Biała Róża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy organizacji. Zobacz też: inne znaczenia.
Upamiętnienie Białej Róży przed frontem Uniwersytetu Ludwig-Maximilian, Monachium

Biała Róża (niem. Weiße Rose) – działająca od czerwca 1942 do lutego 1943 niemiecka organizacja antynazistowska o orientacji chrześcijańskiej.

Historia[edytuj]

Organizację tworzyło pięciu studentów uniwersytetu w Monachium: rodzeństwo Hans Scholl i Sophie Scholl, Christoph Probst, Alexander Schmorell i Willi Graf. Szóstym członkiem i liderem grupy został profesor Kurt Huber. Biała Róża stawiała sobie za zadanie obalenie systemu nazistowskiego pokojowymi metodami. Aktywiści zajmowali się głównie rozdawaniem antyhitlerowskich ulotek i rozwieszaniem plakatów. W 1943 roku wszyscy jej członkowie podczas procesu pokazowego przed Trybunałem Ludowym zostali skazani na śmierć przez ścięcie (sędzią był Roland Freisler).

Odniesienia w kulturze[edytuj]

  • Album Whatever It May Take (2002) niemieckiej grupy muzycznej Heaven Shall Burn w całości poświęcony jest ruchowi Biała Róża oraz samej Sophie Scholl. Na okładce tejże płyty, wydanej w reedycji w 2007 roku, znajduje się zdjęcie białej róży, z której wypływa krew.
  • Sophie Scholl - ostatnie dni – film niemiecki z 2005 nakręcony na podstawie oryginalnych protokołów dokonanych przez Gestapo przesłuchań Sophie i Hansa Schollów oraz Christopha Probsta.

Bibliografia[edytuj]

  • Włodzimierz Kalicki: Wojna Sophie Scholl, Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy z 21 stycznia 2006