Góra Karmel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy góry w Izraelu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Park Narodowy Góry Karmel
Rezerwat biosfery UNESCO
Caiobadner - mount carmel.JPG
Widok masywu góry Karmel widziany z kibucu Maagan Michael
Położenie Dystrykt Hajfy,  Izrael
Data utworzenia 1 lipca 1971
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Góry Karmel
Park Narodowy Góry Karmel
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Park Narodowy Góry Karmel
Park Narodowy Góry Karmel
Ziemia 32°43′59″N 35°02′59″E/32,733056 35,049722
Strona internetowa parku

Góra Karmel (hebr. הַר הַכַּרְמֶל, Har HaKarmel; arab. جبل الكرمل, Dżabal al-Karmal; pol. Winnica Boga) – nadmorskie pasmo górskie rozciągające się nad Morzem Śródziemnym w północnej części Izraela. Wznosi się na wysokość 546 metrów n.p.m. nad Zatoką Hajfy i rozciąga się na długości 39 km w kierunku południowo wschodnim. UNESCO uznało obszar góry Karmel rezerwatem biosfery. Państwo Izrael ogłosiło ten obszar Parkiem Narodowym Góry Karmel.

Położenie[edytuj]

Wyrażenie "Góra Karmel" odnosi się do trzech miejsc geograficznych na północy Izraela:

 • pasmo górskie Karmel rozciągające się na długości 39 km z północnego zachodu na południowy wschód, od miasta Hajfa w pobliże miasta Dżanin. W części południowo wschodniej góry przechodzą w pasmo zalesionych wzgórz.
 • pasmo górskie Karmel rozciągające się na długości 19 km na południowy wschód od miasta Hajfa.
 • szczyt górski Karmel (546 metrów n.p.m.) znajdujący się na cyplu górującym nad Zatoką Hajfy. Jest to najwyższe wzniesienie masywu górskiego Karmel.

Na północnym wschodzie znajduje się Dolina Jezreel, która przechodzi w kierunku północno zachodnim w Dolinę Zabulona i dociera w rejonie miasta Hajfa do Zatoki Hajfy nad Morzem Śródziemnym. Po stronie południowo zachodniej jest równina nadmorska.

Środowisko naturalne[edytuj]

Zalesione zbocza góry Karmel
Góra Karmel w 1894 roku
Mauzoleum Bába w Hajfie, obok mauzoleum Bahá'u'lláha, jedno z dwóch najważniejszych miejsc świętych dla bahaitów

Szerokość masywu górskiego Karmel waha się między 6,5 a 8 km. W części północno zachodniej znajdują się najwyższe wzniesienia ze szczytem Karmel. Innymi najważniejszymi szczytami są: Har Alon (515 m n.p.m.) i Har El (518 m n.p.m.) Na południe od nich są Har Arkan (480 m n.p.m.) i Har Szokef (497 m n.p.m.) Najbliżej miasta Hajfa jest szczyt Har Tlali (480 m n.p.m.) Po stronie zachodniej są Har Oren (301 m n.p.m.) i Reches Mitla (350 m n.p.m.), a po stronie południowej Keren haKarmel (474 m n.p.m.), Har Mehalel (458 m n.p.m.) i Har Sumak (358 m n.p.m.) Stoki górskie łagodnie opadają w kierunku południowo zachodnim w stronę równiny nadmorskiej, natomiast po stronie północno wschodniej tworzą stromą grań o wysokości dochodzącej do około 400 m. Masyw górski przechodzi w kierunku południowo wschodnim we wzgórza Ramat Menasche.

