Przejdź do zawartości

Bertold (karmelita)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Bertold
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

XII w.
Lombardia

Data i miejsce śmierci

ok. 1195
Góra Karmel

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1564 (aprobata kultu)
przez kapitułę generalną zakonu

Kanonizacja

1672
przez aprobatę kultu

Wspomnienie

29 marca

Święty Bertold (ur. w XII w. w Lombardii, zm. ok. 1195 na Górze Karmel) – pustelnik, uważany za pierwszego przełożonego mnichów na Górze Karmel, późniejszego zakonu karmelitów (OCarm), święty Kościoła katolickiego.

Bertold urodził się w drugiej połowie XII wieku. Najnowsze badania dowodzą, iż błędnie mniemano o życiu dwóch generałów zakonu o imieniu Bertold. Późniejsza hagiografia rozdzieliła postać drugiego generała karmelitów, którego wybrano na urząd około 1230 roku opisując pochodzącego z Kalabrii pierwszego generała o przydomku Malefaid i czwartego z kolei Lombardczyka. Bertolda Malefaida otoczono kultem jako świętego.

Zgodnie z utrwaloną tradycją uważano do tej pory iż Bertold Malefaid z bratem Aymerikiem przybył do Ziemi Świętej wraz z II Krucjatą (11471149), a po jej zakończeniu schronił się na Górze Karmel. Tam też stworzył wspólnotę pustelników. W międzyczasie Aymerik, jako legat Stolicy Apostolskiej został patriarchą Antiochii i ustanowił św. Bertolda pierwszym przeorem tej wspólnoty, nadając jej regułę.

W tym też czasie powstał pierwszy klasztor karmelitów oraz kaplica poświęcona Błogosławionej Dziewicy Maryi[1].

Bertold zmarł na Górze Karmel, a w 1564 roku kapituła generalna zakonu zaaprobowała jego kult, potwierdzony 12 lat później (1576) prawdopodobnie przez papieża[a]. Aprobata kultu nastąpiła ostatecznie w 1672 roku[2].

Jego wspomnienie obchodzone jest 29 marca.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kongregacja ds. Obrzędów została powołana w 1588, więc kult Bertolda nie mógł zostać przez nią zatwierdzony, jak podaje źródło.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. U ŹRÓDEŁ KARMELU. [w:] Kim byli pustelnicy przebywający w ukryciu na Górze Karmel w chwili, gdy zaczynamy poznawać ich historię? [on-line]. [dostęp 2010-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-14)].
  2. Adriano Staring: Beato Bertoldo Priore generale dei Carmelitani. 2004-02-23. [dostęp 2012-10-29]. (wł.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
Źródła internetowe