Merkaz Omen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Merkaz Omen
מרכז אומן
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Ha-Gilboa
Wysokość 64 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

319
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Merkaz Omen
Merkaz Omen
Ziemia32°33′48″N 35°14′34″E/32,563333 35,242778
Portal Portal Izrael

Merkaz Omen (hebr. מרכז אומן; ang. Merkaz Omen lub Omen; pol. Centrum Omen) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska Merkaz Omen jest położona na wysokości 64 metrów n.p.m. w południowej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel, na północy Izraela. Okoliczny teren jest płaski, opada jednak delikatnie w kierunku północnym. W odległości 2,5 km na południowy zachód od wioski wznoszą się wzgórza płaskowyżu Wyżyny Menassesa w rejonie Wadi Ara. Spływają stamtąd strumienie Taine (na zachód od wioski) oraz Azam i Ta’anach (na wschód), które zasilają przepływającą na północy rzekę Kiszon. W odległości 7 km po stronie wschodniej wznoszą się Wzgórza Gilboa. W otoczeniu wioski Merkaz Omen znajdują się moszawy Mele’a, Gadisz i wioska komunalna Nir Jafe. W odległości 1 km na południowy zachód od moszawu przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1].

Merkaz Omen jest położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 50. XX wieku miała miejsce masowa emigracja ludności żydowskiej do Ziemi Izraela. Nagłe pojawienie się dużej liczby nowych imigrantów, zmusiło władze izraelskie do poszukiwania sposobu ich absorpcji. W ten sposób zrodziła się koncepcja utworzenia nowego obszaru osadnictwa w południowej części Doliny Jezreel. Cały projekt otrzymał wspólną nazwę Ta’anach, która to nazwa odnosiła się do całego regionu. Powstały tu trzy identyczne bloki osiedli, z których każdy posiadał centralną wioskę pełniącą wszystkie podstawowe funkcje dla sąsiednich osad rolniczych. W ten sposób w 1953 roku utworzono pierwszy blok nazwany Ta’anach Alef, a na początku 1956 roku przystąpiono do tworzenia drugiego bloku osiedli Ta’anach Bet. Jeszcze w tym samym 1956 roku przystąpiono do tworzenia trzeciego bloku osiedli Ta’anach Gimel. Jako pierwszy powstał moszaw Gadisz, a następnie założono moszawy Mele’a i Nir Jafe. W 1958 roku utworzono centrum administracyjne i usługowe Merkaz Omen[2]. W latach 90. XX wieku tutejsze moszawy przeszły przez proces prywatyzacji, zachowując kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia. Zdecentralizowano jednak organizację działalności gospodarstw rolniczych. Wymusiło to podjęcie decyzji o zmienieniu charakteru wioski Merkaz Omen, w której wybudowano pierwsze domy mieszkalne[3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami[4][5]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie i usługach. Część mieszkańców pracuje poza wioską. W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez wioskę z południa na północny wschód przebiega droga nr 6714. Z głównego skrzyżowania można dojechać na południe do moszawu Gadisz i na zachód do moszawu Mele’a. Droga nr 6714 prowadzi na północny wschód do wioski Nir Jafe, i dalej do skrzyżowania z drogą nr 675. W odległości 3 km na północny zachód od wioski znajduje się port lotniczy Megiddo.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

Wioska utrzymuje przedszkole i szkołę podstawową. Starsze dzieci są dowożone do szkoły średniej w mieście Afula. W wiosce jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa i boisko do piłki nożnej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-25].
  2. Merkaz Omen (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  3. Merkaz Omen (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  4. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  5. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  6. Merkaz Omen (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]