Przejdź do zawartości

Barnsley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barnsley
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

Yorkshire and the Humber

Hrabstwo

South Yorkshire

Dystrykt

Barnsley

Populacja (2011)
• liczba ludności


91 297

Nr kierunkowy

01226

Kod pocztowy

S70-S75

Położenie na mapie South Yorkshire
Mapa konturowa South Yorkshire, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Barnsley”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Barnsley”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Barnsley”
Ziemia53°33′13″N 1°28′44″W/53,553611 -1,478889
Strona internetowa

Barnsleymiasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie South Yorkshire, w dystrykcie metropolitalnym Barnsley, u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Dearne, w odległości ok. 20 kilometrów od Sheffield.

W przeszłości miasto było znane z przetwórstwa lnu i rozwiniętego handlu płótnem. Od lat 50. XIX wieku w otaczających je wsiach, zwłaszcza na wschodzie, rozpoczęto budowę licznych kopalń węgla kamiennego. Wydobycie węgla było głównym przemysłem miasta aż do późnych lat 50. XX wieku, kiedy to zapoczątkowany został długotrwały upadek tej gałęzi przemysłu, jednak w 1960 r. w promieniu 25 mil od centrum miasta Barnsley istniało jeszcze 70 kopalni. Do chwili obecnej wszystkie kopalnie w gminie zostały zlikwidowane, a ostatnią z nich była kopalnia "Goldthorpe", zamknięta w 1994 roku. Tym niemniej, brytyjski Krajowy Związek Górników (ang. The National Union of Mineworkers) nadal ma swoją siedzibę w Barnsley. W dniach 12–18 grudnia 1866 r. wyrzut i wybuch metanu w kopalni "Oaks" spowodował pożar i śmierć 361 górników[1].

Obecnie miasto jest ośrodkiem przemysłu szklarskiego, maszynowego, odzieżowego i gumowego. W mieście znajduje się stacja kolejowa Barnsley Interchange.

Zabytkami godnymi uwagi jest kościół z XIX wieku i ruiny Monk Bretton (kościoła i klasztoru) z XII wieku.

Rodzinne miasto rockowej grupy Saxon.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Kabiesz: Profilaktyka przy eksploatacji pokładów w warunkach występowania zagrożeń skojarzonych, [w:] Materiały Szkoły Eksploatacji Podziemnej 2002 t. II, Polska Akademia nauk (Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią), Akademia Górniczo-Hutnicza (Katedra Górnictwa Podziemnego), Kraków 2002 ISBN 83-87854-34-4, s. 833-847

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]