Tamra (wieś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w Dolnej Galilei. Zobacz też: miasto Tamra.
Tamra
טַמְרָה
Ilustracja
Widok ulicy we wsi Tamra
Państwo  Izrael
Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Ha-Gilboa
Wysokość 235 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

1464
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Tamra
Tamra
Ziemia32°38′04,52″N 35°24′07,63″E/32,634589 35,402119
Portal Portal Izrael

Tamra (hebr. טַמְרָה; arab. طمرة; ang. Tamra) – wieś arabskapołożona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Tamra jest położona na wysokości od 220 do 270 metrów n.p.m. na północno-zachodniej krawędzi płaskowyżu Ramot Jissachar, na północy Izraela. Leży na zachodnich zboczach wzgórza Giwat Gazit (282 m n.p.m.), u podnóża masywu góry Giwat ha-More (515 m n.p.m.). W kierunku północnym do Doliny Jezreel spływa strumień En Dor, a w kierunku południowym spływają strumienie Scheizafim i Issachar. W otoczeniu wsi Tamra znajdują się miasteczka Iksal i Szibli-Umm al-Ganam, kibuce Dawerat, En Dor i Gazit, moszaw Ramat Cewi, wieś komunalna Moledet, oraz wsie arabskie Kafr Misr, At-Tajjiba i Na’ura. Na południowy zachód od wsi jest baza wojskowa Na’ura.

Tamra jest położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po I wojnie światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, który w 1921 roku utworzyli Brytyjski Mandat Palestyny. W okresie tym, około 1918 roku koczownicze beduińskie plemię Zuabija założyło wieś Tamra. Była to niewielka wieś, której mieszkańcy utrzymywali przyjazne stosunki z Żydami. W 1945 roku we wsi żyło 240 mieszkańców, w tym 80 Żydów[1].

W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania narastającego konfliktu izraelsko-arabskiego w dniu 29 listopada 1947 roku została przyjęta Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181. Zakładała ona między innymi, że wieś Tamra miała znaleźć się w granicach nowo utworzonego państwa żydowskiego[2]. Arabowie odrzucili tę rezolucję i dzień później doprowadzili do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Od samego początku wojny tutejsze wioski były wykorzystywane przez arabskie milicje, które sparaliżowały żydowską komunikację w całym regionie. Z tego powodu, siły żydowskiej Hagany przeprowadziły szereg operacji, zajmując i wysiedlając część tutejszych wiosek arabskich. Wieś Tamra nie została jednak wysiedlona, dzięki czemu zachowała swój arabski charakter. W wyniku I wojny izraelsko-arabskiej znalazła się w państwie Izrael.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcami wsi są Arabami i Beduini, pod względem wyznaniowym muzułmanie[1][3][4]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wsi opiera się na rolnictwie. Część mieszkańców pracuje poza wsią. We wsi jest przychodnia zdrowia i sklep wielobranżowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Ze wsi wyjeżdża się na zachód na drogę nr 716, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą dojazdową do bazy wojskowej Na’ura i dalej do skrzyżowania z drogą nr 65, lub jadąc na południe dojeżdża się do arabskiej wioski Na’ura.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

We wsi jest szkoła podstawowa. Wieś posiada własny meczet, ośrodek kultury oraz salę sportową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Welcome To Tamra (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-30].
  2. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2015-06-03].
  3. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-30].
  4. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]