Glen Garioch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glen Garioch
ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Region

Highland

Właściciel

Morrison Bowmore Distillery Ltd

Założona

1785

Przez

Thomas Simpson

działalność zawieszona

1995-1997

Status

czynna

Źródło wody

studnie głębinowe

Glen Garioch – najbardziej wysunięta na wschód destylarnia Szkocji. Została wybudowana przez Thomasa Simpsona w 1785 w miejscowości Old Meldrum koło Aberdeen. W roku 1968 destylarnia została zamknięta, powodem tego było wysychanie studni, z których zakład pobierał wodę do produkcji.

szklanka whisky

W 1970 roku Glen Garioch został kupiony przez Morrison Bowmore Distillery Ltd, stając się tym samym trzecią destylarnią, po Bowmore i Auchentoshan, należącą do Stanleya P. Morrisona. Firma ta jest częścią japońskiego koncernu Suntory. Dzięki inwestycjom właścicieli przebito się do źródła dobrej jakości wody i wywiercono dla zakładu nowe studnie głębinowe. Morrison zrezygnował z używania węgla w procesie produkcyjnym i zastąpił go gazem pochodzącym z Morza Północnego (był pierwszym gorzelnikiem, który zastosował takie rozwiązanie). Granitowe budynki zakładu zachowały dawny wygląd, wciąż wykorzystuje się w nim słodownie klepiskowe. Morrison zainstalował też w zakładzie trzeci kocioł destylacyjny.

Whisky Glen Garioch ma obecnie zdecydowanie mniej torfowy charakter niż 20 lat temu. Posmak torfowy, jaki da się wyczuć w smaku Glen Garioch, pochodzi od suszenia słodu, a nie wody.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]