Associated Equipment Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Associated Equipment Company Ltd.
Ilustracja
Zakłady produkcyjne AEC w Southall
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Southall, Londyn

Data założenia

1912

Data likwidacji

1979

brak współrzędnych

Associated Equipment Company Ltd. (AEC) – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej produkujące autobusy i samochody ciężarowe. Siedziba spółki mieściła się w Southall, w zachodnim Londynie.

Do produkowanych przez AEC pojazdów należały m.in. piętrowe autobusy Routemaster, które stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autobusy AEC Regent III RT, powszechnie spotykane na ulicach Londynu w latach 50. XX wieku
AEC Routemaster, zaprezentowany pod koniec lat 50. i używany w Londynie aż do początków XXI wieku
Autobusy AEC Swift (z lewej) i Regal IV (z prawej)
AEC Reliance z nadwoziem Plaxton Supreme
AEC Renown z lat 60. XX wieku
AEC Matador w malowaniu wojskowym
AEC Militant w malowaniu wojskowym

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1908 roku, gdy London General Omnibus Company, główny przewoźnik autobusowy działający na terenie Londynu, rozpoczął produkcję własnych pojazdów. W 1912 roku spółka została przejęta przez przedsiębiorstwo Underground Electric Railways Company of London, jednego z operatorów metra londyńskiego. W tym samym roku poddana została reorganizacji, w wyniku której dział produkcyjny przekształcono w osobne przedsiębiorstwo nazwane Associated Equipment Company, z siedzibą w Walthamstow na północnym wschodzie Londynu.

W 1926 roku spółka krótkotrwale połączyła się z Daimler Motor Company, tworząc Associated Daimler Company (ADC). Rok później zakłady produkcyjne AEC przeniesione zostały do Southall.

W 1948 roku AEC przejęło przedsiębiorstwa Crossley Motors i Maudslay Motor Company oraz zmieniło nazwę na Associated Commercial Vehicles (ACV). Rok później spółka stała się właścicielem przedsiębiorstwa Park Royal Vehicles i należącej do niego spółki Charles H. Roe, a w 1961 roku – Transport Equipment (Thornycroft).

W 1962 roku ACV nabyte zostało przez spółkę Leyland Motors (od 1968 British Leyland). Produkcja piętrowych autobusów marki AEC zakończyła się w 1968 roku, natomiast ostatni samochód ciężarowy wyprodukowany został przez zakłady w Southall w 1979 roku.

Produkowane pojazdy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. London icons. London Transport Museum. [dostęp 2011-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-02)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]