Berliner Philharmoniker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siedziba Filharmoników Berlińskich

Berliner Philharmoniker (pl. Filharmonicy Berlińscy) – orkiestra z siedzibą w Berlinie, znana wcześniej jako Berliner Philharmonisches Orchester.

Powstała w 1882. Obecną nazwę zespół nosi od roku 1887. Od początku swojego istnienia współpracowała z najwybitniejszymi dyrygentami świata. Wybór każdego nowego, stałego dyrygenta Berliner Philharmoniker jest szeroko dyskutowany w świecie muzyki poważnej. Wśród Filharmoników Berlińskich znajdują się przedstawiciele 18 narodowości, w tym kilku muzyków polskich, m.in. Daniel Stabrawa, pełniący funkcję pierwszego koncertmistrza orkiestry w latach 1986–2021, a także Krzysztof Polonek, będący koncertmistrzem od 2020[1]. Siedzibą zespołu jest Filharmonia Berlińska. Poza działalnością koncertową Filharmonicy dokonali niezliczonej ilości symfonicznych i operowych nagrań płytowych, głównie dla firmy Deutsche Grammophon.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Cyfrowa filharmonia[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2008/2009 występy orkiestry rejestrowane są za pomocą kamer high-definition i zamieszczane na nowym portalu internetowym Digital Concert Hall. Za jego pośrednictwem można wysłuchać wykonań Filharmoników Berlińskich i ich współpracowników – renomowanych dyrygentów czy solistów.

Poczet dyrygentów[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Polonek koncertmistrzem Berliner Philharmoniker. ruchmuzyczny.pl, 2020-10-16. [dostęp 2022-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-08)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]