Biała Róża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy organizacji. Zobacz też: inne znaczenia.
Upamiętnienie Białej Róży przed frontem Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium

Biała Róża (niem. Weiße Rose) – działająca, głównie w Monachium, od czerwca 1942 do lutego 1943 niemiecka grupa antynazistowska o orientacji chrześcijańskiej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Trzon organizacji tworzyło pięcioro studentów monachijskiego uniwersytetu: rodzeństwo Hans Scholl i Sophie Scholl, Christoph Probst, Alexander Schmorell i Willi Graf. Szóstym członkiem trzonu grupy został profesor Kurt Huber. Biała Róża stawiała sobie za zadanie obalenie systemu nazistowskiego pokojowymi metodami. Aktywiści zajmowali się pisaniem ulotek i ich powielaniem oraz dystrybucją, a także malowali w publicznych miejscach antynazistowskie hasła. W 1943 roku wszyscy jej główni członkowie podczas procesów pokazowych przed Trybunałem Ludowym zostali skazani na śmierć przez ścięcie (przewodniczył tym rozprawom sędzia Roland Freisler)[1].

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • Album Whatever It May Take (2002) niemieckiej grupy muzycznej Heaven Shall Burn w całości poświęcony jest ruchowi Biała Róża oraz samej Sophie Scholl. Na okładce reedycji z 2007 roku znajduje się zdjęcie białej róży, z której wypływa krew.
  • Sophie Scholl – ostatnie dni (2005) jest niemieckim filmem nakręconym na podstawie oryginalnych protokołów sporządzonych przez gestapo z przesłuchań Sophie i Hansa Schollów oraz Christopha Probsta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Chaussy i in.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chaussy U., Müller-Baltschun B., Müller F.J., 2005: Biała Róża. Weiße Rose Stiftung e.V. München