Góra Karmel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy góry w Izraelu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Park Narodowy Góry Karmel
Ilustracja
Widok masywu góry Karmel widziany z kibucu Maagan Michael
park narodowy
Państwo  Izrael
Położenie Dystrykt Hajfy
Data utworzenia 1 lipca 1971
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Góry Karmel
Park Narodowy Góry Karmel
Ziemia32°43′59″N 35°02′59″E/32,733056 35,049722
Strona internetowa

Góra Karmel (hebr. הַר הַכַּרְמֶל, Har HaKarmel; arab. جبل الكرمل, Dżabal al-Karmal; pol. Winnica Boga) – nadmorskie pasmo górskie rozciągające się nad Morzem Śródziemnym w północnej części Izraela. Wznosi się na wysokość 546 metrów n.p.m. nad Zatoką Hajfy i rozciąga się na długości 39 km w kierunku południowo-wschodnim. UNESCO uznało obszar góry Karmel rezerwatem biosfery. Państwo Izrael ogłosiło ten obszar Parkiem Narodowym Góry Karmel.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wyrażenie „Góra Karmel” odnosi się do trzech miejsc geograficznych na północy Izraela:

 • pasmo górskie Karmel rozciągające się na długości 39 km z północnego zachodu na południowy wschód, od miasta Hajfa w pobliże miasta Dżanin. W części południowo-wschodniej góry przechodzą w pasmo zalesionych wzgórz.
 • pasmo górskie Karmel rozciągające się na długości 19 km na południowy wschód od miasta Hajfa.
 • szczyt górski Karmel (546 metrów n.p.m.) znajdujący się na cyplu górującym nad Zatoką Hajfy. Jest to najwyższe wzniesienie masywu górskiego Karmel.

Na północnym wschodzie znajduje się Dolina Jezreel, która przechodzi w kierunku północno-zachodnim w Dolinę Zabulona i dociera w rejonie miasta Hajfa do Zatoki Hajfy nad Morzem Śródziemnym. Po stronie południowo zachodniej jest równina nadmorska.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Zalesione zbocza góry Karmel
Góra Karmel w 1894 roku
Mauzoleum Bába w Hajfie, obok mauzoleum Bahá'u'lláha, jedno z dwóch najważniejszych miejsc świętych dla bahaitów

Szerokość masywu górskiego Karmel waha się między 6,5 a 8 km. W części północno-zachodniej znajdują się najwyższe wzniesienia ze szczytem Karmel. Innymi najważniejszymi szczytami są: Har Alon (515 m n.p.m.) i Har El (518 m n.p.m.) Na południe od nich są Har Arkan (480 m n.p.m.) i Har Szokef (497 m n.p.m.) Najbliżej miasta Hajfa jest szczyt Har Tlali (480 m n.p.m.) Po stronie zachodniej są Har Oren (301 m n.p.m.) i Reches Mitla (350 m n.p.m.), a po stronie południowej Keren haKarmel (474 m n.p.m.), Har Mehalel (458 m n.p.m.) i Har Sumak (358 m n.p.m.) Stoki górskie łagodnie opadają w kierunku południowo zachodnim w stronę równiny nadmorskiej, natomiast po stronie północno-wschodniej tworzą stromą grań o wysokości dochodzącej do około 400 m. Masyw górski przechodzi w kierunku południowo-wschodnim we wzgórza Ramat Menasche.

