Arriva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arriva plc
Arriva plc
Pociąg firmy Arriva RP na dworcu głównym w Toruniu
Data założenia 1938
Lokalizacja Europa
Siedziba Sunderland, Anglia
Prezes David Martin
Branża transport publiczny
Produkty przewozy autobusowe i kolejowe
Zatrudnienie 42 300 (2009)[1]
Przychody 3 147,8 mln GBP (2009) [1]
Zysk operacyjny 165,5 mln GBP (2009)[1]
Zysk netto 119,2 mln GBP (2009)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa
Autobus w Wielkiej Brytanii
Autobus piętrowy linii Arriva w Leicesterze

Arriva PLCbrytyjska spółka działająca głównie w sektorze transportu publicznego i obecna na rynkach kilkunastu krajów Europy. Jest własnością przedsiębiorstwa Deutsche Bahn.

Historia[edytuj]

Firma powstała w 1938 w Sunderland pod nazwą T. Cowie Ltd. i przez pierwsze dziesięciolecia swej działalności zajmowała się handlem używanymi motocyklami. W latach 60. XX wieku zajęła się również sprzedażą samochodów. Począwszy od roku 1980 weszła na rynek transportu autobusowego, kupując kolejne firmy z tego sektora. W 1997 zmieniła nazwę na Arriva i jednocześnie rozpoczęła inwestycje za granicą, a także na brytyjskim rynku kolejowym. W latach 2003-2006 sprzedała swoje oddziały zajmujące się zbytem i wynajmem samochodów, skupiając się wyłącznie na biznesie transportowym. W 2010 stała się własnością Deutsche Bahn.

Działalność[edytuj]

Wielka Brytania[edytuj]

Wielka Brytania wciąż stanowi dla firmy kluczowy rynek. Posiada tu kilkanaście spółek zależnych, prowadzących przewozy autobusowe w całym kraju, co łącznie daje jej trzecią pozycję w tym sektorze. Działa także na rynku kolejowym, gdzie jest obecnie właścicielem dwóch przewoźników: Arriva Trains Wales oraz CrossCountry.

Polska[edytuj]

 Osobny artykuł: Arriva RP.

Polską spółką grupy Arriva jest firma Arriva RP. W 2007 ówczesna Arriva PCC, będąca joint-venture z polsko-niemiecką PCC Rail, wygrała przetarg na obsługę części kolejowych połączeń regionalnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Był to pierwszy przypadek od czasu zniesienia monopolu PKP, kiedy prywatna spółka otrzymała tego typu kontrakt.

16 maja 2013 Arriva przejęła Grupę Veolia Transport Polska[2][3].

Inne rynki[edytuj]

Innymi państwami, w których obecna jest Arriva, są Holandia, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Dania, Włochy, Malta i Czechy. Spółki grupy startują tam w przetargach na obsługę różnego typu autobusowych i kolejowych systemów komunikacji publicznej, a także prowadzą samodzielne przewozy, głównie autobusowe.

Przypisy