Bertold (karmelita)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Bertold OCarm
generał zakonu
Data i miejsce urodzenia w XII w.
Lombardia
Data i miejsce śmierci w XIII w.
Góra Karmel
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 1564 (aprobata kultu)
przez kapitułę generalną zakonu
Kanonizacja 1672
przez aprobatę kultu
Wspomnienie 29 marca

Święty Bertold (ur. w XII w. w Lombardii, zm. w XIII w. na Górze Karmel) – pustelnik, uważany za założyciela zakonu karmelitów (OCarm), drugi generał zakonu, następca św. Szymona Stocka, święty Kościoła katolickiego, .

Bertold urodził się w drugiej połowie XII wieku. Najnowsze badania dowodzą iż błędnie mniemano o życiu dwóch generałów zakonu o imieniu Bertold. Późniejsza hagiografia rozdzieliła postać drugiego generała karmelitów, którego wybrano na urząd około 1230 roku opisując pochodzącego z Kalabrii pierwszego generała o przydomku Malefaid i czwartego z kolei Lombardczyka. Bertolda Malefaida otoczono kultem jako świętego.

Zgodnie z utrwaloną tradycją uważano do tej pory iż Bertold Malefaid z bratem Aymerikiem przybył do Ziemi Świętej wraz z II Krucjatą (1147-1149), a po jej zakończeniu schronił się na Górze Karmel. Tam też stworzył wspólnotę pustelników. W międzyczasie Aymerik, jako legat Stolicy Apostolskiej został patriarchą Antiochii i ustanowił św. Bertolda pierwszym przeorem tej wspólnoty, nadając jej regułę.

W tym też czasie powstał pierwszy klasztor karmelitów oraz kaplica poświęcona Błogosławionej Dziewicy Maryi[1].

Bertold zmarł na Górze Karmel, a w 1564 roku kapituła generalna zakonu zaaprobowała jego kult, potwierdzony 12 lat później (1576) prawdopodobnie przez papieża[a]. Aprobata kultu nastąpiła ostatecznie w 1672 roku[2].

Jego wspomnienie obchodzone jest 29 marca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kongregacja ds. Obrzędów została powołana w 1588, więc kult Bertolda nie mógł zostać przez nią zatwierdzony, jak podaje źródło.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. U ŹRÓDEŁ KARMELU. W: Kim byli pustelnicy przebywający w ukryciu na Górze Karmel w chwili, gdy zaczynamy poznawać ich historię? [on-line]. [dostęp 2010-09-17].
  2. Adriano Staring: Beato Bertoldo Priore generale dei Carmelitani (wł.). 2004-02-23. [dostęp 2012-10-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Źródła internetowe