Góry są podzielone licznymi bocznymi dolinami, których dnem spływają sezonowe strumienie. Różnica wysokości między dnem doliny a szczytami gór często wynosi kilkaset metrów. W kierunku zachodnim spływają strumienie Szikmona, Alija, Lotem, Amik, Sijach, Ezov, Achuza, Amiram, Ovadia, Tira, Gallim (ze swoimi dopływami Neder, Kelah, Durim i Oranit), Megadim (ze swoimi dopływami Mitla i Sfunim), Oren (ze swoimi dopływami Alon, Hek, Nets, Rakit, Bustan i Duchan), Hod (z jej dopływem Chanilon), Me'arot (z jej dopływem Charuvim), Maharala i Szimri. Wszystkie te strumienie spływają na równinę nadmorską i mają swoje ujście do Morza Śródziemnego. Pośrodku tych zalesionych wzgórz znajduje się rolnicza Dolina Maharala. Z położonych bardziej na południowy wschód wzgórz spływają strumienie Dalija (z jej dopływami Timon, Alkana, Tut, Menasze, Moed i Szelef), Ada (ze swoimi dopływami Sibchi, Hotmit, Barkan i Gozlan) oraz Narbeta. Po stronie północno-wschodniej jest zlewnia rzeki Kiszon – strumienie Jamus, Azam, Rimonim, Miham, Susa, Ba'ana, Keini, Midrach (z jej dopływami Slav i Megiddo), Jizhar, Miszmar HaEmek, Paga, Gahar, HaSzofet (z jej dopływami HaSznajim i Sanin), Keret, Rakefet, Alroj, Huseifa, Jagur (i jej dopływ Sevach), Ma'apillim, Neszer (i jej dopływ Kati'a) oraz Giborim.

Góry są stosunkowo słabo zaludnione. Szczególnie dotyczy to części południowej, gdzie występują jedynie osady wiejskie. W części górzystej są miasteczka Dalijat al-Karmil i Isfija. Na północnym skraju masywu górskiego jest położone miasto portowe Hajfa.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

W czasie rozwoju geologicznego masyw góry Karmel był zanurzony w morzu, w wyniku czego nastąpiło tutaj duże nagromadzenie szczątków morskich zwierząt odnajdywanych obecnie jako skamieliny. Pod względem geologicznym masyw górski jest zbudowany ze skał wapiennych i krzemienia. Taka budowa skalna z miękkich skał osadowych powoduje, że rejon masywu górskiego Karmel obfituje w liczne jaskinie i groty. W rejonie góry miało miejsce kilka erupcji wulkanicznych, czego dowodem jest obecność skał bazaltowych[1][2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Bliskość morza daje górom duże ilości opadów atmosferycznych, które umożliwiają wzrost roślinności śródziemnomorskiej. W obszarze góry Karmel rośnie około 670 różnych gatunków roślin. Większość najwyższych partii gór i ich zachodnie stoki porośnięte są dużym kompleksem leśnym nazywanym Lasem Karmel (hebr. יערות הכרמל, Ja'arot HaKarmel). Jego powierzchnia wynosi około 30 km², na których rosną dęby, sosny, drzewa oliwne i wawrzyny. Rzeczą wyjątkową dla izraelskich lasów są zachowane tutejsze naturalne siedliska drzewostanów sosnowych, które różnią się od masowych sztucznych nasadzeń lasów w pozostałych częściach kraju. Góra jest naturalnym siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt: danieli (daniel mezopotamski), saren, orłów i puchaczy[1][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 20. XX wieku w jaskiniach Tabun, El Wad, Skhul i Kebara zidentyfikowano ślady osadnictwa obejmującego okres od 600 tys. lat temu. Pierwsze wykopaliska archeologiczne prowadziła tu ekipa brytyjskich archeologów pod kierownictwem Dorothy Garrod. Najstarsze artefakty znaleziono w jaskini Tabun. Odkryto tu ślady osadnictwa neandertalczyków i Homo sapiens[4].

Podczas I wojny światowej Góra Karmel odgrywała strategiczną rolę. We wrześniu 1918 roku doszło tutaj do bitwy pod Meggido, w której Brytyjczycy rozbili wojska tureckie. W rezultacie Palestyna przeszła pod brytyjskie panowanie i powstał tutaj Brytyjski Mandat Palestyny. W latach 20. i 30. XX wieku Żydowski Fundusz Narodowy rozpoczął zalesianie masywu górskiego Karmel. Działania te zostały zintensyfikowane po 1948 roku, w niepodległym państwie Izrael. W rezultacie powstał tutaj jeden z największych drzewostanów w kraju. Ze względu na unikalną biosferę, już w 1963 roku izraelskie władze wstrzymały wszystkie inwestycje budowlane na tym obszarze. W dniu 1 lipca 1971 roku utworzono Park Narodowy Góry Karmel. Większość obszaru parku jest dostępna dla turystów. W 1996 roku UNESCO uznała obszar parku za rezerwat biosfery.

