Bagna Pińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bagna Pińskie w dorzeczu Prypeci
Bagna Pińskie na francuskiej mapie z 1888 roku

Bagna Pińskie (biał. Пінскія балоты) – jeden z najrozleglejszych obszarów mokradeł w Europie[1], położony w krainie geograficznej Polesia, w większości na Białorusi, a częściowo na Ukrainie. Bagna rozciągają się wzdłuż dorzecza Prypeci i jej dopływów – od Brześcia na zachodzie do Mohylewa na północnym wschodzie i Kijowa na południowym wschodzie. Takie eutroficzne torfowiska zalewowe są typowe dla obszaru białoruskiego Polesia, ale stały się rzadkie w wyniku intensywnego osuszania od lat 60. XX wieku i praktycznie zniknęły w Europie Środkowej[2].

Flora[edytuj | edytuj kod]

Na Bagnach Pińskich występuje 827 gatunków roślin naczyniowych.[potrzebny przypis] Dla bagien pińskich charakterystyczna jest przemienność otwartych przestrzeni turzycowo-trzcinowych z bardzo gęstymi zaroślami krzewów[3].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Bagna Pińskie są siedliskiem dla tysięcy ptaków z różnych biotopów Ziemi (głównie Europa, Azja, Afryka, basen Morza Śródziemnego), z których część przylatuje tu na lęgi[2], są też miejscem zimowania dla wielu gatunków ptaków wędrownych gniazdujących w częściach Europy Północnej, takich jak Skandynawia, Finlandia, kraje bałtyckie i Rosja. W parku występuje znaczna liczba gatunków, które są globalnie zagrożone wyginięciem, m.in.: wodniczka (Acrocephalus paludicola), orlik grubodzioby (Aquila clanga), derkacz (Crex crex), terekia (Xenus cinereus)[4]. Rozległe torfowiska i łąki zalewowe są również ważnymi tarliskami ryb[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Białoruś stolicą bagien.. Dzikie Życie. [dostęp 2023-05-08]. (pol.).
  2. a b c Prostyr. Ramsar Sites Information Service. [dostęp 2023-06-03]. (ang.).
  3. Główne wzorce rozmieszczenia geograficznego bagien. Astronet. [dostęp 2023-05-08]. (ros.).
  4. Great European sky migration. Polesia. [dostęp 2023-05-23]. (ang.).