Góry są podzielone licznymi bocznymi dolinami, których dnem spływają sezonowe strumienie. Różnica wysokości między dnem doliny a szczytami gór często wynosi kilkaset metrów. W kierunku zachodnim spływają strumienie Szikmona, Alija, Lotem, Amik, Sijach, Ezov, Achuza, Amiram, Ovadia, Tira, Galim (ze swoimi dopływami Neder, Kelah, Durim i Oranit), Megadim (ze swoimi dopływami Mitla i Sfunim), Oren (ze swoimi dopływami Alon, Hek, Nets, Rakit, Bustan i Duchan), Hod (z jej dopływem Chanilon), Me'arot (z jej dopływem Charuvim), Maharala i Szimri. Wszystkie te strumienie spływają na równinę nadmorską i mają swoje ujście do Morza Śródziemnego. Pośrodku tych zalesionych wzgórz znajduje się rolnicza Dolina Maharala. Z położonych bardziej na południowy wschód wzgórz spływają strumienie Dalija (z jej dopływami Timon, Alkana, Tut, Menasze, Moed i Szelef), Ada (ze swoimi dopływami Sibchi, Hotmit, Barkan i Gozlan) oraz Narbeta. Po stronie północno wschodniej jest zlewnia rzeki Kiszon - strumienie Jamus, Azam, Rimonim, Miham, Susa, Ba'ana, Keini, Midrach (z jej dopływami Slav i Megiddo), Jizhar, Miszmar HaEmek, Paga, Gahar, HaSzofet (z jej dopływami HaSznajim i Sanin), Keret, Rakefet, Alroj, Huseifa, Jagur (i jej dopływ Sevach), Ma'apillim, Neszer (i jej dopływ Kati'a) oraz Giborim.

Góry są stosunkowo słabo zaludnione. Szczególnie dotyczy to części południowej, gdzie występują jedynie osady wiejskie. W części górzystej są miasteczka Dalijat al-Karmel i Isfija. Na północnym skraju masywu górskiego jest położone miasto portowe Hajfa.

Geologia[edytuj]

W czasie rozwoju geologicznego masyw góry Karmel był zanurzony w morzu, w wyniku czego nastąpiło tutaj duże nagromadzenie szczątków morskich zwierząt odnajdywanych obecnie jako skamieliny. Pod względem geologicznym masyw górski jest zbudowany ze skał wapiennych i krzemienia. Taka budowa skalna z miękkich skał osadowych powoduje, że rejon masywu górskiego Karmel obfituje w liczne jaskinie i groty. W rejonie góry miało miejsce kilka erupcji wulkanicznych, czego dowodem jest obecność skał bazaltowych[1][2].

Przyroda[edytuj]

Bliskość morza daje górom duże ilości opadów atmosferycznych, które umożliwiają wzrost roślinności śródziemnomorskiej. W obszarze góry Karmel rośnie około 670 różnych gatunków roślin. Większość najwyższych partii gór i ich zachodnie stoki porośnięte są dużym kompleksem leśnym nazywanym Lasem Karmel (hebr. יערות הכרמל, Ja'arot HaKarmel). Jego powierzchnia wynosi około 30 km², na których rosną dęby, sosny, drzewa oliwne i wawrzyny. Rzeczą wyjątkową dla izraelskich lasów są zachowane tutejsze naturalne siedliska drzewostanów sosnowych, które różnią się od masowych sztucznych nasadzeń lasów w pozostałych częściach kraju. Góra jest naturalnym siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt: danieli (daniel mezopotamski), saren, orłów i puchaczy[1][3].

Historia[edytuj]

W latach 20. XX wieku w jaskiniach Tabun, El Wad, Skhul i Kebara zidentyfikowano ślady osadnictwa obejmującego okres od 600 tys. lat temu. Pierwsze wykopaliska archeologiczne prowadziła tu ekipa brytyjskich archeologów pod kierownictwem Dorothy Garrod. Najstarsze artefakty znaleziono w jaskini Tabun. Odkryto tu ślady osadnictwa neandertalczyków i Homo sapiens[4].

Podczas I wojny światowej Góra Karmel odgrywała strategiczną rolę. We wrześniu 1918 roku doszło tutaj do bitwy pod Meggido, w której Brytyjczycy rozbili wojska tureckie. W rezultacie Palestyna przeszła pod brytyjskie panowanie i powstał tutaj Brytyjski Mandat Palestyny. W latach 20. i 30. XX wieku Żydowski Fundusz Narodowy rozpoczął zalesianie masywu górskiego Karmel. Działania te zostały zintensyfikowane po 1948 roku, w niepodległym państwie Izrael. W rezultacie powstał tutaj jeden z największych drzewostanów w kraju. Ze względu na unikalną biosferę, już w 1963 roku izraelskie władze wstrzymały wszystkie inwestycje budowlane na tym obszarze. W dniu 1 lipca 1971 roku utworzono Park Narodowy Góry Karmel. Większość obszaru parku jest dostępna dla turystów. W 1996 roku UNESCO uznała obszar parku za rezerwat biosfery.