W dniu 2 grudnia 2010 roku wybuchł wielki pożar w lesie Karmel, który objął swoim zasięgiem obszar 20 km². Był to największy pożar w historii Izraela – zginęły 44 osoby[5], a około 13 tys. zostało ewakuowanych[6][7].

W 2012 roku położone na górze Karmel stanowiska archeologiczne związane z ewolucją człowieka zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa góry w języku hebrajskim Har HaKarmel oznacza na język polski Winnica Boga lub Ogród Boży. Odnosi się to do faktu, że rejon ten jest jednym z najbardziej urodzajnych terenów w Ziemi Izraela. W języku arabskim góra jest także nazywana Dżabal Mar Eljas (arab. جبل مار إلياس), co jest tłumaczone na język polski Góra Proroka Eliasza.

Miejsce w religii[edytuj | edytuj kod]

Góra Karmel odgrywa wyjątkową rolę religijną i jest uznawana za świętą przez żydów, chrześcijan, muzułmanów, bahaitów, czcicieli Baala i starożytnych Greków („Góra Zeusa”).

Mówi się, że Pitagoras zatrzymał się tam podczas swej wyprawy do Egiptu. W Starym Testamencie góra Karmel jest opisywana jako symbol piękna[a][b]. Prorok Eliasz miał zamieszkiwać w tutejszych dwóch grotach i tam odbyć konfrontację z czcicielami Baala[c]. Proroctwa biblijne odnoszą się do góry przedstawiając przyszłe błogosławieństwa Boże[d]. Według tradycji chrześcijańskiej, rodzina Jezusa Chrystusa miała zatrzymać się tu wracając z Egiptu. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa, pustelnicy zamieszkiwali tutejsze liczne groty.

Kościół Matki Bożej na Górze Karmel. Miejsce życia i modlitwy pustelników chrześcijańskich od blisko dwóch tysięcy lat. Tu narodził się zakon karmelitów.

Znaczenie w katolicyzmie[edytuj | edytuj kod]

Według interpretacji katolickiej dostrzeżony przez sługę Eliasza na zboczach Góry Karmel obłoczek (1 Krl 18,42-45) to proroctwo o Maryi: tak jak obłok przyniesie deszcz po suszy, tak Maryja przyniosła światu Zbawiciela. Od początku ruchu pustelniczego w chrześcijaństwie Góra Karmel była miejscem modlitwy pustelników, którzy czcili Marię, matkę Chrystusa jako swoją patronkę.

Założony w XIII wieku maryjny Zakon Matki Bożej z Góry Karmel nawiązywał do tej właśnie tradycji, a także do maryjnej interpretacji wydarzenia z życia proroka Eliasza opisanego w 18 rozdz. Księgi Królewskiej. I chociaż między rokiem 1291 a 1634 karmelici nie mogli przebywać w tym rejonie, to jednak w ich duchowości zawsze żywy pozostawał obraz interpretowanej mistycznie Góry Karmel. Obecnie są tutaj dwa klasztory karmelitańskie: klasztor karmelitów bosych Stella Maris i klasztor karmelitanek francuskich pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel (Notre Dame du Mont-Carmel).

Święto Matki Bożej z Góry Karmel jest obchodzone 16 lipca. Ich szkaplerz stał się jednym z najpopularniejszych nabożeństw w Kościele katolickim. Po reformie liturgicznej Soboru trydenckiego w zakonie Karmelici obchodzono je zgodnie z Brewiarzem rzymskim (1585) według rytu jerozolimskiego. Karmelici bosi w 1589 uzyskali zgodę Stolicy apostolskiej na odejście od tego rytu i przyjęcie tekstów liturgicznych rytu rzymskiego[8].

Centrum bahaizmu[edytuj | edytuj kod]

W 1950 roku na zboczach góry Karmel wzniesiono sanktuarium Bába - było to miejsce wskazane przez Bahá'u'lláh do budowy grobowca dla przywódcy bahaizmu. W 2001 roku ukończono bahaickie tarasy, które są z daleka widoczne na zboczach góry Karmel i stały się wizytówką Hajfy. Jest to centrum bahaizmu i miejsce pielgrzymek dla bahaitów.

