AEC Matador

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
AEC Matador
AEC Matador holuje armatę 3,7-calową. Caen, 7 sierpnia 1944
AEC Matador holuje armatę 3,7-calową. Caen, 7 sierpnia 1944
Dane podstawowe
Państwo  Wielka Brytania
Producent Associated Equipment Company
Typ pojazdu ciągnik artyleryjski
Trakcja kołowa 4 x 4
Załoga 1
Historia
Egzemplarze ~9000
Dane techniczne
Silnik diesel 7,6 litra
o mocy 95 KM
Długość 6,3 m
Szerokość 2,38 m
Wysokość 2,91 m
Masa 7,75 t
Osiągi
Prędkość 48 km/h
Dane operacyjne

AEC Matador – brytyjski ciągnik artyleryjski z okresu II wojny światowej. Zbudowany w zakładach Associated Equipment Company, używany przez siły zbrojnie Wielkiej Brytanii oraz państw Wspólnoty Brytyjskiej.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Ciągnik został zbudowany na ciężarówce o napędzie 4 x 2. Wszystkie pojazdy ciężarowe firmy AEC noszą nazwę zaczynającą się na literę M.

Kabina Matadora jest wyraźnie spłaszczona od przodu, posiada półkolisty dach. Dwa przednie koła znajdują się w jej bokach. Część bagażowa osłonięta brezentową lub płócienną plandeką. Kabina z drewna jesionowego, wzmacniana stalowymi okuciami. Ciągnik wyposażony był w wyciągarkę o udźwigu do 7 ton.

AEC produkował także większe pojazdy o napędzie 6x6 (model O854) bazującą na Matadorze 4x4, nazywane również nieoficjalnie Matador. Na wersji O854 bazował wóz dowodzenia ACV Dorchester oznaczony wersją O857.

AEC Matador - geograph.org.uk - 770317.jpg

Służba[edytuj | edytuj kod]

Zbudowano około 9000 Matadorów, niektóre trafiły do jednostek RAF. Królewskie Siły Powietrzne używały pojazdów do transportu zbiorników z paliwem, oraz do wyciągania na brzeg łodzi latających Short Sunderland.

W brytyjskiej armii, ciągniki Matador holowały głównie: haubice 25-funtowe i 7,2-calowe, armaty: 5,5-calowe oraz przeciwlotnicze 3,7-calowe. Były także adaptowane do innych zadań.

Podczas kampanii afrykańskiej, na ciągniku były montowane działa 6-funtowe, tworząc w ten sposób samobieżne działa przeciwpancerne Deacon.

Po wojnie Matadory znalazły się w cywilnym użyciu, np. przy robotach leśnych dzięki zawieszeniu przystosowanemu do trudnego terenu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]