W dniu 2 grudnia 2010 roku wybuchł wielki pożar w lesie Karmel, który objął swoim zasięgiem obszar 20 km². Był to największy pożar w historii Izraela – zginęły 44 osoby[5], a około 13 tys. zostało ewakuowanych[6][7].

W 2012 roku położone na górze Karmel stanowiska archeologiczne związane z ewolucją człowieka zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nazwa[edytuj]

Nazwa góry w języku hebrajskim Har HaKarmel oznacza na język polski Winnica Boga lub Ogród Boży. Odnosi się to do faktu, że rejon ten jest jednym z najbardziej urodzajnych terenów w Ziemi Izraela. W języku arabskim góra jest także nazywana Dżabal Mar Eljas (arab. جبل مار إلياس), co jest tłumaczone na język polski Góra Proroka Eliasza.

Miejsce w religii[edytuj]

Góra Karmel odgrywa wyjątkową rolę religijną i jest uznawana za świętą przez żydów, chrześcijan, muzułmanów, bahaitów, czcicieli Baala i starożytnych Greków („Góra Zeusa”).

Mówi się, że Pitagoras zatrzymał się tam podczas swej wyprawy do Egiptu. W Starym Testamencie góra Karmel jest opisywana jako symbol piękna[a][b]. Prorok Eliasz miał zamieszkiwać w tutejszych dwóch grotach i tam odbyć konfrontację z czcicielami Baala[c]. Proroctwa biblijne odnoszą się do góry przedstawiając przyszłe błogosławieństwa Boże[d]. Według tradycji chrześcijańskiej, rodzina Jezusa Chrystusa miała zatrzymać się tu wracając z Egiptu. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa, pustelnicy zamieszkiwali tutejsze liczne groty.

Kościół Matki Bożej na Górze Karmel. Miejsce życia i modlitwy pustelników chrześcijańskich od blisko dwóch tysięcy lat. Tu narodził się zakon karmelitów.

Znaczenie w katolicyzmie[edytuj]

Według interpretacji katolickiej dostrzeżony przez sługę Eliasza na zboczach Góry Karmel obłoczek (1 Krl 18,42-45) to proroctwo o Maryi: tak jak obłok przyniesie deszcz po suszy, tak Maryja przyniosła światu Zbawiciela. Od początku ruchu pustelniczego w chrześcijaństwie Góra Karmel była miejscem modlitwy pustelników, którzy czcili Marię, matkę Chrystusa jako swoją patronkę.

Założony w XIII wieku maryjny Zakon Matki Bożej z Góry Karmel nawiązywał do tej właśnie tradycji, a także do maryjnej interpretacji wydarzenia z życia proroka Eliasza opisanego w 18 rozdz. Księgi Królewskiej. I chociaż między rokiem 1291 a 1634 karmelici nie mogli przebywać w tym rejonie, to jednak w ich duchowości zawsze żywy pozostawał obraz interpretowanej mistycznie Góry Karmel. Obecnie są tutaj dwa klasztory karmelitańskie: klasztor karmelitów bosych Stella Maris i klasztor karmelitanek francuskich pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel (Notre Dame du Mont-Carmel).

Święto Matki Bożej z Góry Karmel jest obchodzone 16 lipca. Ich szkaplerz stał się jednym z najpopularniejszych nabożeństw w Kościele katolickim. Po reformie liturgicznej Soboru trydenckiego w zakonie Karmelici obchodzono je zgodnie z Brewiarzem rzymskim (1585) według rytu jerozolimskiego. Karmelici bosi w 1589 uzyskali zgodę Stolicy apostolskiej na odejście od tego rytu i przyjęcie tekstów liturgicznych rytu rzymskiego[8].

Centrum bahaizmu[edytuj]

W 1950 roku na zboczach góry Karmel wzniesiono sanktuarium Bába - było to miejsce wskazane przez Bahá'u'lláh do budowy grobowca dla przywódcy bahaizmu. W 2001 roku ukończono bahaickie tarasy, które są z daleka widoczne na zboczach góry Karmel i stały się wizytówką Hajfy. Jest to centrum bahaizmu i miejsce pielgrzymek dla bahaitów.

