Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 – sprint kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cross country skiing pictogram.svg
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015

Biegi narciarskie
Sprint kobiet
Złoty medal Norwegia Marit Bjørgen
Srebrny medal Szwecja Stina Nilsson
Brązowy medal Norwegia Maiken Caspersen Falla
Biegi narciarskie na
Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015
Sprint
Indywidualny mężczyźni kobiety
Drużynowy mężczyźni kobiety
Dystanse
Bieg indywidualny mężczyźni kobiety
Bieg łączony mężczyźni kobiety
Bieg masowy mężczyźni kobiety
Sztafeta mężczyźni kobiety

Sprint techniką klasyczną kobiet – jedna z konkurencji rozgrywanych w ramach biegów narciarskich na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015. Biegi odbyły się 19 lutego 2015 w szwedzkim Falun. Tytułu z poprzednich mistrzostw, we włoskim Val di Fiemme broniła reprezentantka Norwegii Marit Bjørgen, również w technice klasycznej. Do startu w eliminacjach przystąpiło 95 biegaczek z 37 krajów.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

W eliminacjach każda zawodniczka biegła indywidualnie. Po ukończeniu rywalizacji przez wszystkie biegaczki, 30 zawodniczek z najlepszymi czasami awansowało do ćwierćfinałów.

Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
1. 3 Kowalczyk, JustynaJustyna Kowalczyk  Polska 3:24,89
2. 11 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla  Norwegia 3:25,13 +0,24
3. 4 Gjeitnes, Kari VikhagenKari Vikhagen Gjeitnes  Norwegia 3:25,40 +0,51
4. 6 Østberg, Ingvild FlugstadIngvild Flugstad Østberg  Norwegia 3:25,54 +0,65
5. 18 Nilsson, StinaStina Nilsson  Szwecja 3:26,08 +1,19
6. 8 Bjørgen, MaritMarit Bjørgen  Norwegia 3:27,43 +2,54
7. 28 Ringwald, SandraSandra Ringwald  Niemcy 3:27,69 +2,80
8. 22 Višnar, KatjaKatja Višnar  Słowenia 3:27,71 +2,82
9. 7 Docenko, AnastasijaAnastasija Docenko  Rosja 3:28,23 +3,34
10. 10 Brun-Lie, CelineCeline Brun-Lie  Norwegia 3:28,91 +4,02
11. 14 Pajala, MagdalenaMagdalena Pajala  Szwecja 3:29,64 +4,75
12. 25 Niskanen, KerttuKerttu Niskanen  Finlandia 3:30,23 +5,34
13. 13 Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter  Szwecja 3:30,26 +5,37
14. 38 Procházková, AlenaAlena Procházková  Słowacja 3:30,40 +5,51
15. 2 Falk, HannaHanna Falk  Szwecja 3:31,09 +6,20
16. 34 Baudin, FrancescaFrancesca Baudin  Włochy 3:31,76 +6,87
17. 5 Szapowałowa, JewgienijaJewgienija Szapowałowa  Rosja 3:31,94 +7,05
18. 19 Matwiejewa, NataljaNatalja Matwiejewa  Rosja 3:32,35 +7,46
