Hans Scholl (pacyfista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans Scholl
ilustracja
Data urodzenia 22 września 1918
Data i miejsce śmierci 22 lutego 1943
Monachium

Hans Scholl (ur. 22 września 1918, zm. 22 lutego 1943 w Monachium) – członek nielegalnej pacyfistycznej organizacji Biała Róża (działającej w III Rzeszy), skazany za zdradę na ścięcie na gilotynie i stracony.

W wieku 15 lat dołączył do Hitlerjugend, uczestniczył też w zjazdach nazistowskich w Norymberdze. W grudniu 1937, po donosie jego byłego kochanka Rolfa Futterknechta, został zatrzymany przez Gestapo i oskarżony o niemoralne zachowanie. Scholl nie zaprzeczył, oświadczając: Mogę tylko wyjaśnić powody moich działań wielką miłością, jaką żywiłem do Futterknechta. Sąd oczyścił go z zarzutów, uznając, że była to jedynie młodzieńcza aberracja.

18 lutego 1943 przyłapano go, wraz z siostrą Sophie, na kolportowaniu ulotek na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium i przekazano gestapo. 22 lutego, razem z siostrą oraz ich przyjacielem Christophem Probstem, po krótkim procesie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano jeszcze tego samego dnia.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • Na monachijskiej uczelni rodzeństwo Schollów, będące symbolem bohaterstwa i humanizmu, upamiętnione jest na wiele sposobów – między innymi istnieje Instytut Rodzeństwa Schollów, a plac przed głównym budynkiem nazwano ich imieniem (Geschwister-Scholl-Platz).
  • Samorząd studencki Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana domaga się zmiany nazwy uczelni na Geschwister-Scholl-Universität (Uniwersytet Rodzeństwa Schollów).