaczki w Utah przygniótł mu rękę.

Wypadek[edytuj | edytuj kod]

Podczas wyprawy kanionem Blue John (koło Moab w stanie Utah), Ralston uległ wypadkowi, podczas którego duży głaz przygniótł mu prawe przedramię do ściany kanionu. Ralston wiedział, że nikt mu nie pomoże, ponieważ nie powiedział nikomu o swoich planach wędrówki. Przypuszczając, że umrze, spędził pięć dni, powoli sącząc resztki wody i próbując oswobodzić rękę. Gdy skończyła mu się woda, zaczął pić własny mocz, wydrapał na ścianie z piaskowca swoje imię, datę urodzenia i przypuszczalną datę śmierci.

Po pięciu dniach prób podniesienia i rozkruszenia głazu odwodniony Ralston postanowił odciąć swoją już i tak martwą rękę. Przy pomocy kostki założył na rękę dźwignię, co spowodowało pęknięcie kości promieniowej oraz łokciowej. Używając tępego ostrza w swoim narzędziu wielofunkcyjnym przeciął tkanki miękkie wokół złamania. Potem użył wbudowanych w scyzoryk kombinerek, aby przerwać ścięgna. Po uwolnieniu się musiał pokonać jeszcze dystans ok. 13 km do swojego samochodu. Aby tam dotrzeć, musiał zjechać na linie z 20-metrowej stromej ściany i wydostać się z kanionu w gorące południowe słońce. Po drodze do samochodu spotkał trzyosobową holenderską rodzinę, która dała mu wodę i jedzenie oraz powiadomiła pogotowie ratunkowe. Ralston został ostatecznie ewakuowany przez helikopter. Jego ręka została wydobyta przez obsługę parku i skremowana. Ralston wrócił w miejsce wypadku i pozostawił tam prochy.

Wspinaczka[edytuj | edytuj kod]

Ralston wciąż się wspina. W 2005 został pierwszą osobą, która wspięła się samotnie w zimie na wszystkie góry w Kolorado o wysokości przekraczającej 4267 metrów (14 000 stóp). Projekt ten rozpoczął w 1998 roku, ale musiał go wstrzymać przez wypadek w Kanionie Blue John[1].

We wrześniu 2010 Ralston planował wspiąć się na Mount Everest razem z polarnikiem Erikiem Larsenem w celu podniesienia świadomości publicznej dotyczącej problemu zmian klimatu[2].

Inne projekty[edytuj | edytuj kod]

Ralston opisał swoje doświadczenie w książce pt. "Between a Rock and a Hard Place" (ISBN 0-7434-9281-1), wydanej 7 września 2004 przez Atria Books.

Film 127 godzin[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: 127 godzin.

Wypadek Ralstona stał się inspiracją dla brytyjskiego reżysera filmowego Danny'ego Boyle'a, który wyreżyserował na podstawie tego wydarzenia[3] film 127 godzin z Jamesem Franco w roli głównej[4]. Film wszedł do kin w USA 5 listopada 2010 roku, a w Polsce – 18 lutego 2011 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]