Bashō Matsuo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Matsuo Bashō w Ōgaki, prefektura Gifu

Bashō Matsuo (jap. 松尾芭蕉 Matsuo Bashō?, ur. 1644, zm. 28 listopada 1694) – pseudonim Munefusy Matsuo (jap. 松尾宗房 Matsuo Munefusa?), japońskiego poety, znanego też po prostu jako Bashō, gdyż tak najczęściej podpisywał swoje dzieła. Powszechnie uznawany jest za jednego z największych pisarzy okresu Edo, szczególnie ceniony jest jego wkład w rozwój haikai, za którego twórcę jest uważany, a jego imię stało się nierozerwalnie związane z tym gatunkiem poezji.

Urodził się w prowincji Iga niedaleko Kioto jako syn samuraja, sam również był samurajem. Jego pierwszy wiersz został opublikowany w Kioto w 1664 roku. Po śmierci swego pana w 1666 roku porzucił służbę, aby studiować literaturę i kaligrafię. Po roku 1672 przeniósł się do Edo. Był już wtedy uważany za mistrza haiku, wydawał własne tomy poezji i był sędzią podczas konkursów poetyckich.

Nie był usatysfakcjonowany swoimi osiągnięciami, pocieszenia szukał w filozofii zen. W późniejszym okresie dużo podróżował, tworząc w trakcie podróży dzienniki poetyckie, z których najsłynniejszy Oku no hosomichi (奥の細道, pol. Ścieżki północy), napisany w latach 1689-1690, uchodzi za arcydzieło literatury japońskiej.

Tłumaczenia na język polski[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]