19. 21 Herrmann, DeniseDenise Herrmann  Niemcy 3:32,44 +7,55
20. 29 Saarinen, Aino-KaisaAino-Kaisa Saarinen  Finlandia 3:32,60 +7,71
21. 16 Caldwell, SophieSophie Caldwell  Stany Zjednoczone 3:32,76 +7,87
22. 12 Malvalehto, Mona-LiisaMona-Liisa Malvalehto  Finlandia 3:32,81 +7,92
23. 17 van der Graaff, LaurienLaurien van der Graaff  Szwajcaria 3:32,95 +8,06
24. 32 Aymonier, CéliaCélia Aymonier  Francja 3:33,22 +8,33
25. 30 Romanowa, JulijaJulija Romanowa  Rosja 3:34,22 +9,33
26. 15 Bjornsen, SadieSadie Bjornsen  Stany Zjednoczone 3:34,36 +9,47
27. 24 Kyllönen, AnneAnne Kyllönen  Finlandia 3:34,47 +9,58
28. 31 Jones, PeriannePerianne Jones  Kanada 3:34,79 +9,90
29. 1 Sargent, IdaIda Sargent  Stany Zjednoczone 3:36,53 +11,64
30. 39 Marcisz, EwelinaEwelina Marcisz  Polska 3:36,71 +11,82
31. 20 Kolb, HannaHanna Kolb  Niemcy 3:36,96 +12,07
32. 33 Smutná, KateřinaKateřina Smutná  Austria 3:37,71 +12,42
33. 36 Jaśkowiec, SylwiaSylwia Jaśkowiec  Polska 3:38,37 +13,48
34. 23 Vuerich, GaiaGaia Vuerich  Włochy 3:38,70 +13,81
35. 45 Kubińska, KorneliaKornelia Kubińska  Polska 3:39,35 +14,46
36. 9 Randall, KikkanKikkan Randall  Stany Zjednoczone 3:39,75 +14,86
37. 35 Lampič, AnamarijaAnamarija Lampič  Słowenia 3:39,88 +14,99
38. 26 Laurent, GretaGreta Laurent  Włochy 3:39,95 +15,06
39. 37 Carl, VictoriaVictoria Carl  Niemcy 3:41,17 +16,28
40. 46 Serdiuk, KaterynaKateryna Serdiuk  Ukraina 3:43,91 +19,02
41. 47 Stojan, AnnaAnna Stojan  Kazachstan 3:43,98 +19,09
42. 27 Razinger, NikaNika Razinger  Słowenia 3:44,26 +19,37
43. 40 Grohová, KarolínaKarolína Grohová  Czechy 3:44,43 +19,54
44. 41 Pormeister, PiretPiret Pormeister  Estonia 3:50,52 +25,63
45. 42 Musgrave, RosamundRosamund Musgrave  Wielka Brytania 3:51,04 +26,15
46. 43 Raju, HeidiHeidi Raju  Estonia 3:51,20 +26,31
47. 49 Szewczenko, AnnaAnna Szewczenko  Kazachstan 3:51,30 +26,41
48. 56 Klementová, BarboraBarbora Klementová  Słowacja 3:52,27 +27,38
49. 50 Ancybor, MarynaMaryna Ancybor  Ukraina 3:52,53 +27,64
50. 48 Bottomley, EstherEsther Bottomley  Australia 3:55,75 +30,86
51. 44 Yeaton, JessicaJessica Yeaton  Australia 3:56,35 +31,46
52. 51 Lanczakowa, WiktorijaWiktorija Lanczakowa  Kazachstan 3:57,48 +32,59
53. 52 Łukonina, InaIna Łukonina  Białoruś 4:01,23 +36,34
54. 60 Chi Chunxue  Chiny 4:06,50 +41,61
55. 55 Sara, TimeaTimea Sara  Rumunia 4:08,48 +43,59
56. 54 Li Xin  Chiny 4:11,37 +46,48
57. 59 Trnka, AnnaAnna Trnka  Australia 4:13,12 +48,23
