Battista Pininfarina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Battista Pininfarina, do 1962 Giovanni Battista "Pinin" Farina (ur. 2 listopada 1893 w Turynie, zm. 3 kwietnia 1966) – włoski projektant samochodów, założyciel biura projektowego Carrozeria Pininfarina.

Wychował się jako najmłodszy z 11 rodzeństwa, stąd jego przydomek "Pinin" – najmłodszy, najmniejszy. Wcześnie rozpoczął pracę zakładzie swojego brata, produkującym na zamówienie nadzwozia samochodowe. Tam zetknął się ze znanymi postaciami włoskiej motoryzacji – Vincenzo Lancią i Giovannim Agnellim. W wieku 17 lat dla tego ostatniego wykonywał szkice samochodu Fiat Zero.

W latach 20. przebywał w USA, a po powrocie w 1930 r. założył własną firmę Carrozeria Pininfarina, specjalizująca się w projektowaniu samochodów i produkcji wersji specjalnych, zwłaszcza o charakterze sportowym. Rosnąca sława pozwoliła mu na współpracę z największymi firmami motoryzacyjnymi. Pininfarina uważany jest m.in. za twórcę sportowego wizerunku samochodów Ferrari. Oparty na jego projekcie samochód Cistalia 202 wraz z siedmioma innymi pojazdami zaprezentowany był w 1951 r. Museum of Modern Art w Nowym Jorku na pierwszej, powojennej wystawie poświęconej motoryzacji.

W 1962 r. Battista Farina dokonał oficjalnej zmiany nazwiska na Battista Pininfarina, włączając w nie swój przydomek. W tym samym roku przekazał prowadzenie firmy synowi Sergio Pininfarinie.

W 1963 r. otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie w Turynie jako "niekwestionowany lider w projektowaniu nadwozi i twórca włoskiego stylu w designie samochodów"[1]

Tuż przed śmiercią odznaczony został przez Charles'a de Gaulle'a Legią Honorową[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksander Rostocki: Poczet twórców motoryzacji. Piekary Śląskie: Wydawnictwo ZP, 2009. ISBN 978-83-61529-18-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]