As-Suwajra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w Maroku. Zobacz też: As-Suwajra - miasto w Iraku.
As-Suwajra
‏الصويرة‎
Ilustracja
As-Suwajra – medyna
Herb
Herb
Państwo  Maroko
Region Marrakesz-Safi
Zarządzający Asma Chaabi
Populacja (2014)
• liczba ludności

77 966
Położenie na mapie Maroka
Mapa konturowa Maroka, po lewej znajduje się punkt z opisem „As-Suwajra”
Ziemia31°30′47″N 9°46′11″W/31,513056 -9,769722

As-Suwajra (arab. الصويرة, Aṣ-Ṣuwayra; marok. arab. ṣ-Ṣwiṛa; berb. ⵜⴰⵚⵚⵓⵔⵜ, Taṣṣurt; fr. Essaouira; hist. Mogador) – miasto w zachodnim Maroku, w regionie Marrakesz-Safi, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, siedziba administracyjna prowincji As-Suwajra. W 2014 roku liczyło ok. 78 tys. mieszkańców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenach współczesnej As-Suwajry Portugalczycy pod dowództwem Diogo de Azambuja wznieśli w 1506 roku fortecę Castelo Real de Mogador. Obecne miasto założono w II połowie XVIII wieku. Tutejszy port, znany wówczas Europejczykom pod nazwą Mogador stał się ośrodkiem handlu międzynarodowego. W XIX wieku był to jedyny marokański port na południe od Tangieru, do którego mogły zawijać w celach handlowych europejskie statki. W okolicy osiedlili się wówczas brytyjscy kupcy i Żydzi, także Portugalczycy, Berberowie, Arabowie, Francuzi i Gnawa – ciemnoskórzy potomkowie niewolników sprowadzonych tu w XV wieku przez Portugalczyków do pracy na plantacjach trzciny cukrowej[2].

W czasach zależności od Francji miasto podupadło i straciło swoje znaczenie gospodarcze. Nie lepiej wyglądała sytuacja po odzyskaniu niepodległości przez Maroko, kiedy to As-Suwajrę opuściła społeczność żydowska. Po jakimś czasie miasto podniosło się z kryzysu i obecnie jest jednym z większych ośrodków handlowych kraju.

Wśród zabytków miasta można wymienić m.in. starówkę oraz dawne wały i forty obronne. W 2001 roku medyna w As-Suwajrze wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1998 jest gospodarzem Światowego Festiwalu Muzyki Gnawa, opartej na przedislamskich wierzeniach animistycznych. Mimo, że festiwal skupia się głównie na wspomnianym gatunku muzycznym, poprzez łączenie go z jazzem i reggae, zyskał miano marokańskiego Przystanku Woodstock.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Zwykło się mówić, że piosenka Castles Made of Sand Jimiego Hendrixa powstała w As-Suwajrze, choć tak naprawdę utwór ten został napisany dwa lata przed wizytą muzyka w tym miejscu[3].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ellingham Mark i in., Maroko, seria: Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2006, str. 350
  • Brigitte Tast, Hans-Jürgen Tast: Orson Welles - Othello - Mogador. Aufenthalte in Essaouira, Kulleraugen Vis.Komm. Nr. 42, Schellerten 2013, ​ISBN 978-3-88842-042-9

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Population légale des régions, provinces, préfectures, municipalités, arrondissements et communes du royaume d'après les résultats du RGPH 2014 (12 régions) (fr.). Site institutionnel du Haut-Commissariat au Plan du Royaume du Maroc. [dostęp 2017-10-30].
  2. Essaouira – dobrze narysowana. [dostęp 2009-06-27].
  3. JIMI HENDRIX IN MOROCCO: THE FALSE STUFF! (ang.). univibes.com. [dostęp 2021-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-17)].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

As-Suwajra
As-Suwajra – port
As-Suwajra – Skala du Port
As-Suwajra – brama portowa
As-Suwajra – Skala de Ville
As-Suwajra – targ rybny
As-Suwajra – medyna
Medyna w As-Suwajrze (dawny Mogador)[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo  Maroko
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II,IV
Numer ref. 753
Region[b] Kraje arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2001
na 25. sesji