As-Sawira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
As-Sawira
الصويرة
Ilustracja
As-Sawira – medyna
Herb
Herb
Państwo  Maroko
Region Meknes-Tafilalt
Zarządzający ?
Populacja (2004)
• liczba ludności

70 000
Położenie na mapie Maroka
Mapa lokalizacyjna Maroka
As-Sawira
As-Sawira
Ziemia31°30′47″N 9°46′11″W/31,513056 -9,769722

As-Sawira (arab. الصويرة, berber. ⵜⴰⵙⵓⵔⵜ czyt. Tassort, fr. Essaouira), dawniej: Mogador – miasto portowe w zachodnim Maroku, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, ok. 70 tys. mieszkańców.

Historia[edytuj]

Na terenach współczesnej As-Sawiry Portugalczycy pod dowództwem Diogo de Azambuja wznieśli w 1506 roku fortecę Castelo Real de Mogador. Obecne miasto założono w II połowie XVIII wieku. Tutejszy port, znany wówczas Europejczykom pod nazwą Mogador stał się ośrodkiem handlu międzynarodowego. W XIX wieku był to jedyny marokański port na południe od Tangieru, do którego mogły zawijać w celach handlowych europejskie statki. W okolicy osiedlili się wówczas brytyjscy kupcy i Żydzi, także Portugalczycy, Berberowie, Arabowie, Francuzi i Gnawa – ciemnoskórzy potomkowie niewolników sprowadzonych tu w XV wieku przez Portugalczyków do pracy na plantacjach trzciny cukrowej[1].

W czasach zależności od Francji miasto podupadło i straciło swoje znaczenie gospodarcze. Nie lepiej wyglądała sytuacja po odzyskaniu niepodległości przez Maroko, kiedy to As-Sawirę opuściła społeczność żydowska. Po jakimś czasie miasto podniosło się z kryzysu i obecnie jest jednym z większych ośrodków handlowych kraju.

Wśród zabytków miasta można wymienić m.in. starówkę oraz dawne wały i forty obronne. W 2001 roku medyna w As-Sawirze wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kultura[edytuj]

Od roku 1998 jest gospodarzem Światowego Festiwalu Muzyki Gnawa, opartej na przedislamskich wierzeniach animistycznych. Mimo, że festiwal skupia się głównie na wspomnianym gatunku muzycznym, poprzez łączenie go z jazzem i reagge, zyskał miano marokańskiego Przystanku Woodstock.

Współpraca[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Zwykło się mówić, że piosenka Castles Made of Sand Jimmiego Hendrixa powstała w As-Sawirze, choć tak naprawdę utwór ten został napisany dwa lata przed wizytą muzyka w tym miejscu. [2]

Bibliografia[edytuj]

  • Ellingham Mark i in., Maroko, seria: Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2006, str. 350
  • Brigitte Tast, Hans-Jürgen Tast: Orson Welles - Othello - Mogador. Aufenthalte in Essaouira, Kulleraugen Vis.Komm. Nr. 42, Schellerten 2013, ​ISBN 978-3-88842-042-9

Przypisy

Galeria[edytuj]

As-Sawira
As-Sawira – port
As-Sawira – Skala du Port
As-Sawira – brama portowa
As-Sawira – Skala de Ville
As-Sawira – targ rybny
As-Sawira – medyna
Medyna w As-Sawirze (dawny Mogador)a
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj  Maroko
Typ kulturowe
Spełniane kryterium II,IV
Numer ref. 753
Regionb Kraje arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2001
na 25. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO