Balblair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Balblair
Region Highlands
Właściciel Inver House Distillers Ltd.
Założona 1790
Przez John Ross
działalność zawieszona 1941–1949
Status czynna
Źródło wody Ault Dearg Burn

Balblair – destylarnia single malt whisky, znajdująca się w mieście Edderton, w granicach byłego hrabstwa Ross-shire (obecnie wchłonięte przez Highland) w Szkocji. W języku gaelickim nazwa oznacza „pole bitwy” lub „miasteczko na równinie”. Obydwa tłumaczenia są prawidłowe i mają swoje uzasadnienie – odnoszą się zarówno w historii tego miejsca, jak i ukształtowania terenu wokół zakładu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gorzelnia Balblair została założona w roku 1790, przebudowana zaś w 1895 przez projektanta Charles C Doiga tak, by znajdowała się bliżej stacji kolejowej Edderton. Okazało się jednak, że oryginalne źródło wody jest tak dobre, że porzucono szybko lokalny strumień i powrócono do czerpania wody z Ault Dearg. W ciągu swojej historii destylarnia wielokrotnie zmieniała właściciela, produkcja była nawet zawieszona w czasie II wojny światowej. Obecnym właścicielem jest niezależna szkocka firma Inver House Distillers Ltd.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie destylarnia produkowała głównie na potrzeby innych producentów whisky mieszanejWhyte and Mackay, Ballantine’s oraz Bell's. Obecnie firma wydaje również własną gamę produktów – m.in. serię vintages.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Balblair to whisky o pełnym i wyraźnym smaku oraz harmonijnym bukiecie z nutami słodyczy zapewniającymi miły finisz[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]