Balblair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Balblair
Region Highlands
Właściciel Inver House Distillers Ltd.
Założona 1790
Przez John Ross
działalność zawieszona 1941–1949
Status czynna
Źródło wody Ault Dearg Burn

Balblair – destylarnia single malt whisky, znajdująca się w mieście Edderton, w granicach byłego hrabstwa Ross-shire (obecnie wchłonięte przez Highland) w Szkocji. W języku gaelickim nazwa oznacza „pole bitwy” lub „miasteczko na równinie”. Obydwa tłumaczenia są prawidłowe i mają swoje uzasadnienie – odnoszą się zarówno w historii tego miejsca, jak i ukształtowania terenu wokół zakładu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gorzelnia Balblair została założona w roku 1790, przebudowana zaś w 1895 przez projektanta Charles C Doiga tak, by znajdowała się bliżej stacji kolejowej Edderton. Okazało się jednak, że oryginalne źródło wody jest tak dobre, że porzucono szybko lokalny strumień i powrócono do czerpania wody z Ault Dearg. W ciągu swojej historii destylarnia wielokrotnie zmieniała właściciela, produkcja była nawet zawieszona w czasie II wojny światowej. Obecnym właścicielem jest niezależna szkocka firma Inver House Distillers Ltd.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie destylarnia produkowała głównie na potrzeby innych producentów whisky mieszanejWhyte and Mackay, Ballantine’s oraz Bell's. Obecnie firma wydaje również własną gamę produktów – m.in. serię vintages.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Balblair to whisky o pełnym i wyraźnym smaku oraz harmonijnym bukiecie z nutami słodyczy zapewniającymi miły finisz[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]