58. 57 Hale, SarahSarah Hale  Wielka Brytania 4:13,33 +48,44
59. 66 Muizhniece, AndaAnda Muizhniece  Łotwa 4:15,97 +51,08
60. 58 Grigorowa-Burgowa, AntonijaAntonija Grigorowa-Burgowa  Bułgaria 4:18,37 +53,48
61. 69 Lee Chae-won  Korea Południowa 4:19,67 +54,78
62. 62 Dewez, XantheaXanthea Dewez  Australia 4:21,46 +56,57
63. 73 Ariuntungalag, EnkhbayarEnkhbayar Ariuntungalag  Mongolia 4:24,11 +59,22
64. 63 Pētersone, VinetaVineta Pētersone  Łotwa 4:32,90 +1:08,01
65. 64 Mchitarjan, AnnaAnna Mchitarjan  Armenia 4:39,92 +1:15,03
66. 93 Papp, IldikóIldikó Papp  Węgry 4:45,42 +1:20,53
67. 78 Khaliunaa, JadambaaJadambaa Khaliunaa  Mongolia 4:50,04 +1:25,15
68. 72 Bukovskyte, NedaNeda Bukovskyte  Litwa 4:50,46 +1:25,57
69. 81 Meyer Magulas, MelinaMelina Meyer Magulas  Grecja 4:55,55 +1:30,66
70. 94 Simon, AgnèsAgnès Simon  Węgry 5:00,27 +1:35,38
71. 75 Stojczewa, PetjaPetja Stojczewa  Bułgaria 5:00,85 +1:35,96
72. 67 Galstian, KatiaKatia Galstian  Armenia 5:01,89 +1:37,00
73. 77 Mrzljak, YvonneYvonne Mrzljak  Chorwacja 5:02,72 +1:37,83
74. 91 Pawłowa, CwetelinaCwetelina Pawłowa  Bułgaria 5:05,50 +1:40,61
75. 68 Klauža, LaimaLaima Klauža  Łotwa 5:06,13 +1:41,24
76. 85 Blagojewa, VaskaVaska Blagojewa  Bułgaria 5:06,76 1:41,87
77. 89 Biliūnaitė, MartynaMartyna Biliūnaitė  Litwa 5:13,43 +1:48,54
78. 71 Adamonytė, SilvijaSilvija Adamonytė  Litwa 5:14,67 +1:49,78
79. 76 Kastanauskaitė, UgnėUgnė Kastanauskaitė  Litwa 5:17,34 +1:52,45
80. 95 Zámbó, ViktóriaViktória Zámbó  Węgry 5:26,77 +2:01,88
81. 70 Tonojan, LilitLilit Tonojan  Armenia 5:28,98 +2:04,09
82. 92 Juhász, FanniFanni Juhász  Węgry 5:29,56 +2:04,67
83. 87 Cravcenco, DoinaDoina Cravcenco  Mołdawia 5:37,66 +2:12,77
84. 83 Yeritsyan, HaykanushHaykanush Yeritsyan  Armenia 5:42,13 +2:17,24
85. 61 Beirami Baher, SamanehSamaneh Beirami Baher  Iran 5:47,07 +2:22,18
86. 82 Kiroska, RosanaRosana Kiroska  Macedonia 5:56,40 +2:31,51
87. 88 Camenscic, AlexandraAlexandra Camenscic  Mołdawia 6:00,49 +2:35,60
88. 74 Nimpiti, GeorgiaGeorgia Nimpiti  Grecja 6:17,34 +2:52,45
89. 65 Rezasoltani, FarzaneFarzane Rezasoltani  Iran 6:20,17 +2:55,28
90. 80 Abdykadyrova, KunduzKunduz Abdykadyrova  Kirgistan 6:31,88 +3:06,99
91. 86 Ciobanu, DumitritaDumitrita Ciobanu  Mołdawia 7:40,78 +4:15,89
92. 90 Lukianova, AlinaAlina Lukianova  Kirgistan 8:04,08 +4:39,19
93. 84 Tcaciova, JulianaJuliana Tcaciova  Mołdawia 8:39,62 +5:14,73
94. 79 Stephan, MakeletaMakeleta Stephan  Tonga 10:54,67 +7:29,78
53 Rudakowa, KaciarynaKaciaryna Rudakowa  Białoruś DNS

