Aso (wulkan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Góra Aso
阿蘇山
Parujący krater góry Naka
Parujący krater góry Naka
Państwo  Japonia
Położenie Prefektura Kumamoto
Wysokość 1592 m n.p.m.
Dane wulkanu
Rok erupcji 2004, 2014
Typ wulkanu zespół kaldery
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Góra Aso
Góra Aso
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Góra Aso
Góra Aso
Ziemia 32°53′06″N 131°06′15″E/32,885000 131,104167

Góra Aso (jap. 阿蘇山 Aso-san?) – największy aktywny wulkan w Japonii i jeden z największych na świecie. Znajduje się na wyspie Kiusiu, w prefekturze Kumamoto. Ma wysokość 1 592 m n.p.m. Obwód kaldery wynosi około 128 km, choć dokładna wartość różni się w zależności od źródła.

Centralna grupa stożków Aso składa się z pięciu szczytów: Neko (jap. 根子岳 Neko-dake?, 1 433 m n.p.m.), Taka (jap. 高岳 Taka-dake?, 1 592 m n.p.m.), Naka (jap. 中岳 Naka-dake?, 1 506 m n.p.m.), Eboshi (jap. 烏帽子岳 Eboshi-dake?, 1 337 m n.p.m.) i Kishima (jap. 杵島岳 Kishima-dake?, 1 326 m n.p.m.). Najwyższym punktem jest szczyt góry Taka. Krater góry Naka, do którego od strony zachodniej prowadzi droga, zawiera aktywny wulkan, który stale wydziela dym i niekiedy wybucha. Jest to jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych Kiusiu.

Zbocze kaldery Aso

Obecna kaldera Aso uformowała się w wyniku czterech wielkich erupcji (Aso 1-4), które nastąpiły w okresie między 300 tys. a 90 tys. lat temu. Kaldera, jedna z największych na świecie, obejmuje kilka miejscowości. Somma zamykająca kalderę rozciąga się na 25 km w osi północ-południe i 18 km w osi wschód-zachód.

Wybuch, który stworzył obecną sommę miał miejsce około 300 tys. lat temu. Podczas erupcji z komory wulkanu były wyrzucane wielkie ilości popiołu i potoków piroklastycznych. Gdy komora wulkanu zapadła się, powstała ogromna depresja (kaldera). Czwarta erupcja, około 90 tys. lat temu (Aso 4), była największa. Popiół wulkaniczny pokrył cały region Kiusiu i sięgał do prefektury Yamaguchi. Materiał wyrzucony przy tym wybuchu szacuje się na ponad 600 km³, co w przybliżeniu odpowiada wielkości góry Fudżi. Przypuszcza się, że lawina piroklastyczna pokryła połowę Kiusiu.

Góry: Taka, Naka, Eboshi i Kishima, to stożki uformowane w wyniku czwartej z wyżej wymienionych erupcji. Góra Naka pozostaje aktywna do dzisiaj. Uznaje się, że góra Neko jest starsza niż erupcja Aso 4.

Linki zewnętrzne[edytuj]