At-Tajjiba (Dystrykt Północny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
At-Tajjiba
‏טייבה‎
‏الطيبة‎
Ilustracja
Widok na wieś At-Tajjiba
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Północny

Poddystrykt

Jezreel

Samorząd Regionu

Ha-Gilboa

Wysokość

95 m n.p.m.

Populacja (2013)
• liczba ludności


1667

Położenie na mapie Dystryktu Północnego
Mapa konturowa Dystryktu Północnego, na dole znajduje się punkt z opisem „At-Tajjiba”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „At-Tajjiba”
Ziemia32°36′14″N 35°26′41″E/32,603889 35,444722

At-Tajjiba (hebr. טייבה; arab. الطيبة; ang. Tajbe) – wieś beduińska położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

At-Tajjiba jest położona na wysokości od 70 do 105 m n.p.m. w centralnej części płaskowyżu Ramot Jissachar, na północy Izraela. Znajduje się ona w wadi strumienia Jisachar, który na południe od wsi łączy się ze strumieniem Brit i spływa w kierunku wschodnim do depresji Doliny Jordanu. Okoliczny teren jest mocno pofałdowany, a wzgórza osiągają wysokość 179 m n.p.m. Na północy przebiega wadi strumienia Nachal Tawor, za którym rozciąga się płaskowyż Wyżyny Sirin. W odległości 4 km na zachód od wsi wznosi się masyw góry Giwat ha-More (515 m n.p.m.). W otoczeniu wsi At-Tajjiba znajdują się kibuce Gazit, Geszer i Newe Ur, moszaw Ramat Cewi, wieś komunalna Moledet, oraz wsie arabskie Na’ura, Tamra, Kafr Misr.

At-Tajjiba jest położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Meczet w At-Tajjiba

Po I wojnie światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, który w 1921 roku utworzyli Brytyjski Mandat Palestyny. W okresie tym, około 1920 roku koczownicze beduińskie plemię Zuabija założyło wieś At-Tajjiba. Gdy w 1937 roku w pobliżu powstał żydowski kibuc Moledet, mieszkańcy wsi odsprzedali im część swoich ziem. W ten sposób ułatwili rozwój osadnictwa żydowskiego w Palestynie. W 1945 roku we wsi żyło 430 mieszkańców, w tym 150 Żydów[1].

W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania narastającego konfliktu izraelsko-arabskiego w dniu 29 listopada 1947 roku została przyjęta Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181. Zakładała ona między innymi, że wieś At-Tajjiba miała znaleźć się w granicach nowo utworzonego państwa żydowskiego[2]. Arabowie odrzucili tę rezolucję i dzień później doprowadzili do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Od samego początku wojny tutejsze wioski były wykorzystywane przez arabskie milicje, które sparaliżowały żydowską komunikację w całym regionie. Z tego powodu, siły żydowskiej Hagany przeprowadziły szereg operacji, zajmując i wysiedlając część tutejszych wiosek arabskich. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej mieszkańcy At-Tajjiba utrzymywali przyjazne stosunki ze swoimi żydowskimi sąsiadami z Moledet, dzięki czemu ich wieś nie została wysiedlona i zachowała swój arabski charakter.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wsi są Arabami i Beduinami, pod względem wyznaniowym są to muzułmanie[1][3][4]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wsi opiera się na rolnictwie. Część mieszkańców pracuje poza wsią. We wsi jest przychodnia zdrowia i sklep wielobranżowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Ze wsi wyjeżdża się na południe do wsie komunalnej Moledet i drogi nr 717.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

We wsi jest szkoła podstawowa. Wieś posiada własny meczet, ośrodek kultury oraz salę sportową.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wieś jest dogodnym punktem wyjściowym do pieszych wędrówek po całej okolicy. Na północny wschód od wsi jest położony rezerwat przyrody Nachal Tawor[5], natomiast na wschodzie znajdują się ruiny twierdzy krzyżowców Belvoir chronione przez Park Narodowy Belvoir[6].

Panorama wioski At-Tajjiba
Panorama wioski At-Tajjiba

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Welcome To al-Taiyiba. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-29]. (ang.).
  2. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP. [w:] United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
  3. Dane statystyczne z lat 1948–1995. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-29]. (hebr.).
  4. Dane statystyczne z lat 2001–2009. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-29]. (hebr.).
  5. Rezerwat Przyrody Strumienia Tawor. [w:] Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
  6. Belvoir National Park. [w:] Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2015-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-26)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]