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

W ćwierćfinałach wystąpiło 30 zawodniczek. Odbyło się 5 biegów ćwierćfinałowych. W każdym biegu wystartowało po 6 biegaczek, dwie pierwsze na mecie automatycznie zakwalifikowały się do półfinałów. Po ukończeniu wszystkich ćwierćfinałów wyniki czasowe biegaczek, które zajęły w swoich ćwierćfinałach trzecie i czwarte miejsce zostały zestawione ze sobą – dwie biegaczki z najlepszymi czasami awansowały do półfinałów jako Lucky Loserzy.

Ćwierćfinał 1
Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 1 Kowalczyk, JustynaJustyna Kowalczyk  Polska 3:29,55 Q
2. 10 Brun-Lie, CelineCeline Brun-Lie  Norwegia 3:31,23 +1,68 Q
3. 21 Caldwell, SophieSophie Caldwell  Stany Zjednoczone 3:31,75 +2,20 LL
4. 20 Saarinen, Aino-KaisaAino-Kaisa Saarinen  Finlandia 3:37,55 +8,00
5. 30 Marcisz, EwelinaEwelina Marcisz  Polska 3:38,85 +9,30
6. 11 Pajala, MagdalenaMagdalena Pajala  Szwecja 3:41,34 +11,79
Ćwierćfinał 2
Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 4 Østberg, Ingvild FlugstadIngvild Flugstad Østberg  Norwegia 3:31,03 Q
2. 14 Procházková, AlenaAlena Procházková  Słowacja 3:32,29 +1,26 Q
3. 7 Ringwald, SandraSandra Ringwald  Niemcy 3:38,03 +7,00
4. 27 Kyllönen, AnneAnne Kyllönen  Finlandia 3:38,09 +7,06
5. 17 Szapowałowa, JewgienijaJewgienija Szapowałowa  Rosja 3:39,48 +8,45
6. 24 Aymonier, CéliaCélia Aymonier  Francja 3:45,55 +14,52
Ćwierćfinał 3
Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 5 Nilsson, StinaStina Nilsson  Szwecja 3:29,33 Q
2. 6 Bjørgen, MaritMarit Bjørgen  Norwegia 3:30,17 +0,84 Q
3. 16 Baudin, FrancescaFrancesca Baudin  Włochy 3:35,83 +6,50
4. 26 Bjornsen, SadieSadie Bjornsen  Stany Zjednoczone 3:38,84 +9,51
5. 25 Romanowa, JulijaJulija Romanowa  Rosja 3:47,10 +17,77
6. 15 Falk, HannaHanna Falk  Szwecja DSQ
Ćwierćfinał 4
Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 2 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla  Norwegia 3:32,62 Q
2. 12 Niskanen, KerttuKerttu Niskanen  Finlandia 3:34,11 +1,49 Q
3. 9 Docenko, AnastasijaAnastasija Docenko  Rosja 3:34,55 +1,93
4. 19 Herrmann, DeniseDenise Herrmann  Niemcy 3:37,70 +5,08
5. 22 Malvalehto, Mona-LiisaMona-Liisa Malvalehto  Finlandia 3:38,22 +5,60
6. 29 Sargent, IdaIda Sargent  Stany Zjednoczone 3:41,18 +8,56
Ćwierćfinał 5
Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 3 Gjeitnes, Kari VikhagenKari Vikhagen Gjeitnes  Norwegia 3:29,36 Q
2. 8 Višnar, KatjaKatja Višnar  Słowenia 3:30,29 +0,93 Q
3. 13 Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter  Szwecja 3:31,82 +2,46 LL
4. 18 Matwiejewa, NataljaNatalja Matwiejewa  Rosja 3:32,87 +3,51
5. 23 van der Graaff, LaurienLaurien van der Graaff  Szwajcaria 3:36,24 +6,88
6. 28 Jones, PeriannePerianne Jones  Kanada 3:38,06 +8,70

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

W półfinałach wystąpiło razem 12 zawodniczek. Odbyły się 2 biegi półfinałowe, w każdym biegu wystartowało 6 biegaczek. Dwie pierwsze na mecie awansowały do finału. Po ukończeniu wszystkich półfinałów wyniki czasowe biegaczek, które zajęły w swoich półfinałach trzecie i czwarte miejsce zostały zestawione ze sobą – dwie biegaczki z najlepszymi czasami awansowały do finału jako Lucky Loserzy.

Półfinał 1
Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 1 Kowalczyk, JustynaJustyna Kowalczyk  Polska 3:28,90 Q
2. 5 Nilsson, StinaStina Nilsson  Szwecja 3:29,55 +0,65 Q
3. 4 Østberg, Ingvild FlugstadIngvild Flugstad Østberg  Norwegia 3:29,75 +0,85 LL
4. 14 Procházková, AlenaAlena Procházková  Słowacja 3:34,86 +5,96
5. 10 Brun-Lie, CelineCeline Brun-Lie  Norwegia 3:35,70 +6,80
6. 13 Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter  Szwecja 3:45,16 +16,26
Półfinał 2
Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 6 Bjørgen, MaritMarit Bjørgen  Norwegia 3:28,86 Q
2. 2 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla  Norwegia 3:29,27 +0,41 Q
3. 3 Gjeitnes, Kari VikhagenKari Vikhagen Gjeitnes  Norwegia 3:29,94 +1,08 LL
4. 12 Niskanen, KerttuKerttu Niskanen  Finlandia 3:34,20 +5,34
5. 21 Caldwell, SophieSophie Caldwell  Stany Zjednoczone 3:34,72 +5,86
6. 8 Višnar, KatjaKatja Višnar  Słowenia 3:41,05 +12,19

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Nr Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 6 Bjørgen, MaritMarit Bjørgen  Norwegia 3:26,63 złoto
2. 5 Nilsson, StinaStina Nilsson  Szwecja 3:27,05 +0,42 srebro
3. 2 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla  Norwegia 3:27,62 +0,99 brąz
4. 1 Kowalczyk, JustynaJustyna Kowalczyk  Polska 3:28,06 +1,43
5. 3 Gjeitnes, Kari VikhagenKari Vikhagen Gjeitnes  Norwegia 3:32,73 +6,10
6. 4 Østberg, Ingvild FlugstadIngvild Flugstad Østberg  Norwegia 3:37,10 +10,47

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]