Przejdź do zawartości

Przedramię

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przekrój przez przedramię zaraz poniżej stawu łokciowego
przedramię (zaznaczone)

Przedramię (łac. Antebrachium) – część kończyny górnej, znajdująca się między ręką i ramieniem (dokładnie między nadgarstkiem i stawem łokciowym).

Część kostną przedramienia stanowią:

1. Kość promieniowa – jest kością długą, jej koniec bliższy stanowi głowa kości promieniowej (łac. caput radii)

2. Kość łokciowa – również jest kością długą, w jej części proksymalnej znajdują się dwa wyrostki (łokciowy i dziobiasty), będące panewką dla stawu ramienno-łokciowego, zaś jej głowa usytuowana jest w części dystalnej

Kości te połączone są ze sobą błoną międzykostną przedramienia.

W górnej części przedramienia znajduje się dół łokciowy, przez który przechodzą struktury z ramienia na przedramię, z wyjątkiem nerwu łokciowego (biegnie on ku tyłowi od nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej). W dolnej części przedramienia znajduje się kanał nadgarstka (łac. canalis carpi), przez który struktury z przedramienia przechodzą na rękę – główny wyjątek stanowi tętnica promieniowa (łac. arteria radialis), która przechodzi na tylnej powierzchni nadgarstka.

Jedną z funkcji jego mięśni jest supinacja i pronacja, czyli ruchy rotacyjne powodujące odwracanie i nawracanie ręki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray Anatomia. Podręcznik dla studentów. Tom 1, wyd. 4, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 295, ISBN 978-83-66548-14-5.