Park narodowy[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Góra Karmel
Mapa Parku Narodowego Góry Karmel
Most wiszący w Parku Orłów
Wioska Isfija
Miasto Hajfa położone u zboczy góry Karmel
Wejście do Jaskini Eliasza w Hajfie
Uniwersytet w Hajfie na górze Karmel
Jedna z wąskich dolin w masywie Karmel
Tzw. Mała Szwajcaria na górze Karmel
Daniel mezopotamski na górze Karmel

W celu ochrony uznanego przez UNESCO rezerwatu biosfery, utworzono Park Narodowy Góry Karmel. Zajmuje on powierzchnię 21 tys. hektarów, z których jedna trzecia to rezerwaty przyrody. Park narodowy jest w całości poświęcony ochronie śródziemnomorskiej przyrody i krajobrazów. Na terenie parku istnieją ścisłe rezerwaty przyrody, w których pracownicy Zarządu Ochrony Przyrody i Parków Narodowych starają się odtworzyć wymarłe gatunki zwierząt i roślin.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Po terenie parku wytyczono ścieżki turystyczne, a w najbardziej eksponowanych miejscach wybudowano platformy widokowe oraz miejsca piknikowe. Czas zwiedzania waha się od jednej godziny do całego dnia. Niektóre obszary parku są dostępne dla osób niepełnosprawnych[9]

Panorama masywu górskiego Karmel

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zobacz: Księga Izajasza 35:2 : „Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga.” Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
 2. Zobacz: Pieśń nad pieśniami 7:6 : „Głowa twa [wznosi się] nad tobą jak Karmel, włosy głowy twej jak królewska purpura, splecione w warkocze.” Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
 3. Zobacz: 1 Księga Królewska 18:18-20 : „(18) A on mu odrzekł: Nie ja dręczę Izraela, ale właśnie ty i ród twego ojca waszym porzucaniem przykazań Pańskich, a ponadto ty poszedłeś za Baalami. (19) Więc zaraz wydaj rozkaz, aby zgromadzić przy mnie całego Izraela na górze Karmel, a także czterystu pięćdziesięciu proroków Baala oraz czterystu proroków Aszery, stołowników Izebel. (20) Achab rozesłał polecenie wszystkim Izraelitom i zgromadził proroków na górze Karmel.” Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
 4. Zobacz: Księga Jeremiasza 50:19 : „Izraela zaś przyprowadzę znów do jego pastwisk i będzie się pasł na Karmelu i w Baszanie, a w górach Efraima i w Gileadzie się nasyci.” Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b The Carmel Mountain (ang.). W: Israel Ministry of Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-12].
 2. Mapa budowy geologicznej góry Karmel (hebr.). W: Virtual Library [on-line]. [dostęp 2012-06-13].
 3. Carmel (hebr.). W: Jedi’ot Acharonot Encyclopedia [on-line]. [dostęp 2012-06-13].
 4. Paul G. Bahn: Archeologia - Przewodnik. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady” Sp. z o.o., 2006, s. 328. ISBN 83-213-4293-0.
 5. Ha-Arec: Israeli firefighter dies of injuries sustained in Carmel blaze (ang.). [dostęp 2014-12-17].
 6. Jaakov Lappin: 40 prison guards dead after bus engulfed in fire (ang.). W: The Jerusalem Post [on-line]. 2010-12-02. [dostęp 2012-06-12].
 7. Największy pożar w historii Izraela, rząd prosi o pomoc (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. 2010-12-03. [dostęp 2012-06-12].
 8. Por. Philippe Beitia. L'évolution de la fête de Notre Dame du Mont-Carmel de la réforme liturgique du concile de Trente à celle de Vatican II: histoire et théologie. „Ephemerides Liturgicae”. 128 (2014). s. 153. 
 9. Mount Carmel National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Beitia, Philippe. L'évolution de la fête de Notre Dame du Mont-Carmel de la réforme liturgique du concile de Trente à celle de Vatican II: histoire et théologie. „Ephemerides Liturgicae. Commentarium trimestre de re liturgica cura et studio presbyterorum Congregationis Missionis”. 128 (2014), s. 153–217. Rzym: Centro Liturgico Vincenziano. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]