Banyoles (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Banyoles
Estany de Banyoles
Ilustracja
Widok z lotu ptaka na Estany de Banyoles
Położenie
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Katalonia

Miejscowości nadbrzeżne

Banyoles

Wysokość lustra

172 m n.p.m.

Wyspy

żadnych

Morfometria
Powierzchnia

1,12 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,1 km
750 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


14,8 m
62,4 m

Objętość

16.120.000 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Rec d'en Morgat, Riera del Vilar, Rec Majo, Rec de la Font Pudusa, Rec de les Ustunes

Położenie na mapie Katalonii
Mapa konturowa Katalonii, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Banyoles”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Banyoles”
Ziemia42°07′31″N 2°45′19″E/42,125278 2,755278

Banyolesjezioro w północno-wschodniej Katalonii, w Hiszpanii. Na brzegu rzeki znajduje się miasto Banyoles.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Nazwa jeziora pochodzi od miasta o tej samej nazwie. Tak samo, jak miasto Banyoles leży na tym samym obszarze, w powiecie Pla de l’Estany, w prowincji Girona, w Katalonii. Od strony brzegu wschodniego graniczy z gminą Porqueres.

Jezioro ma około 2 100 metrów długości od północy na południe, maksymalnie 750 metrów szerokości i obejmuje obszar 1,12 kilometrów ². Jego średnia głębokość wynosi 15 metrów, a najgłębsze miejsce mierzy 46,4 metry[1]. Jezioro znajduje się w dolinie i przez to nie posiada odpływu. Ma wiele małych dopływów takich, jak: Rec d'en Morgat, Riera del Vilar, Rec Majo, Rec de la Font Pudusa i Rec de les Ustunes. Ma obwód 9,13 kilometrów.

Flora i Fauna[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Banyoles posiadało zarówno rodzime, jak i importowane gatunki ryb. Między innymi: karpie, wzdręgi, słodkowodne-ślizgowate, bassy słoneczne, liny, bassy wielkogębowe i węgorze europejskie. W jeziorze znajdowały się też inne gatunki ryb, na przykład: szczupaki pospolite i karasie chińskie, które zostały importowane w XIX wieku. Jednak w poprzednich badaniach, w jeziorze nie znaleziono ani jednego gatunku ryb, wymienionego powyżej[2].

Zabytki i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Kościół Santa Maria de Porqueres z XII wieku
Sport wodny

Jezioro Banyoles znane jest z wioślarskich konkursów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1992, w Barcelonie i z Mistrzostw Świata w Wioślarstwie, w 2004. Jest także popularnym miejscem treningowym dla wielu turystów, szczególnie dla wioślarzy, mówiących w języku angielskim.

8 października 1998 na jeziorze zatonęła łódź wycieczkowa z 141 turystami, z Francji. 22 osoby zginęły, a 38 osób zostało rannych.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Estany de Banyoles. ilec.or.jp. [dostęp 2018-05-30]. (ang.).
  2. Notes breus (fauna). web.archive.org. [dostęp 2013-10-12]. (kat.).