Bekim Fehmiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bekim Fehmiu
Ilustracja
B.Fehmiu w roli Odyseusza
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1936
Sarajewo, Królestwo Jugosławii
Data i miejsce śmierci 15 czerwca 2010
Belgrad, Serbia
Zawód aktor
Współmałżonek Branka Petrić
Lata aktywności 1960-1998
Zespół artystyczny
Teatr Regionalny w Prisztinie
Teatr Dramatyczny w Belgradzie

Bekim Fehmiu - (ur. 1 czerwca 1936 w Sarajewie, zm. 15 czerwca 2010 w Belgradzie) - jugosłowiański aktor pochodzenia albańskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny albańskiej z Kosowa, która osiedliła się w Sarajewie. Był synem Ibrahima Fehmiu - nauczyciela i działacza narodowego. W latach 1956-1960 studiował w belgradzkiej Akademii Filmowej, na wydziale aktorskim, pod kierunkiem Mate Miloševicia. Karierę aktorską rozpoczął w Teatrze Regionalnym w Prisztinie, skąd przeszedł do Teatru Dramatycznego w Belgradzie, występował także z zespołem Atelier 212. W latach 1967-1981 nie był związany na stałe z żadnym teatrem, wtedy też w większym stopniu poświęcił się karierze filmowej.

Wystąpił w 41 filmach fabularnych. Debiutem filmowym Fehmiego była niewielka rola gazeciarza w filmie Opstinsko dete. Sławę przyniosła mu jedna z głównych ról w filmie Skupljaci perla, zrealizowanym w 1967. Filmy z lat 60. i 70. realizowane przez tak znanych reżyserów, jak Franco Rossi czy Rajmond del Balco przyniosły mu pozycję jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w Jugosławii i we Włoszech. Pozycję na rynku włoskim ugruntowały rola w serialach telewizyjnych (Odisea, Disperatamente Giulia). Debiut na rynku amerykańskim w filmie The Adventurers nie został pozytywnie przyjęty i nie przyniósł kolejnych propozycji z Holywoodu. W swojej karierze filmowej używał aż dziewięciu języków (w tym tureckiego i hiszpańskiego). W 1972 przyjechał do Albanii, a jego wizyta stała się kanwą filmu dokumentalnego: Bekim Fehmiu në Shqipëri (Bekim Fehmiu w Albanii).

W 2001 nakładem wydawnictwa B92 ukazały się wspomnienia Bekima Fehmiu obejmujące okres dzieciństwa i wczesnej młodości - Blistavo i strašno (Wspaniale i strasznie).

Jego żoną była aktorka serbska Branka Petrić, miał dwóch synów, z których jeden Uliks jest także aktorem. Ciało aktora, który popełnił samobójstwo strzałem z pistoletu, znalazła policja w jego belgradzkim domu. Prawdopodobną przyczyną tego desperackiego kroku była nieuleczalna choroba, na którą cierpiał aktor. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego jego ciało skremowano, a prochy wrzucono do rzeki Bistricy, w okolicach Prizrenu.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]