Park narodowy[edytuj]

Park Narodowy Góra Karmel
Mapa Parku Narodowego Góry Karmel
Most wiszący w Parku Orłów
Wioska Isfija
Miasto Hajfa położone u zboczy góry Karmel
Wejście do Jaskini Eliasza w Hajfie
Uniwersytet Hajfy na górze Karmel
Jedna z wąskich dolin w masywie Karmel
Tzw. Mała Szwajcaria" na górze Karmel
Daniel mezopotamski na górze Karmel

W celu ochrony uznanego przez UNESCO rezerwatu biosfery, utworzono Park Narodowy Góry Karmel. Zajmuje on powierzchnię 21 tys. hektarów, z których jedna trzecia to rezerwaty przyrody. Park narodowy jest w całości poświęcony ochronie śródziemnomorskiej przyrody i krajobrazów. Na terenie parku istnieją ścisłe rezerwaty przyrody, w których pracownicy Israel Nature and National Parks Protection Authority starają się odtworzyć wymarłe gatunki zwierząt i roślin.

Turystyka[edytuj]

Po terenie parku wytyczono ścieżki turystyczne, a w najbardziej eksponowanych miejscach wybudowano platformy widokowe oraz miejsca piknikowe. Czas zwiedzania waha się od jednej godziny do całego dnia. Niektóre obszary parku są dostępne dla osób niepełnosprawnych[9]

Panorama masywu górskiego Karmel

Zobacz też[edytuj]

Uwagi[edytuj]

 1. Zobacz: Księga Izajasza 35:2 : "Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
 2. Zobacz: Pieśń nad pieśniami 7:6 : "Głowa twa [wznosi się] nad tobą jak Karmel, włosy głowy twej jak królewska purpura, splecione w warkocze." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
 3. Zobacz: 1 Księga Królewska 18:18-20 : "(18) A on mu odrzekł: Nie ja dręczę Izraela, ale właśnie ty i ród twego ojca waszym porzucaniem przykazań Pańskich, a ponadto ty poszedłeś za Baalami. (19) Więc zaraz wydaj rozkaz, aby zgromadzić przy mnie całego Izraela na górze Karmel, a także czterystu pięćdziesięciu proroków Baala oraz czterystu proroków Aszery, stołowników Izebel. (20) Achab rozesłał polecenie wszystkim Izraelitom i zgromadził proroków na górze Karmel." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
 4. Zobacz: Księga Jeremiasza 50:19 : "Izraela zaś przyprowadzę znów do jego pastwisk i będzie się pasł na Karmelu i w Baszanie, a w górach Efraima i w Gileadzie się nasyci." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy[edytuj]

 1. a b The Carmel Mountain (ang.). W: Israel Ministry of Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-12].
 2. Mapa budowy geologicznej góry Karmel (hebr.). W: Virtual Library [on-line]. [dostęp 2012-06-13].
 3. Carmel (hebr.). W: Ynet Encyclopedia [on-line]. [dostęp 2012-06-13].
 4. Paul G. Bahn: Archeologia - Przewodnik. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo "Arkady" Sp. z o.o., 2006, s. 328. ISBN 83-213-4293-0.
 5. haaretz.com: Israeli firefighter dies of injuries sustained in Carmel blaze (ang.). [dostęp 2014-12-17].
 6. Jaakov Lappin: 40 prison guards dead after bus engulfed in fire (ang.). W: The Jerusalem Post [on-line]. 2010-12-02. [dostęp 2012-06-12].
 7. Największy pożar w historii Izraela, rząd prosi o pomoc (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. 2010-12-03. [dostęp 2012-06-12].
 8. Por. Philippe Beitia. L'évolution de la fête de Notre Dame du Mont-Carmel de la réforme liturgique du concile de Trente à celle de Vatican II: histoire et théologie. „Ephemerides Liturgicae”. 128 (2014). s. 153. 
 9. Mount Carmel National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-13].

Bibliografia[edytuj]

 • Beitia, Philippe. L'évolution de la fête de Notre Dame du Mont-Carmel de la réforme liturgique du concile de Trente à celle de Vatican II: histoire et théologie. „Ephemerides Liturgicae. Commentarium trimestre de re liturgica cura et studio presbyterorum Congregationis Missionis”. 128 (2014), s. 153-217. Rzym: Centro Liturgico Vincenziano. 

Linki zewnętrzne[edytuj]