Przejdź do zawartości

Hans Scholl (pacyfista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans Scholl
ilustracja
Data urodzenia

22 września 1918

Data i miejsce śmierci

22 lutego 1943
Monachium

Wymowa imienia i nazwiska

Hans Scholl (ur. 22 września 1918 w Ingersheim an der Jagst koło Crailsheim, zm. 22 lutego 1943 w Monachium) – członek nielegalnej pacyfistycznej organizacji Biała Róża (działającej w III Rzeszy), skazany za zdradę na ścięcie na gilotynie i stracony.

Ojciec Hansa Scholla – Robert był burmistrzem Forchtenberg a matka – Magdalena pielęgniarką[1].

W wieku 15 lat dołączył do Hitlerjugend, uczestniczył też w zjazdach nazistowskich w Norymberdze. W grudniu 1937, po donosie jego byłego kochanka Rolfa Futterknechta, został zatrzymany przez Gestapo i oskarżony o niemoralne zachowanie. Scholl nie zaprzeczył, oświadczając: Mogę tylko wyjaśnić powody moich działań wielką miłością, jaką żywiłem do Futterknechta. Sąd umorzył sprawę, uznając, że była to jedynie młodzieńcza aberracja i nie warto przekreślać wzorowej postawy Scholla w strukturach młodych nazistów[2].

18 lutego 1943 zatrzymano go wraz z siostrą Sophie za tworzenie i kolportowaniu ulotek antyhitlerowskich na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium i malowanie antyhitlerowskich napisów na gmachach urządów w Monachium. 22 lutego, razem z siostrą oraz ich przyjacielem Christophem Probstem, po czterech dniach przesłuchania i krótkim procesie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano jeszcze tego samego dnia[3].

Działalność rodzeństwa z Monachium zainspirowała uczniów i studentów (w sumie ok. 50 osób), do prowadzenia podobnej aktywności w Hamburgu[4].

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]
  • Na monachijskiej uczelni rodzeństwo Schollów, będące symbolem bohaterstwa i humanizmu, upamiętnione jest na wiele sposobów – między innymi istnieje Instytut Rodzeństwa Schollów, a plac przed głównym budynkiem nazwano ich imieniem (Geschwister-Scholl-Platz).
  • Samorząd studencki Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana domaga się zmiany nazwy uczelni na Geschwister-Scholl-Universität (Uniwersytet Rodzeństwa Schollów).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Robert Scholl [online], Spartacus Educational [dostęp 2022-02-16] (ang.).
  2. Hans Scholl [online], Legacy Project Chicago [dostęp 2022-02-16] (ang.).
  3. Deutsche Welle, Stawiali opór Hitlerowi: Sophie i Hans Scholl. „Jesteśmy waszym wyrzutem sumienia” | DW | 22.02.2018 [online], DW.COM [dostęp 2022-02-16] (pol.).
  4. Deutsche Welle, Die „Weiße Rose” reichte bis nach Hamburg | DW | 22.02.2011 [online], DW.COM [dostęp 2022-02-16] (niem.).